Niin että millainen se on? Kyseiset miehet voivat kertoa :)
Johtajatason insinöörin
naisihanne?
16941
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Siis tumma, älykäs, tavallisen näköinen, kiltti, huumorintajuinen, hellä, lapsirakas, uskollinen ja hyvätuloinen. Ei varmaankaan johtajatason insinööreillä ole mitään yhteistä naisihannetta, mutta kerroin itsestäni kun seurustelen sellaisen kanssa ja mies on kuulemma tyytyväinen. Ihan selvä naisihanne siis.
Minä olen myös naimisissa johtajana työskentelevän inssin kanssa. Olen tumma ja koulutettu, lapsirakas ja itsenäinen. Pidän kotitöistä ja kotonaolemisesta mutta oma työ on myös tärkeä. Mieheni arvostaa ruuanlaittotaitoani ja sitä, että osaan loihtia mukavia illanistujaisia. Myös "aikuinen naisellisuuteni" on mieheni mukaan tärkeää.
ollakaan?
Terv. inssi
.... hyvin perinteisine naisihanteineen. ;-) Etenkin ne nörtti-inssit.
Vastasin alkuperäiselle samalla tasolla. Ei kukaan nainen, joka kyselee tuollaisia voi oikeasti kuvitella olevansa johtajatason inssin seuraava tyttöystävä. Tai mistä sitä koskaan tietää :-))
hirsinen,halpa,hiljainen,remontoitavissa,siirret- tävissä...elinkustannukset niukkoja ja ekologisia. Siinäpä se ihannenainen.
Kokemusta 25 johtavantason inssin vaimona:olen pieniruokainen, hyvätapainen,hiljainen, kuuliainen, nuuka, kuuro,mykkä,hyvätuloinen, hyvä kokki ja siivooja.
kun tuossa yllä kommentoin.
Eli siis perinteisiä. ;-)
Eli inssin ihanne ei ainakaan ole:
korostetun seksuaalinen/hutsumainen ulkonäkö ja tyyli, luova, rohkea, kiihkeä, ei niin uskollinen..
tällaista inssi pelkää. Mistäkö tiedän? No, kokemuksesta :)
joten on niissäkin poikkeuksia ;-)))
Haluan siis vielä painottaa, että oli kyse VAIMON ominaisuuksista, inssin rakastajattarien ominaisuudet lienevät toiset enkä ota niihin kantaa.
Joo, tiedostin hyvin, että mun ominaisuudet on takuulla eri kuin sen kimppaseksi-inssin vaimon, mutta vastasin lähinnä siihen kohtaan, ettäkö se inssi sinänsä olisi tylsä jotenkin. Sama inssi se kuitenkin on....
;-))
Siksi se varmaan tajusikin jotain.
Diplomi-insinööri on akateeminen ylemmän korkeakoulututkinnon suorittanut ja insinööri entisiä opistoinsinöörejä ja nykyisiä ammattikorkeakouluinsinöörejä. Näissä ero on kuten sairaanhoitajalla ja lääkärillä. Insinöörille kelpaa mikä nainen tahansa, jos naista ylipäätään saa ja parhaimpien alojen DIt haluavat, että myös heidän naisensa on älykäs, akateemisesti koulutettu, hyvännäköinen ja fiksusti käyttäytyvä. Kuten yleensäkin parisuhteessa samankaltaisuus vetoaa.
Yleensä vastakkainasettelu on juuri toisinpäin. DI:t ovat useimmiten niin nörttejä, että hyvä jos naista saavat lainkaan :)
kun Mooses ei tule (ymmärrä tulla) vuoren luo, on vuoren tultava mooseksen luo ;-))