Mikälaisia matkasuunnitelmia arvon karavaanareilla on tälle vuodelle?
Onko haaveissa jokin tietty paikka? Kaupunki, kylä tai metsä; vuori, järvi tai meri?
Onko ajatuksena vain olla jossain ja nauttia olostaan vaiko nähdä ja kokea?
Festivaali ja tuhannen ihmisen iloittelu vaiko vuorten jylhä hiljaisuus ja rauha?
Tai ihan jotain muuta, mitä?
Missä on karavaanarien ja vaunumatkailijoiden sydän tänä vuonna?
Meillä ei yleensäkään ole ollut juuri minkäänlaisia suunnitelmia, mutta joitain haaveita kuitenkin. Ainakin ilmansuunta. Tänä vuonna yksi lapsista haluaisi Tanskaan Legolandiin ja Espanjaan, yksi Norjaan ja Ruotsiin. Lopuilla ei ole muuta mielipidettä, kuin että vaunussa on kiva nukkua ja pelata peleja vaikka kotipihassa.
Äiti haluaa päivisin liikkua ja nähdä - toisinaan vuoria ja laaksoja; merta ja tasankoja. Kilometrit eivät pelota. Toisinaan istua katukahvilassa ilman kiirettä mihinkään. Iltaisin levätä ja rentoutua; ehkä lukea. Isä haluaa tutkia eurooppalaisia vanhoja pikkukaupunkeja; vaikka Saksassa ja Espanjassa. Tavata ihmisiä; ihmetellä ihmistä ja vaihtaa ajatuksia. Ja lukea.
Tuo kaikki ei vain mahdu tämän vuoden "aikabudjettiin" millään. Siis vain yksi viipale kakusta kerrallaan. Tai kaksi;-)
Keskustellaanko matkailusta, vinkkejä vaihtaen?
Onko haaveissa jokin tietty paikka? Kaupunki, kylä tai metsä; vuori, järvi tai meri?
Onko ajatuksena vain olla jossain ja nauttia olostaan vaiko nähdä ja kokea?
Festivaali ja tuhannen ihmisen iloittelu vaiko vuorten jylhä hiljaisuus ja rauha?
Tai ihan jotain muuta, mitä?
Missä on karavaanarien ja vaunumatkailijoiden sydän tänä vuonna?
Meillä ei yleensäkään ole ollut juuri minkäänlaisia suunnitelmia, mutta joitain haaveita kuitenkin. Ainakin ilmansuunta. Tänä vuonna yksi lapsista haluaisi Tanskaan Legolandiin ja Espanjaan, yksi Norjaan ja Ruotsiin. Lopuilla ei ole muuta mielipidettä, kuin että vaunussa on kiva nukkua ja pelata peleja vaikka kotipihassa.
Äiti haluaa päivisin liikkua ja nähdä - toisinaan vuoria ja laaksoja; merta ja tasankoja. Kilometrit eivät pelota. Toisinaan istua katukahvilassa ilman kiirettä mihinkään. Iltaisin levätä ja rentoutua; ehkä lukea. Isä haluaa tutkia eurooppalaisia vanhoja pikkukaupunkeja; vaikka Saksassa ja Espanjassa. Tavata ihmisiä; ihmetellä ihmistä ja vaihtaa ajatuksia. Ja lukea.
Tuo kaikki ei vain mahdu tämän vuoden "aikabudjettiin" millään. Siis vain yksi viipale kakusta kerrallaan. Tai kaksi;-)
Keskustellaanko matkailusta, vinkkejä vaihtaen?
Vastaukset 16
Vanhimmat
ovat pitkälti entisenlaisia, eli menemme paikkaan jossa viihdymme, olemme viihtyneet aiemminkin ja nautimme kaikesta mitä siellä voimme harrastaa. Muutama paikka kesässä on suunnitelmissa, vähemmän ajoa enemmän oloa!
