eli lopetin ehkäisyn (Yasmin) noin kuukausi sitten koska mieheni lähti rauhaturvaajaksi ja on siellä 4 kk putkeen. en siis tarvitse ehkäisyä tuona aikana. nyt olen kuitenkin huomannut että olen todella äkäinen ja raivostun todella helposti! pillereiden kanssa tätä ei ole ollut. lisäksi olo on todella turvonnut ja väsynyt. ajatukset harhailee eikä pysy kasassa. menkoistakaan ei ole kuulunut vielä mitään! kuinkakohan kauan menee ennenkun seuraavat menkat tulee pillereiden lopettamisen jälkeen? ja koska tämä mielialojen vaihtelu tasaantuu? kenelläkään samanlaisia kokemuksia? aijon jatkaa pillereiden syömistä taas kun mieheni on palaamassa takaisin suomeen. mietin vaan kannattaako minun jatkaa ilman vai aloitanko taas uuden liuskan jos nämä tuntemukset eivät tästä laannu. turhaa rahan menoahan se olisi koska muuhun tarkoitukseen kuin ehkäisyyn en pillereitä tarvi!
ehkäisyn lopettamisen jälkeen
ljsdlöfj
7398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
muutaman kuukauden takia. Sen verran edullisiakin ovat (mainitsit itse hinnan...)
Voi mennä kuukausia ennen kuin kehosi oma hormonitoiminta palautuu. Jos ei palaudu itsestään niin sitten lääkkeiden avulla.
Ei noin lyhyeksi aikaa tosiaan kannata lopettaa. Yleensä kai suositeltu tauon pituus on vähintään puoli vuotta jos nyt pakko on lopettaa. Oma hormonitoimintasi ei ehdi välttämättä ollenkaan palautua neljässä kuukaudessa ja kroppasi on sitten vain sekaisin. Kukaan ei voi tietää milloin seuraavat menkkasi tulevat. Välttämättä ne eivät tule ollenkaan tuon 4 kk aikana. Tai sitten vaikka ensi viikolla. Olisi kannattanut kysyä mielipidettä lääkäriltä ennen kuin toimit.
Ei kannata pitää noin lyhyitä taukoja, koska kun pillerit lopettaa, kroppa menee sekaisin ja voi olla että kuukautisiakaan ei kuulu pitkään aikaan. Suosittelen että jos sulle tulee seuraavat menkat normaalisti, aloitat silloin kuukautisten ekana päivänä syömään niitä pillereitä taas, vähän kuin aloittaisit "alusta".
Lisäksi pillereiden lopettamiseen liittyy epämiellyttäviä oireita, jotka tulevat esiin vasta muutaman kuukauden päästä, esim. hiuksia lähtee tukuttain, iho rasvoittuu, voi tulla finnejä...haluatko näyttää variksenpelätiltä kun miehesi palaa reissultaan? Tuskin!
niin että aloitan pillerit uudestaan vaikkei menkkoja kuulukkaan? tietääkseni ehkäisyteho siinä vain kärsii..? korjatkaa toki jos olen väärässä! palautuuko hormonitoiminta takaisin jos näin teen? kiitos vastauksista, olisi tosiaan pitänyt kysellä lääkäriltä ennen kun omin päin lopetin pillerit. nyt saan kärsiä seurauksista!
...tässä vaiheessa kysyä lääkäriltä miten hän suosittelisi toimimaan tuossa tilanteessa.
Itse kyselin tätä aikoinaan kovastikin, ja jotkut lääkärit esim. netin lääkäri vastaa-palstalla sanoivat että voi aloittaa vaikka kuukautisia ei tulisikaan, mutta lisäehkäisyä pitää käyttää ensimmäisen laatan ajan. Mutta sitten kun menin omalle gynekologille niin hänpä antoikin mulle keltarauhashormonikuurin jolla menkat sai käynnistymään ja aloitin sitten siitä syömään pillereitä uudelleen.
menkat alkoivat perjantaina ilman lääkitystä ja aloitin pillerit uudestaan. onneks minulla kävi tuuri eikä tarvinnut varata aikaa gynelle sitä reseptiä varten. enpä tee nyt enää samaa virhettä uudestaan että lopetan pillerit noin vähäksi aikaa!