Minulla on paha ongelma ja se vaivaa minua. Paras ystäväni on seurustellut nykyisen poikaystävänsä kanssa 1,5 vuotta. Olen nähnyt tätä hänen poikaystäväänsä silloin tällöin ja kerran kahden jäätyämme ja hetken juttelun jälkeen hän ehdotti minulle tällaista "yhden yön juttua". Olin tuolloin syvästi järkyttynyt ja kieltäydyin ehdottomasti! En ole kertonut ystävälleni tästä. En sen takia, ettäkö meiltä menisi välit, koska tiedän, että hän ei minua syytä eikä ole minulle vihainen. Mutta en halua satuttaa ystävääni enkä pilata heidän suhdettaan, koska ystäväni on todella rakastunut. Ystäväni on minulle todella läheinen ja tärkeä enkä tiedä, mitä tekisin jos hänelle jotain tapahtuisi. Aina kun näen tämän poikaystävän niin minua ahdistaa ja olen luonnostani sellainen ihminen, etten voi pitää asioita salassa ja ne melkein näkyvät naamallanikin. Mitä siis teen?
Mitä teen?
todella hämmentynyt
5813
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
että sä puhut paskaa ja että itseasiassa sä olit se, joka oli ehdotellut seksiä kys. poikaystävän kanssa ja kun poikaystävä oli kieltäytynyt, niin sä olit uhkaillut rikkovasi hänen suhteensa.
Ja varmasti tämä sun ystävä uskoo enemmän rakkautensa kohdetta, kuin sua - ja niin hän pistää teidän ystävyyden poikki, koska sä olet yrittänyt keplotella hänen rakkautensa kohdetta.
Näitä sattuu ja tapahtuu, mut mitään ei tapahtunu.
Kaikkea ei kannata ottaa aina niin kirjaimellisesti ja tosissaan.
Miehet ovat tommosia, suuri osa, tervetuloa aikuisten maailmaan. Ei tääl ole prinssejä ja prinsessoja, jotka kerran tavattuaan elävät onnellisina elämänsä loppuun. Siinä välissä sattuu monenlaista..... :)
No mä uskon, että ystäväs tulee pettymään - joko nyt tai myöhemmin, muutaman syrjähypyn jälkeen. Poikaystävästä tuo on lähtösin ja varmaan tulee ehdottelemaan muillekin tytöille samaa. Positiivinen juttu on se, että melkein kaikille osuu jossain vaiheessa elämää vastaan renttu (nainen tai mies) ja siitä selviää, varsinkin jos tuossa ollaan vähemmän vakavassa mielessä kuin esim. avioliitossa ja lapsia ja talolaina-vaiheessa, niin toipuu nopeammin. Valintasi tehdä noin, ei ole surun poistamista vaan lykkäämistä. Ja ihan oikeasti, kun homma pläjähtää naamalle, voi olla ystävälle vaikeaa ymmärtää miksi hänen ystävänsä on tiennyt asiasta eikä mitään kertonut. Pahimmassa tilanteessa tuo alkaa rasittamaan sinua niin paljon, että alat välttelemään poikaystävää ja siten ystävääsikin.
Vaikeita asioita ja itsestäsi riippuu miten päätät toimia. Mutta itse (kerran asemassa olleenakin) varmaan päättäisin kakistaa ulos. Jos jättää kertomatta, niin huomaa olevansa kohta täysillä draamassa mukana ja asiat vain kieroutuvat ja menevät vaikeampaan suuntaan. Sillä saa vaan isomman kasan surua ja harmia, selviteltävää ja muutaman ongelman lisää. Koko homma paisuu kuin pullataikina ja alkaa vaivaamaan yhä enemmän ja enemmän. Enkä tiedä miksi pistäisin itseäni sellaiseen peliin hulttio-poikaystävän vuoksi ja vielä siten, että pelimerkkinä on oma ystäväni. Sitten itketään yhdessä ja kirotaan, otetaan pari ärräpäätä vastaan ystävältäkin, mutta loppuviimeksi ystäväsikin tietää sinun tehneen oikein. Karhunpalvelushan se on vaan lykätä tilannetta, jos vielä ei ole tapahtunutkaan mitään konkreettista voisivat ehkä helpommin jopa keskustella asiasta.
Ei kannata kertoa. Itselle on käynyt melkein samalla tavalla kaksi kertaa (eri kaveri) ja vähän aikaa on olo ollut epämiellyttävä heidän seurassaan, mutta kaikkeen tottuu ja suhteet ovat kestäneet. Joten ehdotus voi olla heikon hetken tulosta ja jos joku muu semmoiseen suostuu, se on heidän keskinäinen asiansa, mutta itse en halua loukata ystäviäni ja jos miehet joskus narahtavat niin se on sen ajan murhe. Mitään en tule ehdotuksista kavereilleni puhumaan!
Luulenpa että kaikkien ystävättärieni miehet ovat jollain tavalla ehdotelleet ja kertoneet olevansa ihastuneita minuun. Ja pöh! Ei noita kannata todesta ottaa eikä kenellekään kertoa, miehet nyt tahtovat kokeilla kepillä jäätä.