Mutta jokainen toki saa omien mieltymystensä mukaan matkailla, retkeillä, leireillä, harrastaa tai olla vaikka harrastamatta. Meitä on moneksi ja maailmaan mahtuu erilaisia ihmisiä, tapoja, asioita, nauttimista jostakin, jokaiselle jotakin. Sitä on karavaanarius!
Täällä on viime aikoina keskitytty enemmän kaikenaiseen epäterveeseen tyyliin käsitellä asioita mutta etenkin ihmisiä. Mutta siinäkin pätee sama sääntö, kukin tyylinsä ja kykyjensä mukaisesti.
Kuullostaa hyvältä noin. Saanko kysyä, että missä päin nuo paikat ovat, joissa olette aikaisemminkin viihtyneet? Oletteko matkalla aikuisten kesken vai lapsiperheenä?
ne mansikkapaikat ovat olleet, Itä-Suomessa, puhtauden kalavesien äärellä. Vuosia sitten lasten kanssa, sitten kahdestaan, tulevina kesinä lastenlasten kanssa, toivottavasti.
Marja- ja sienimaastot mahtavat, kalavedet erinomaiset, mikään ole rauhoittavampaa kuin mato-onkiminen kauniina kesäiltana, kun vielä isoja affenia nousee. Paikat pieniä, kodikkaita, ei hulina- tai kaljoittelupaikkoja. Väki rauhallista ja keskenään toimeentulevaa. Riitoja ei koskaan, yhteisiä harrastuksia paljon.
Jostakin syystä meille on käynyt tämä kotimaan matkailu ja retkeily hyvin, toki käyty yli rajojenkin. Mutta nyt kuitenkin näin. Hyviä ystäviäkin on vuosien varrella löytynyt, pysyviä ystävyyssuhteita. Jopa turkulaisia ystäviä. ;-)
Juuri tällaiset paikat meitäkin kiinnostavat, siis "...pieniä, kodikkaita, ei hulina- tai kaljoittelupaikkoja. Väki rauhallista..."
Olemme nyt muutaman vuoden ajan tehneet ns. "varsinaisen lomamatkan" ulkopuolella sellaisen "Itä-Suomen turneen". Se on tosin aina ollut vain noin viikon-parin mittainen kierros.
Siihen kuuluu aina Imatra (Vaimon sukulaisia), usein Joensuu (tuntemattomasta syystä), Kerimäki (onko monitoimimies hra Muikku sinulle tuttu? Kannattaa tutustua), aina Kuopio (Alatalossa tuttuja), tietysti Savonlinna, aina Mikkeli (ystäväperhe) jne. jossain järjestyksessä.
Heinävedellä Valamon luostari osuu myös reitille usein. Kyllähän se on kaunista seutua varsinkin tietysti tämä Punkaharjun seutu jo ihan auton ikkunastakin. Kesällä. Maatilamatkailu Mannila on lasten mieleen. Rummukaisen paikka Henäveden tuntumassa taas Äidin; Suomalainen järvi keskellä "ei mitään". Ei auton eikä moottoriveneen pörinää.
Hiljaisuus - se on toisinaan sitä kauneinta musiikkia.
kyllä se minun kesämatkailu jää tuohon Hartolaan kesämökin ympäristöön .Vietän kesäni kalastelun merkeissä Rautavedellä elämästä nauttien.Syksyllä otan auton nokan kohti etelää ensimmäisestä kohteesta en tiedä mutta talven olen conilissa kolmiossa meren äärellä paikallisten kanssa seurustellen.Mieleni tekisi kovasti syksyllä kierrellä pohjois espanjan rannikkoalueen kylät.Minusta siellä on espanjan kauneimmat ja jylhimmät paikat ei ole vielä niin turistien pilaamatkaan.Siellä on hyvät vapaaparkit, imiset ovat ystävällisiä ja mikä tärkeintä rikollisuus on hyvin vähäistä vaikka onkin eräiden karavaanareiden mielestä terroristien valtaamaa aluetta .Mitähän terroristi meikäläisellekin tekisi ,ei niin sitten mitään,tuskin heitä kiinostaa minun käytetyt sukat ei varmasti.Leirintä alueetkin ovat halvempia kuin etelässä ,jos niillä haluaa viettää aikaansa.Olen siellä pohjois espanjassa ollut jo useana vuonna ja edelleenkin mieli tekee viettää aikaa siellä,tiedä vaikka muuttaisi asumaankin sinne ,minulla kun ei ole niin väliä missä asuu.
