Ensimmäinen päivä paastosta menossa, mutta mahan murina on järkyttävää. Kauhea nälkä. Koulussa on todella kiusallista istua kun maha murisee. Loppuuko tämä parin päivän päästä vai kestääkö koko paaston ajan? Mikä auttaisi mahan murinaan?
Paasto ja mahan murina
bulla
51860
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Huomena olis mentävä taas kouluun ja apuja olis kva saada...
Kannattaa ainakin juoda paljon vettä, mutta luulen, että tuo murina laantuu, kun elimistö tottuu vähään ravintoon. Siihen menee ehkä muutama päivä. Kannattaa myös juoda lämpimää, esimerkiksi teetä, kahvia mehua yms. riippuen tietysti siitä minkälaista paastoa noudatat.
Toivottavasti näistä oli edes jotain apua. :)
Nestettä tosiaan kannattaa juoda ja vatsan luulisi tottuvan muutamassa päivässä. Kofeiini pitoisia juomia ei kannata paaston aikana nauttia, kuten ei reilummalla kädellä sokeroituja mehujakaan.
Kofeiinihan on yksi termogeeni, joten eiköhän se ole pelkästään hyväksi paaston aikaansaamia oireita vastaan.
Siis mahahan murisee AINA mutta vain tyhjällä mahalla se murina kuuluu kun se "kaikuu" mahassa. Veden tai muun nesteen juominen auttaa.Mikä vain mikä täyttää mahaa.