Hopeakorujen aitous ja magnetismi

PPH 1976

Meillä on tuolla paremmalla puoliskolla paljon hopeakoruja laidasta laitaan, eli on halvempaa korua ja sitten sellaisia vähän kalliimpia, mutta kaikissa on 925 leima. No itse tuli tilattua netistä sellainen tosi voimakas supermagneetti (25kg pitovoima) ja aloimme sitten sillä vähän kokeilemaan noita koruja läpi. Kalleimpiin hopeakoruihin magneetilla ei ole mitään vaikutusta. Näyttäisi siltä että osaan koruista tuo magneetti ottaa tosi hyvinkin kiinni, eli näiden osalta voinemme päätellä että ei ole kuin hopeoitu, näitä olemme muutenkin epäilleet rihkamaksi.

Mutta sitten on koruja joihin magneetti ottaa kiinni mutta heikosti. Näistä koruista joihin se magneetti ottaa huonosti kiinni osa on ostettu ihan Suomesta kultasepänliikkeestä ja meille on sanottu että ne on hopeaa, tosin nuo korut eivät ole olleet sieltä kalleimmasta päästä mutta kuitenkin. Eli onko meitä nyt huijattu näiden korujen suhteen? Kyselen koska puolisollani on tälläisiä koruja varmaan satojen eurojen edestä, osa on kultasepänliikkeistä ja osa pienemmiltä myyjiltä, mutta kaikki ovat sanoneet että ne on aitoa hopeaa ja myös 925 leimat niistä löytyy.

16

11542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alonda

      Tukes tutkii noita pitoisuuksia pistokoeluontoisesti. Ota sinne yhteyttä ja kerro epäilyistäsi. Luulisi heiltä löytyvän esimerkkitapauksia vastaavista.
      Tai sitten ei.
      Uskomattomalta kuulostaa tarinasi.

    • hmm.

      Erikoiselta kuulostaa...Onko koruissa viralliset Suomen lainsäädännön mukaiset leimat, eli nimileima ja pitoisuusleima, vai vain tuo 925? Jos nimileima löytyy, valmistajan saa selvitettyä - pelkkä 925 on yleensä ulkomaalaista alkuperää, eikä välttämättä takaa korun olevan oikeaa hopeaa.

      Yksi syy magneettiin reagoimiseen voisi olla, että lukoissa tai rintaneulojen neulaosassa on käytetty terästä. Monissa eri lukkomalleissa käytetään teräksisiä osia kestävyyden vuoksi - näitä osia ei juoteta kiinni koruun, joten ne ovat lainsäädännön mukaisia. Myös rintaneulojen neula on usein teräksinen, koska hopeaneula ei välttämättä kestä korun painoa. Myös esim. solmionpidikkeissä on yleensä teräsjousi, vaikka koru muuten on hopeaa.

      Myös jotkut korukivet voivat olla magneettisia.

      Tukes valvoo Suomessa jalometallien myyntiä - sinne kannattaa ottaa asiassa yhteyttä, jos epäilee vilunkia. Alle 10 grammaa painavat hopeakorut eivät Suomessa vaadi virallisia leimoja, joten jos korut ovat kovin pieniä, niiden alkuperän selvittäminen voi osoittautua mahdottomaksi.

      • yli 20 grammaisia

        ainakin osaksi. Paitsi juurikin ne korut jotka ovat koruliikkeestä voivat olla alle 10g, ovat sellaisia hopeisia sormuksia joissa on erivärisiä keinokiviä. Mutta nämä sormuksetkin kyllä myytiin ihan hopeana meille ja 925 leima löytyy. Mitään valmistajan leimoja näissä ei ole ja ulkolaista tuotantoa ovat, tosin EU:ssakin lienee sääntö että 925 merkittyyn koruun ei saa nikkeliä tai muita magnetisoivia metalleja sekoittaa. Joo, tuon lukkoasian huomasin laatukoruistakin, siitä ei ole kuitenkaan kyse näiden muiden korujen kanssa. Eli magneetti ottaa kiinni myös ketjuun, hopeahelmiin ja riipuksiin.


      • hmm.
        yli 20 grammaisia kirjoitti:

        ainakin osaksi. Paitsi juurikin ne korut jotka ovat koruliikkeestä voivat olla alle 10g, ovat sellaisia hopeisia sormuksia joissa on erivärisiä keinokiviä. Mutta nämä sormuksetkin kyllä myytiin ihan hopeana meille ja 925 leima löytyy. Mitään valmistajan leimoja näissä ei ole ja ulkolaista tuotantoa ovat, tosin EU:ssakin lienee sääntö että 925 merkittyyn koruun ei saa nikkeliä tai muita magnetisoivia metalleja sekoittaa. Joo, tuon lukkoasian huomasin laatukoruistakin, siitä ei ole kuitenkaan kyse näiden muiden korujen kanssa. Eli magneetti ottaa kiinni myös ketjuun, hopeahelmiin ja riipuksiin.

        Enpä ole koskaan nähnyt hopeakorun noin käyttäytyvän, eli jotain mätää tuossa on. Nykyään 925-hopeaseokseen ei yleensä (ainakaan Suomessa) lisätä nikkeliä, mutta varmaan halpatuontimaissa tätäkin voi tapahtua. Tuollainen epävirallinen 925-leima ei varsinaisesti takaa, että nikkeliä ei ole - leima kertoo vain, että valmistajan mukaan korussa on 92,5 % hopeaa - muista seosaineista ei puhuta mitään. Toisekseen ulkomailta tulevat halvat tuotteet, joissa tuo 925-numero on, eivät välttämättä ole sitä, mitä väittävät, usein esim. hopeoituja tuotteita kaupitellaan hopeisina.