Balttiaakin tulee aina katseltua joka ressulla kun kuljen sitä kautta etelään .Nykyään katselen sitäkin erisilmällä kuin ennen ,ennakkoluulot niistä maista jätän Sf karavaanareille pohdittavaksi .Eihän siellä sen kummempaa ole kuin muuallakaan eu .ssaAinoa on Puolassa missä poliisi on liikenteessä erittäin tarkka että sääntöjä noudatetaan ja oikeinhan se onkin .3 kertaa ne minutkin pysäytti tänä keväänä mutta oma vika .2 kertaa oli valottaajaminen ja kerran ajoneuvolla ajo kilelletty merkin noudattamatta jättäminen.Mutta sakkoja ei tullut millään kerralla ainoastaan huomauttelivat,johtuen varmaankin siitä kun nöyränä kuuntelin heidän ripittämistään.Eipä siinä paljon kannata vastaankaan pistää tehty mikä tehty.Terveisin jorma k
Kaunis vanha kaupunki paljon nähtävää,mutta onko leirintäaluetta lähistöllä olisi tarkoitus olla muutama päivä siellä.
Heinola-Hartola on kaunista seutua kesällä.
Kovin paljoa kauemmaksi Hartolaa ei Euroopassa pääse kuin menemällä Coniliin;-) Sinulla on siis asunto siellä, mutta menet kuitenkin autolla? Vai lentäen?
Pohjois-Espanjasta olen kanssasi samaa mieltä. Vaunun kanssa en ole ollut sielä kuin kerran, mutta työasioissa aikanaan useamman kerran. Aina tykännyt. Varsinkin Santanderin seudulla näistä näistä erikoisista kalaruoista.
Balttian suhteen on minullakin epäilykseni. "Tilastot" puhuvat selvää kieltä niin maantierosvojen kuin liikenneonnettomuuksienkin suhteen. Mutta miten ne sitten realisoituvat vaunumatkaajan kohdalla on minulle kysymysmerkki.
Aikuisten kesken autolla en epäröisi hetkeäkään, mutta vaunulla lasten kanssa mietityttää. Onko täällä Balttiassa lasten kanssa kulkevia?
autolla vaunu perässä ja balttian kautta.Tulin espanjasta noin 3 viikkoa sitten Balttian kautta huom.yksin eikä matkalla sattunut mitään erikoista.Ei ole liikenne vaarallisempaa kuin muuallakaan ei ole kriminaaleja sen enempää kuin muuallakaan .Se riippuu niin paljon omasta käyttäytymisestä kuinka tuolla maailmalla pärjää,ja mitä siellä kohtaa vastuksia .
En tiedä kuka niitä tilastoja tekee .
Laiva yhtiöt vai ketkä.Minulla ei ole Balttian maissa ollut koskaan mitään hankaluuksia aina olen saanut rauhassa kulkea.Onhan sielläkin leirintäalueita niin kuin muuallakin maailmassa jos ei halua yöpyä vapaaparkissa.
Jos maantierosvoja kaipailee niin silloin on mentävä itä ranskaan sieltä niitä löytyy lyonin ja marseillen lähettyviltä kasapäin.ja näkyihän niitä viitelijöitä olevan Pariisinkin kupeessa mutta niistä ei kannata välittää.
