Kannattaa mennä mahdollisemman nopeasti työvoimatoimistoon ja pyytää siirtoa työvoiman palvelukeskuksen asiakkaaksi. Työvoiman palvelukeskuksen virkailijat ovat alansa ammattilaisia, jotka tekevät kaikkensa auttaakseen pitkäaikaistyöttömiä pääsemään töihin.
Minäkin pääsin kuntouttavaan työtoimintaan työvoiman palvelukeskuksen kautta. Kuntouttava työtoiminta on muuttanut koko elämääni valtavasti parempaan suuntaan. Nyt elämällä tuntuu olevan jokin tarkoitus. Päihteiden käyttönikin on loppunut kokonaan kuntouttavan työtoiminnan aloittamisen jälkeen. On ihan turha valittaa työttömyyttään, jos ei ole valmis hakemaan apua ongelmiinsa työvoiman palvelukeskuksesta.
Minäkin pääsin kuntouttavaan työtoimintaan työvoiman palvelukeskuksen kautta. Kuntouttava työtoiminta on muuttanut koko elämääni valtavasti parempaan suuntaan. Nyt elämällä tuntuu olevan jokin tarkoitus. Päihteiden käyttönikin on loppunut kokonaan kuntouttavan työtoiminnan aloittamisen jälkeen. On ihan turha valittaa työttömyyttään, jos ei ole valmis hakemaan apua ongelmiinsa työvoiman palvelukeskuksesta.
Vastaukset 26
Vanhimmat
HAISEE PERSEELLE, PRESIDENTTI HAISEE PARSEELLE, SOTAA TÄÄ MAA KAIPAA.
Homma suoraan sanottuna haisee?
saat lähetteen mielenterveystoimistoon, mikä on sinulla maksutonta.
Spämmäys loppuu tykkänään, kun sinulle järjestetään muita aktiviteettejä moniammatillisena yhteistyönä.
veronmaksaja kiittää
työvoiman palvelukeskukseen. Kuntouttava työtoiminta ei kiinnosta, kun se johtaa vain työttömien kierrätykseen, kuten jo taannoin MOT-ohjelmassa todettiin.
Palkkatyö sen sijaan kiinnostaa, mutta kun katsoo päivittäisiä irtisanomis- ja lomautusuutisia, ei kauan työttömänä ollut ikä-ihminen ole valinnoissa ensi sijalla.
Niinpä monen työttömän kohtalona on työllistää byrokraatteja, joita samassa kopissa on parhaimmillaan kaksi kappaletta, toinen kunnan, toinen valtion palkkalistalla.
I alla fall - tasan eivät käy onnenlahjat.
Ole aktiivinen niin pääset oivallisten asiantuntevien TYP virkailijoiden palveltaviksi.
raskaan raataja niin voisit HAKEUTUA VUOROTTELU VAPAALLE, niin pätevä tyotön pitkäaikais työtön pääsis hyville palkoille
Tieteellinen tutkimus aktivoinneista osoittaa että ne ovat huijausta:
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2010/02/31083
http://www.stakes.fi/FI/ajankohtaista/Tiedotteet/2008/30_2008.htm
http://dissertations.jyu.fi/studeduc/9789513932503.pdf
Kyseessä ei ole poliitikon valhellinen lausunto vaan väitöstutkimus. Näyttää kuitenkin siltä että työvoimahallinto jatkaa huijusta entiseen malliin. Tätä ei pidä hyväksyä.
Vaatimukset ja toimenpiteet asian korjaamiseksi:
Työreformi on heti keskeytettävä ja työstä pitää maksaa PALKKAA!! Lisäksi työvoimahallinnon on lopetettava valehtelu, kikkailu työttömyystilastoilla, mielivaltainen karenssien jako ja muut kyykytystoimet sekä tunnustettava täysin epäonnistunut työvoimapolitiikka. Lisäksi nämä ”asiantuntijat” on saatettava tuomioistuimeen vastaamaan tekemistään virkarikoksista.
Työttömät voisi omalta osaltaan aloittaa asioiden lailliseksi saattamisen ottamalla käsittelyyn työvoiman palvelukeskukset, jotka haluavat ”auttaa” työttömiä orjatyöelämään, pahoin kyykytyspalveluin. Alkakaa oikein joukkovoimalla kieltäytyä noista kyykytyspalveluista aluksi vaikka kieltäytymällä allekirjoittamasta tietojenluovutuslupaa ja tallentamalla kaikki noiden kyykyttäjävirkahenkilöiden uhkailu- ja kiristyspuheet esim. mp3-soittimella talteen.
