Maistuvia ja vähäkalorisia kasvisruokavinkkejä?

Otsikko. Kertokaa omia vinkkejänne, millaisia helppoja kasvisruokia suosittelette ja vaikka teko-ohjeet mukaan :)
4407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

herkkusieniä,paprikaa,kiinankaalia,sipulia,kesäkurpitsaa.. paista pannulla öljyssä kivan pehmeiksi ja nauti(mausta suolalla ja pippurilla) :D oli hyvää ja laitoin vielä ihan tosi pienen tilkan ruokakermaa joukkoon..nams,terveellisyydestä en tiedä:)

jos joku osaa sanoo onko miten terveellistä ni kertoo:) ois kiva tietää

Äänestä

katsahtamalla kauppasi pakastealtaaseen! Monet kasvispannut ja wokit eivät vaadi edes mitään mausteita, ovat tosi herkkua käden käänteessä. Voi paistaa tai laittaa uuniin.

Äänestä

Oma lempihelpponopeakasviruoka on soijarouheesta ja tomaattimurskasta keitelty sössö esim. jonkun täysjyväviljatuotteen kylkeen.

4dl kasvislientä
2dl soijarouhetta (noin 5minuuttia ja sitten seuraava aines sekaan)
joku pualipurkkia tomaattimurskaa
valkosipulia
sweet chili soossia tai chilimausteita maun mukaan
basilikaa
johonkin väliin vähä oliiviöljyä

Tuossa järjestyksessä kattilaan ja keitellään kivasti kunnes ei pysty enää vastustamaan tuoksua. Täydellinen terveysruoka joka säilyy pitkään jääkaapissa.

Äänestä

Hauduta punakaalia pannulla melkein kypsäksi.
Lisää joukkoon purjoa ja keltaista paprikaa.
Siirrä pari minuuttia ennen valmistumista pannun toiselle reunalle ja paista toisella puolella joko viipsleiksi leikattua halloumia tai tofua.
Kasaa koko keko rucolan, viinisuolaheinän ja basilikan lehtien päälle. Halutessasi voit vielä paahtaa pannulla pikaisesti muutamia cashew-pähkinöitä. Hieman mustapippuria ja annos on valmis! Älä lisää suolaa, koska sitä on halloumissa ja viinisuolaheinässä.

Nopeaa (10 min), kaunista(!) ja todella vähäkalorista, mutta sisältää kaikki tarvittavat ravintoaineet proteiinia ja jopa kalsiumia myöden. Puhumattakaan että se on myös herkullista!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


_Laihduttaja_ kirjoitti:

Otsikko. Kertokaa omia vinkkejänne, millaisia helppoja kasvisruokia suosittelette ja vaikka teko-ohjeet mukaan :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu