Käytän omaa autoa työajoissa ja kilometrejä tulee päivää kohti 45-55km ja työnantaja ei maksa minkäänlaista korvausta siitä.Kysyisinkin nyt että onko työnantaja velvollinen maksamaan kilometrikorvauksia?
---Minna---
---Minna---
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Verottaja laskee tuloksi km-korvaukset (kokonais verotusta tehtäessä)
työnantajan vaatimia ajoja,jos on niin työnantaja on myös velvollinen maksamaan km korvauksen,kodin ja työpaikan välistä ajoa ei tosiaankaan tarvii korvata.Ei sun tarvii omalla autolla ajaa työnantajan määräämiä ajoja ilman korvausta
Ne ajot on työnantajan vaatimia ajoja.Mutta hän väittää että ei ole velvollinen maksamaa kilometrikorvauksia.Mutta kiitos neuvoista.
Sanot, että "jos ei km-korvausta tule en aja metriäkään. Sinun ei tarvitse maksaa km-korvausta jos annat auton käyttöön ja ostat bensat"
tuolla km määrällä sulle kuuluu ~20 euroa jokaiselta työpäivältä lisää lixaa. pyydä pomolta kilometrikorvaukset ja vaadi takautuvasti myös. esim. puolelta vuodelta 2500 euroa kuuluu sinulle. tuollaisia kusipäisiä firmoja pitää kyykyttää ja nöyrryttää mikäli eivät muuten suostu maksamaan sitä mitä laki määrää.
ja jos tämäkään ei riitä niin lyö sitä lapiolla täysillä päähän, ainakin pääsette molemmat pitkälle lomalle.
"tuolla km määrällä sulle kuuluu ~20 euroa jokaiselta työpäivältä lisää lixaa"
Km-korvaus ei ole liksaa, se on korvaus auton käytöstä (polttoaineet, vakuutukset, huollot, renkaat, arvon aleneminen). Palkka on liksaa.
Kannattaa lukea http://www.toimihenkilounioni.fi/web/lmkansio/viewer.php?action=meta&metaId=26
Jos työnantaja edellyttää sinun käyttävän omaa autoasi, niin siitä on myös maksettava korvaus. Muussa tapauksessa työnantaja joutuisi järjestämään sinulle kuljetuksen työpäivän aikaisissa siirtymissä tai korvaamaan matkalippujen hintoja. Korvattavia matkoja ovat työpäivän aikana paikasta toiseen siirtymiset ja päivän alussa tai lopussa siltä osin kuin matka kotoa työpisteeseen on pitempi kuin matka siihen työpisteeseen, joka on vakituinen työpisteesi, jossa esim. olet suurimman osan ajasta tai jossa ovat työvälineesi.
ei ole määrännyt sinua liikkua työasioissa bussilla mutta kuitenkin haluat liikkua omalla autolla.
Jos nimenomaisesti työnantajan kanssa ei ole sovittu oman auton käytöstä ja siitä saatavasta korvauksesta, työnantaja ei ole velvollinen maksamaan km-korvauksia.
Voit jättää oman autosi kotiin, ja kertoa työnantajallesi, että tarvitset auton näihin ajoihin. Jos autoa ei heru, pyydä työnantajaasi laatimaan sopimus, jonka puitteissa oman auton käytöstä maksetaan km-korvaus.
Huomaa, että km-korvaus ei automaattisesti ole "verottajan hyväksymä maksimi", vaan siitä voidaan sopia toisinkin.
Vain verohallinnon määrittämän osan ylittävä summa on veronalaista.
Et sinä tee edes työtä. Sanot vain tekeväsi ja ajelet ympyrää, jotta saisit huijattua työnantajaa.