Sen jälkeen vain kanteluita ja rikosilmoituksia tekemään. Lisäksi kannattaa julkaista nuo kyykyttäjävirkailijoiden puheet netissä ja jos mahdollista kuvan kera niin että muutkin työttömät voivat reagoida heitä vastaan tarkoitukseen sopivalla tavalla kohdatessaan heitä turuilla, toreilla ja toivottavasti myös pimeillä kujilla. Jos kaikki tyhjänpäiväiset työvoiman palvelukeskukset lakkautettaisiin ja työttömät pääsisivät oikeisiin töihin, saattasipa joku työvoiman palvelukeskuksen työntekijäkin kelvata vaikka vessoja siivoamaan, niin ei työvoimaa tarvitsisi rahdata ulkomailta Suomeen. Tulisi halvemmaksi työllistää suomalainen, hän ei tarvitsisi kallista kotouttamista ja kielikurssia. Kun työtön palkattaisiin näiden kyykytystoimenpiteiden lopettamisen seurauksena työhön ja työnantaja maksaa palkkaa, niin lisääntyy myös ostovoima!
Verorahat menisivät parempaan käyttöön, mikäli työvoiman palvelukeskukset heti lopetettaisiin. Kunnollisten työtä tekevien veronmaksajien mielestä tämä selkeästi kannattaa. Ja kun nuo loispummiyrittäjät, -konsultit ja -virkamiehet tajuaisivat sen että työhön perehdyttäminen on työsopimuslaissa määrätty työnantajan tehtäväksi työajalla. Ja jos jostain syystä ei homma onnistu niin sitä varten työsopimuslaissa on koeaika. Koeaikana voisi sitten vaihtaa toiseen työpaikkaan lähes palkanmaksun katkeamatta. Työhön opastusta, harjaantumista, valmennusta ja kuntouttavaa työtoimintaa ei tarvittaisi ollenkaan. Ja taas säästyisi yhteiskunnan varoja, kun työttömät pääsisivät suoraan töihin ilman kyykytystoimia ja palkasta he maksaisivat tietenkin veroja sen sijaan että ahneet ja röyhkeät loispummiyrittäjät, -konsultit ja -virkamiehet kuluttaisivat veroeuroja.
Nämä samat ahneet ja röyhkeät loispummiyrittäjät, -konsultit, -virkamiehet ja kokoomuksen homepersefossiilit peräänkuuluttavat työttömiltä moraalia. Näillä pöhköillä loispummiyrittäjillä, -konsulteilla, -virkamiehillä ja kokoomuksen homepersefossiileilla ei ole ikinä ollutkaan mitään moraalia.
TE- ja sosiaalitoimiston virkaloisia ei pidä nöyristellä, vaan vaatia ne pienetkin etuudet mitkä lain mukaan kuuluu vaikka oikeusteitse. Nämä loispummivirkailijat tilaisuuden tullen menettelevät laittomasti evätessään työttömälle lain mukaan kuuluvia etuuksia. Kannustavuus ja vastikkeellisuus ovat niitä kirosanoja jolla työttömät joutuvat orjaksi loispummiyrittäjälle, tähän ei tule suostua vaan saattaa virkaloiset oikeuden eteen ihmisoikeusrikoksista ja erittäin ovelalla tavalla tapahtuvasta joukkotuhonnasta. Elinkautinenkin on liian lievä tuomio noista törkeistä rikoksista, valitettavasti Suomen laki ei tunne sen ankarampaa rangaistusta. Niin kauan kun Suomessa on orjuutta ei myöskään mihinkään yleishyödylliseen vapaehtoistyöhön tule osallistua koska aina loispummiyrittäjät osaa varastaa noissakin asioissa työttömän työpanoksen. Kaikkein suurin virhe on osallistua kokoomuksen fasisti-sika-homepersefossiilien toivotalkoisiin.
Tämä on lähtökohta työnhakijalla, hän on työmarkkinoille käytettävissä työhön tai työllistämistoimiin!
Työtä, tukityötä ja työllistämistoimia on tosiaan montaa erilaisia. Tukitoimet työllistämiseen riippuvat myös työttömyysajasta ja paikkakunnasta. Tätä voisi selventää vaikka näin, mitä nopeammin hakeutuu ja pääsee työttömyyden alkaessa tukitoimiin esim. muutosturvan piirissä työllisyyskoulutukseen sitä parempi on turvan taso ja jatkossa työllistymisen madollisuus ja vaikkapa kurssiajalta korotettu ansiosidonnainen koulutustuki. Taas jos vasta tullut työmarkkinoille tai työttömyys pitkittyy ja työttömyysturvassa tulevat aikarajat täyteen esim. 500 pv ansiosidonnaista työttömyysturvaa tai työttömän peruspäivärahaa, tulee korvauksena työmarkkinatuki, joka mahdollistaa vastikkeellisuuden eli mainiot aktivointitoimet työllistymiseen.
Pääsääntönä on myös, mikäli kieltäytyy työstä tai työllisyystoimenpiteistä niin asema aivan oikein heikkenee esim. sanktio karenssi tai työssä tai työllisyystoimenpiteessä oloehto, tai jopa päätös ettei ole työmarkkinoille käytettävissä, eli ei ole enää työttömänä työnhakijana, pitää siis uudelleen osoittaa työkelpoisuus työssäoloajalla ja vain työsuhde kelpaa tähän. Niskoittelijalta tietysti leikataan myös mahdollisesta toimeentulotuesta – 20% ja jos ei vieläkään työ tai työllisyystoimet käy ja kieltäytyy tai ei vaan mene niin toinen – 20% pois eli yht. 40% alennettu toimeentulotuki.
pimeisiin hommiin. Niin minulle kävi enkä ole katunut.
