varmin tapa estää auton varastaminen? Rattilukko/poljinlukko/vaihdelukko vai joku muu esim. jonkun johdon irtiottaminen autosta jotta varas ei saa autoa käyntiin? Onko kokemuksia asiasta?
Mikä on helpoin
halvin ja
182462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Suojelukoulutettu doberman on ihan kiva. Eipä lähtenyt varas autosta minnekään, ennenkuin kävin aamulla käskemässä koiran pois autosta.
Ilmeisesti kysymys vanhasta autosta. Ota virranjakajasta pyörijä taskuusi, tuskin kukaan voro kulkee erimallien pyörijä mukana varkaissa. On myös todella varmoja ja halpoja tapoja mutta se myös hankaloittaa luvallista käyttöä niin en suosittele.
Paras varokeino on ostaa semmoottinen auto joka ei lähe käyntiin ja jolla varkaatkaan ei kehtaa ajella. Siis eikun Toyota tai Opelk kauppaan Ei niihin rehellinen varas koske edes pitkällä tikulla
Niin ei varmana käynnisty!
Mut ne varkaat pyörii ylensä pimeällä ja mulla ei ole niin isoja taskuja.
puolan johto illalla taskuun,,,aamulla takaisin.
30 sekunnin homma ja auto pysyy 100%:n varmuudella parkkipaikalla,,,tietysti jos hiabilla nostetaan kuorma-auton lavalle se on toinen juttu.
...Puolan johtoon,poliittisen historian fakta!:)
varmin ja halvin tapa estää auton varastaminen on se että ei omista autoa.
Oikein vanha auto--> ota puolan johto irti, jatka se auton sisälle ja laita katkaisin väliin ja siitä takaisin puolalle johto.
Siinähän saa startata vaikka koko yön ja auto ei varmasti inahda jos ei katkaisinta hoksaa painaa.
Uudempi auto--> samalla tavalla katkaisin sisälle mutta tällä kertaa kierrät sähköisen bensapumpun herätteen katkaisimen kautta. Taas saa koko yön autoa startata ilman käynnistymistä.
Jos autossa on n.s. ajonesto, tarviiko tehdä mitään? -98,missä on ajonesto. Eihän sitä kukaan edes huoli arvon takia, mutta nämä hörhöt, jotka ottavat huviajeluun.
saat yösi nukkua.
Vaikka vorot saisivat koodattua ajoneston pois päältä niin silti on rattilukko jäljellä.
Että kyllä sitten on oikeasti ollut joku joka tietää jostain jotain asialla jos ensin ohittää ajoneston ja siihen päälle vielä rattilukon.
Potkivat auton paskaksi jos varastaminen ei onnistu.
Nimim kokemusta on.
No, eipä tarvii tehdä muuta, kun kattoo ettei mankka oo turhan hieno, eikä penkeillä loju houkuttelevaa omaisuutta (röökiaskikin voi olla jollekkin teinille tarpeex). ajonestoa ei saa "purettua" ihan tavallisen varkaan tiirikoilla, ja 98-mallista autoa tuskin mikään hi-tech voro edes haluaa.
mainitsemasi Rattilukko/poljinlukko/vaihdelukko.
Minulla on rattilukko ollut käytössä viimeiset viisitoista vuotta.
Vierestä on varastettu autoja, mutta tuo on säilynyt.
Tämä vielä, asenna kojelautaan, niin paskan näköinen soitin, ettei se herätä konnissa mitään himoja.
jos pitemmän aikaa auto paikalla:=)tulee kaahari varkaalle yllätys kun murskaantuu ojan pohjalle ja laki ei kiellä omia renkaita roplaamasta.Toinen kiva laittaa laudan jossa 6 tuuman rautanauloja istuin suojan alle esim.ei varas istu pitkään ja mielummin ruosteisia oikein ja löysä viltti päälle hämään.
niin saat nukkua yösi rauhassa.
tehdä jotain autovarkaille? Mä yllätin kerran jonkun joka yritti varastaa mun kotteroo. Mä hakkasin sen verisex mössöx. eipä jätkää näkyny enää sen jälkeen :D
Se on aikas jänskää kattella ikkunasta jos joku räplää tuolla noita autoja ja sitten vaa hihat heiluu jos niin käy! poks, poks, ja muks muks!
väliin katkaisija ja katkaisija tietenkin kabiiniin.
Kojetaulun alle piiloon.