Mitä työturvallisuudessa pitää ottaa huomioon jos samaan kiinteistöön tulee kartingrata ja noin 100 toimistotyöntekijää.Onko toimistotyöntekijät täysin turvattuja melun, kaasujen ja muiden asioiden osalta.Millaiset seikat puoltavat sitä että näin voidaan tehdä ja onko ihan luvanvastaista toimintaa.
Työturvallisuus
6
1401
Vastaukset
- työsuojeluvaltuutettu
Työnantajasi velvollisuus on huolehtia siitä, että teidän työturvallisuus säilyy. Työnantaja voi pyytää työterveyshuoltoa tulemaan mittaamaan melun voimakkuuden. Oletettavasti he myös voivat mitata pakokaasut.
Sen mukaan sitten järjestellään teidän asioita. Esim. kuulosuojaimet/hengityssuojaimet.
Siihen en osaa varmuudella sanoa että kuuluuko kartionginradan omistajan velvollisuuksiin se, että melu/haju ei kulkeudu teidän puolelle. Todennäköisesti se kuuluu, mutta se asia taas ei kuulu työntekijöille vaan on työnantajan ja karting radan omistajan välinen asia.- asdflasfklasdäkflasdkl
Tuohon ei tarvitse muuta lisätä kuin sen, että työnantajalla on myös velvollisuus selvitää työn liityvät riskit. Se tapahtuu yhteistoiminnassa, joten työsuojeluvaltuutettu ja -toimikunta ovat mukana ihan tarvittavien selvitysten suunnitelusta lähtien.
- Heinolan Autokuski
Joo. Stora Enson Heinolan Flutingtehtaalla on alkanut mennä tuo turvallisuushomma överiksi ja lasten leikiksi. Nykyään pakottavat laittamaan rautamyssyt ja suojalasit päähän. Sen ymmärsimme vielä että turvaliiviä -takkia, tai paitaa on pakko käyttää turvallisuuden vuoksi, mutta nyt tämä. Ja jollain kuljetusliikkeellä oli TET-vierailija mukana, ja he antoivat hänelle porttikiellon tehtaaseen koska oli auton ulkopuolella. En ymmärrä tätä. Ymmärrättekö te? Vastatkaa ja kommentoikaa.
- kun ollaan selvitty
viemärikaasumyrkytyksestä ym. Työnataja ja tekijä yhtä sairaita. Ja työterveyslääkäri ei eväänsä liikauttanut eikä uskonut. On tehty valitus hänestä nyt. Ja selvitty.
- jaska5
just just
- kaapu
Nyt sitten vaan laatikkoon jemman turvallisuus välineitä http://proficient.fi/tuotelistaus/tyovaatteet-ja-suojaimet#36 tommoset kaavut pitäis varamaan hommata jos sattuu joku kaasupilvi tupsahtamaan taivaalle :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3702864SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis662294Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781959Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis691610- 1401552
- 691159
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021029Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264965Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li9946- 39821