"Pääsääntönä on myös, mikäli kieltäytyy työstä tai työllisyystoimenpiteistä niin asema aivan oikein heikkenee esim. sanktio karenssi tai työssä tai työllisyystoimenpiteessä oloehto, tai jopa päätös ettei ole työmarkkinoille käytettävissä, eli ei ole enää työttömänä työnhakijana, pitää siis uudelleen osoittaa työkelpoisuus työssäoloajalla ja vain työsuhde kelpaa tähän. Niskoittelijalta tietysti leikataan myös mahdollisesta toimeentulotuesta – 20% ja jos ei vieläkään työ tai työllisyystoimet käy ja kieltäytyy tai ei vaan mene niin toinen – 20% pois eli yht. 40% alennettu toimeentulotuki."
Useimmat muut, paitsi kaaleppi alias Pekka PP hankkivat tarvitsemansa sukupuolisen tyydytyksen kanssakäymisellä toisen ihmisen kanssa.
Vaan kaaleppi ottaa orkkunsa rangaistuksista haaveilemalla. Luonnollisesti nämä rangaistukset kohdistuvat kaalepin märissä unissa muihin kuin kaaleppiin itseensä.
Pitäisikö kaalepin tutustua:
http://www.bdsmlibrary.com/stories/
ehkä tuolta löytyisi jotain vielä kiihottavampaa, siltä varalta että jos jonain päivänä sana karenssi ei enää otatakkaan eteen.
Täällä pyörii elämäntapatyöttömiä, joille on avuksi saatava valvottua velvoittavaa työohjausta.
vaikka typ voissa paistais...
asennevammaista ja alistavaa juttua -- olet siis typ fasisti ?
Ei kannata sekoittaa töitä ja kuntouttavaa työtoimintaa. Ne on kaksi eri asiaa kuten polkupyörä ja häpyhuulet.
typ terroristi
Tääkin viesti pyörii nonstoppina ties kuinka monetta vuotta perän jälkeen. Pitäisi jotenkin suodattaa pois nämä.
Typ terrori on lakkautettava nopeasti !
- tem-ministeriön toimialaan ei kuulu avo b-mielisairaalan ylläpito,
eikä psykiatriaan ole edes osaamista !
Paljonko palkka noissa typin kusetuksissa? Kertyykö eläke? Miten hoituu työterveyshuolto? Paljonko valtion verotulot kasvaa tuollaisen kusetuksen ansiosta? Vai käykö peräti niin että verovaroja valuu loispummikonsulttien taskuihin? Vastaa ensin noihin niin harkitsen ehkä sitten tuollaista typin kusetusta.
TYP auttaa oikeasti työkuntoon, kaikille esim. pahiten sosiaalirajoitteisille ja työkelvottomille ei sekään valitettavasti onnistu. Eläke kertyy, kun työkelpoisuus palautettu ja työt jatkossa sujuu. Kyllä lähettein tarkistetaan terveyskeskuksessa ym. vaikka erikoislääkäreiden-, työpsykologin palveluin työkuntoisuuden kohentamisen tarpeita ja mahdollisia työrajoitteita. Jokainen työelämään palautettu ja syrjäytymiskehityksen katkaisuhan säästää paljon verorahaa ja parantaa huoltosuhdetta.
Työhalua ei löydy tippaakaan mutta kuntoa löytyy. Reilun 7 vuoden lusimisen aikana sain hankittua hyvän lihaskunnon, ja sitä rataa olen jatkanut myös siviilissä nyt jo neljättä vuotta. Työnteolla en kuitenkaan aio itseäni rasittaa, enkä usko että kukaan haluaisikaan minua palkkalistoilleen.
Kriminaalihuoltoyhdistykset järjestävät kaltaiseillesi asiallisia yhteiskuntakelpoisuuteen palauttavia suojatöitä ihan ohjatusti, kannattaa ottaa yhteyksiä..
toisin on täällä vapaassa maailmassa justiina, koh caaleppi. tämä selvä.koh
Työkkäristä ei ole mitään hyötyä työnhaussa. Vuokrafirmojen kautta pääsee. Itse odottelin yli vuoden kunnes soitti carrotilta ja heti seuraavaksi aamuksi töihin.
perustaa kolmas päällekkäinen virastojen verkosto, nimittäin: työnvälitystoimistot. Työvoimanpalvelukeskuksesta siirryttäisii niihin, joissa työttömille välitettäisiin palkkatyöpaikkoja.
Siis ensin
1) TE-toimistoon
2) Työvoimanpalvelukeskukseen
3) Työnvälitystoimistoon
Tai halvimmaksi tulisi veronmaksajille jos kohdan 1) ja 2) toimistot lopetettaisiin ja meillä olisi vain työnvälitystoimisto.
niitä kutsutaan vuokratyöfirmoiksi