Nyt on asunto ensi talveksi gonilissa mutta eihän minun matkani jää pelkästään goniliin ,olen siellä noin 4-5 kuukautta sitten lähden taas kiertelemään vaunu perässä.Ainahan siinä useampi kuukausi vierähtää kun minä olen matkoilla.
olin päivän Prahassa kun tulin espanjasta noin 3 viikkoa sitten .Todella kaunis paikka ja paljon nähtävää,kesällä vielä kauniimpi.Prahan ympäristössä on 10 kunta leirintäaluetta hinnatkin ovat kohtuulliset.15-35 e siltä väliltä.Käpparit löydät osoitteesta.www.eurocampings.net/fi terveisin jorma k
Kiitos Jorma K aikomus on lähteä toukokuussa Prahaan ja jatkaa siitä matkaa,Norjassa on Jotunheimin ylänkö joka todella kaunis ja voi lasketella kesälläkin jos liikutte siellä päin kannattaa ajaa reitti.
kiitos pistän nimen muistiin .voi olla että tänä kesänä matkailen 1 kk skandinaviassa täälläkin on minulla vielä paljon nähtävää .En ole millään kerinnyt näkemään kaikkea vaikka matkaillut olen vuodesta 76 ensimmäinen matkailuvaunu tuli hankittua tuolloin thomson merkkinen .Siitä se on jatkunut valillä autolla välillä vaunulla nyt on taas vaunu.Siihen olen tyytyväinen kun on tilaa,että terveisin jorma k
Varmaan kesällä Kalajoella,lähellä Himangalla on kaunis Sautinkari meren äärellä ja Lestijärvellä Kuturanta rauhallinen siisti lapsiystävällinen paikka.
oli Saksassa Moselin laakso ehdottomasti. Tanskassa olen pyörinyt joskus ja siellä Lego saarella kannattaa suunnata aivan sinne ylös rannoille. Muita mahtaviapaikkoja vuosien varrelta on mm.Tromssa.
Niin ja sitten Turun saaristo lautoilla Ahvenanmaalle..:)
Tämä on karavaanari palsta.Ei nää matkustele minnekkään.Eivät tappelultaan ehdi.
Tuolta automatkailu puolelta löytyy paremmin
http://keskustelu.suomi24.fi/matkailu_show.fcgi?category=104&conference=4500000000001879
http://keskustelu.suomi24.fi/matkailu_show.fcgi?category=104&conference=4500000000001879&posting=22000000042975835
http://keskustelu.suomi24.fi/matkailu_show.fcgi?category=104&conference=4500000000001879&posting=22000000043057115
http://keskustelu.suomi24.fi/matkailu_show.fcgi?category=104&conference=4500000000001879&posting=22000000043024313
http://keskustelu.suomi24.fi/matkailu_show.fcgi?category=104&conference=4500000000001879&posting=22000000042720038
http://keskustelu.suomi24.fi/matkailu_show.fcgi?category=104&conference=4500000000001879&posting=22000000042720038
http://keskustelu.suomi24.fi/matkailu_show.fcgi?category=104&conference=4500000000001879&posting=22000000042688691
http://keskustelu.suomi24.fi/matkailu_show.fcgi?category=104&conference=4500000000001879&posting=22000000042537330
http://www.elisanet.fi/markku.j.hamalainen/
mitä helvettiä noita automatkalijoiden horinoita tänne tuputat,etkö osaa lukea mitä kysyttiin.Tuskin ketään kiinostaa tuo sama jankutus mikä on etuteltassa.Että kirjoittele vain asiaa.
Siellähän olikin monia hyviä ideoita.
Mitenkäs me saisimme tänne karavaanari -palstan puolelle myös keskustelua tästä matkailusta tuohon tapaan. Onhan tähän ketjuun tosin jo tullut muutama hieno viesti. kirjoittakaa muutkin suunnitelmistanne tai ajatuksista. Kaikki rakentavat ajatukset ovat arvokkaita kaikille. Uskon minä.