mä oon 15 v tyttö.
käyn juoksemassa ja/tai kävelemässä joka päivä ja hyvä kuntokin on, juoksin cooperissa 2500...
Mutta silti läskiä on liikaa.. olen yrittänyt aloittaa monesti kuuria ja melkein onnistunut laihduttamaan, mutta voi.. ne tuli takaisin! :( auttakaa! oon makeen perso.. jos alotan kuurin , se yleensä tyssää makeisten himoon, tai muuhun vastaavaan... miten hillitä makeisen himoa???
käyn juoksemassa ja/tai kävelemässä joka päivä ja hyvä kuntokin on, juoksin cooperissa 2500...
Mutta silti läskiä on liikaa.. olen yrittänyt aloittaa monesti kuuria ja melkein onnistunut laihduttamaan, mutta voi.. ne tuli takaisin! :( auttakaa! oon makeen perso.. jos alotan kuurin , se yleensä tyssää makeisten himoon, tai muuhun vastaavaan... miten hillitä makeisen himoa???
Vastaukset 3
Vanhimmat
ensin aikuiseksi ja katsele sitten mihin se painosi asettuu !
Mahdollinen avioliitto ja synnytys lisää kyllä sitten motivaatiota laihduttamiseen sanoiksinko ,,,,automaattisesti !
hyvää Pääsiäistä !
vaan tee pieniä, pysyviä muutoksia. Jos kaipaat makeaa, syö sitä, mutta pienempinä annoksina kuin ennen. Yleensä sitä tekee eniten mieli, minkä yrittää kieltää itseltään kokonaan. Esim. pienessä suklaapatukassa, kuten Pätkiksessä, on alle 100 kcal ja karkkilaatikossa noin 60 kcal. Joku tämäntapainen herkku päivässä ei vaikuta ainakaan negatiivisesti painonpudotukseen. Moni ajattelee, että laihduttaessa pitäisi luopua kokonaan kaikesta "hyvästä" mutta näin ei todellakaan ole.
Syöthän aterioilla riittävästi kunnon ruokaa, ja myös kasviksia? Kasviksia, hedelmiä ja marjoja pitäisi syödä yli puoli kiloa päivässä. Myös riittävä proteiinin saanti on tärkeää, etenkin kun kerrot liikkuvasi. Minimi on gramma/painokilo, mutta liikkujan ja painoaan pudottavan kannattaa pyrkiä puoleentoista grammaan proteiinia/painokilo. Proteiinia saat hyvin lihasta, kalasta, kananmunasta, pavuista ja soijasta sekä esimerkiksi maitorahkasta. Proteiini täyttää hyvin, ja lisäksi auttaa siinä ettet menetä lihaksia vaan rasvaa.
Usein makeaa alkaa tehdä mieli silloin, kun on nälkäinen ja pitäisi syödä oikeaa ruokaa. Tämän vuoksi on painoa pudottaessakin (ja etenkin silloin) tärkeää syödä aterioilla itsensä kylläiseksi. Näläntunne ei laihduta. Makeanhimo voi olla "piilonälkää". Kun taltuttaa tämän terveellisellä ruoalla, pienempi määrä makeaa riittää luonnostaan. Monissa laihdutusohjelmissa kalorimäärä on niin pieni, että jatkuva näläntunne on yleistä. Tällaiset eivät useinkaan jatku kovin kauan, vaan päättyvät kyllästymiseen.
ansaitse jokainen herkkupala, eli jos tekee mieli karkkia tai muuta hyvää niin liiku sen eteen ja katso sitten haluttaako enää..ja kuten olet mitä syöt ohjelmassa; liiku kolme kertaa päivässä, puolituntia kerrallaan niin pysyt kuosissa...mulla tuo on helpompaa ko liikun n.20km päivässä kävellen, juosten, pyörällä tai suksilla..ei tartte miettiä mitä syö..kulutan kuitenki enemmän niin ei oo ongelmia painon kans..