        Tuo videon koru on kyllä kovin kirkas ja kiiltävä - itse suhtaudun tuon näköisiin koruihin aina vähintäänkin epäileväisesti.

        Mikäli koru painaa yli 10 grammaa ja se on ilman virallisia leimoja vaimollesi myyty, kyseessä on ilman muuta laiton toiminta riippumatta siitä, onko korussa nikkeliä vai ei. Kannattaa kyllä ottaa tukesiin yhteyttä.

        Tässä linkki, josta löytyy vähän tietoa nikkeliasiasta:
        http://www.inspecta.fi/palvelut/jalometallipalvelut/nikkelitestaus.php?m=129


    • PPH 1976

      vielä videonkin:
      http://www.youtube.com/watch?v=FIAI8C3egUQ
      Eli tuossa videolla on tuollainen halvempi koru ja sitten suomen leimoilla oleva arvokkaampi koru. Arvokkaampaan magneetti ei ota kiinni mutta halvempi tarttuu siihen selvästi.

      Kokeilin tosiaan tuota yhtä korua myös apteekin nikkelitestillä, mutta ei se ainakaan näyttänyt nikkeliä olevan. Olisiko nuo sitten jotenkin hopeoitu tai jopa lakattu? Kumman kiiltäviä nuo korut on vaikkei niitä ole kiillotettu, normi hopeahan tummuu?

      • Tm-testaa

        Kysymys yksi: onko myyty hopeana?

        Kysymys kaksi: onko selkeät hopealeimat?

        Kysymys kolme: onko leimojen merkit täydelliset? (pitoisuus,valmistaja)

        oletko käyttänyt koruja viranomaisilla (tukes)?

        veikkaus: olet joutunut kusetetuksi ainakin osittain


      • PPH1976
        Tm-testaa kirjoitti:

        Kysymys yksi: onko myyty hopeana?

        Kysymys kaksi: onko selkeät hopealeimat?

        Kysymys kolme: onko leimojen merkit täydelliset? (pitoisuus,valmistaja)

        oletko käyttänyt koruja viranomaisilla (tukes)?

        veikkaus: olet joutunut kusetetuksi ainakin osittain

        Onko myyty hopeana?
        -On myyty hopeana

        Onko selkeät hopealeimat?
        -Leimoissa on tosiaan 925, mutta valmistajan leimoja ei ole

        Onko leimojen merkit täydelliset?
        Valmistajan leimoja en ole noista löytänyt

        Oletko käyttänyt koruja viranomaisilla (tukes)?
        -En ole vielä käyttänyt, tässä viikonloppuna alettiin noita vasta tutkimaan.

        Olet joutunut kusetetuksi ainakin osittain
        -Siis puolisoni on, siltä tässä alkaa nyt tuntua tosiaan...


      • netissä kun surffailin

        ebayssa. kohteen numero on 260386582205


      • "nikkeli hopeaa" ...
        netissä kun surffailin kirjoitti:

        ebayssa. kohteen numero on 260386582205

        muutamalla eurolla. Nämä korut voivat olla jopa terveydelle vaarallisia. En suosittele ostamaan koruja ebaysta enkä huuto.netistä. Kultasepänliike (hyvä sellainen) Suomessa on luotettavin.


      • Anonyymi
        "nikkeli hopeaa" ... kirjoitti:

        muutamalla eurolla. Nämä korut voivat olla jopa terveydelle vaarallisia. En suosittele ostamaan koruja ebaysta enkä huuto.netistä. Kultasepänliike (hyvä sellainen) Suomessa on luotettavin.

        ja kallein. Huutokaupoista sa aj he takavat mitä myyvät.


    • Vähän tarinaa

      - osa on ostettu ihan Suomesta kultasepänliikkeestä-

      Duoda, duoda!
      Mainittakoon ihan nimeltä, että Kultajousen liikkeet myyvät tänä päivänä myös rihkamakoruja, joten sekaisin menevät kuluttajalta
      aidot jalometallit ja feikit kierrätysmetallit. Tai ainakin niiden käsitteet hämärtyy.
      Siitä lähtien, kun ruottalaiset ostivat Kultajousen, on näitä rihkamakoruja ilmestynyt noiden liikkeiden hyllylle. Ja ruottalaisethan ovat tunnetusti rihkamakoruketjujen edelläkävijöitä ja suurlevittäjiä...
      Hyväuskoisuushan ei meiltä suomalaisilta lopu. Siksi Suomi on niin otollinen maaperä moiselle moskalle.

      • Anonyymi

        todellkin osa kultasepänliikeistä myy bijouterikoruja , arvotonta roskaa. Pronssiseokset nykyön kullanvärisiä. heh se siitä suomalaisesta luoettavudesta heh heh


    • tarttuu

      juu, parin euron kolikko tarttuu magneettiin vaikka ei olekaan terästä, liekö samaa ainetta. Hopeassa on leimat. Vähintäänkin pitoisuusleima ja nimileima.

      Mitä kirjaimia näissä "magneetti-hopeoissa" on?

    • arodesign

      Vähän löysin myöhässä tämän ketjun mutta hopeakorut useasti päällystetään rodiumilla, jotta ne kiiltäisivät kauniimmin, eivätkä tummu. Ulkomailla 925 hopeaa päällystetään tällä tavalla. Rodiumista en sen enempää tiedä ottaako se magneettiin kiinni.

    • jahve1

      toki hopeaan on voitu lisätä jotai rautaseosta vähän joukkoon materiaalin säästämiseksi...

      • Anonyymi

        hah hah


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1529
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      67
      1325
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      211
      1299
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      230
      1275
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1090
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1039
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      989
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      953
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      89
      933
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      838
    Aihe