Yritin ladata netistä albumin. Lataus menikin hyvin, mutta albumin jäi .rar-tiedostoksi (elikkä Omat musiikkitiedostot kohdassa kansio näkyi laatikkona jossa keskellä internet explorer logo). Kun yritin tallentaa tiedostoa, tietokone ilmoitti että tallentaminen ei onnistu koska "lähdetiedosto ja tallennustiedosto on sama". Sitten yritin tallentaa albumia vaikka minne muualle mutta aina sama viesti.Kansion avaamisen yritys johti myös tallennuspyyntöön ja samaan viestiin. Ja tietysti Media Playerilläkään soitto ei onnistunut. Elikkä lyhyesti: miten onnistun tallentamaan rar-tiedoston oikeaan muotoon (esim. mp3), sellaiseen että musiikkia voisi kuunnella?
.rar-tiedostot..miten tallentaa?
raqssharki
51257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
.rar on samantapainen pakattu tiedosto kuin vaikkapa .zip. Se täytyy siis purkaa. Siihen sopii esim. ilmainen 7-zip. http://www.7-zip.org/
Kiitos 7-Zip ohjelman suosittelusta. Nyt on ohjelma tietokoneella. Pakkaaminenkin onnistui, mutta kun yritin purkaa kappaleita kansioon, tietokone kysyi salasanaa (joka oli oikea, jos se on sama jota käytetään add to archive kohdassa) ja purku tyssäsi siihen kun kone ilmoittaa "suojatun tiedoston purkaminen epäonnistui. Onko salana oikea?" (tai jotain tähän tapaan). Onko tullut vastaan samaa ongelmaa? Itse en ainakaan netistä latauksen aikana huomannut mitään salasanaa levylle. Mitä salasanaa pitäisi muka käyttää? Nyt olen vielä niin lähellä, jopa kappaleiden nimet tulivat kansioon, mutta koko kansio on tyhjä. Help!
ei sitä enää mihinkään pakata. Se .rar-tiedosto pitää purkaa jonnekin hakemistoon.
Jos purkuohjelma kysyy salasanaa, niin silloin paketin pakkaaja on laittanut pakettiin salasanan. Näin tekevät usein piraattisivustot, jotka haluavat sinun ensin katselevan jotain mainoksia tms. enen kuin antavat salasanan.
Toinen tyypillinen kikka on ensin saada käyttäjä asentamaan jotain haittaohjelmia, jotka asentamalla saa sitten salasanan rar-pakettiin.
Siis jos/kun .rar-tiedosto on jo paketti, niin miten se puretaan hakemistoon? Olen ilmeisesti tietokoneasioissa aivan aloittelija tai sitten ajattelen taas naisen logiikalla liian monimutkaisesti. Tosiaan mukana on salasana ja salausalgoritmi, mutta purkaminen ei onnistu kummallakaan.
Siis kun sellainen .rar-tiedosto on ruudulla internet symboleineen, niin miten siitä jatketaan, että saadaan se sitten loppuen lopuksi Media Playeriin ja Omaan musiikkikansioon toistettavaan muotoon? Siis nyt on kyseessä windows xp home. Avaamista on yritetty mutta kuten aikaisemmin kerroin, se ei johda minnekään. Kone vaan jankkaa "tallenna" tai "avaa" mutta mikään ei tallennu tai avaudu. Olen kiitollinen jos joku auttaisi ratkaisemaan pulman, albumi on harvinainen ja sitä ei saa Suomesta.
RAR-tiedostot ovat jostakin syystä määritetty avautumaan Internet Explorerissa. Tästä syystä tiedoston tuplaklikkaus saa vain aikaan mainitsemasi tallenna/avaa dialogin ilmestymisen.
Klikkaa RAR-tiedostoa oikealla napilla ja valitse 7-zip -> "Purkaa kansioon xxxxxxxx"
Jos se kysyy salasanaa, niin parempi yrittää etsiä sitä sieltä mistä kyseisen paketin latasitkin.