Veneeni (AQAD 41 A koneella) lähti talven jäljiltä hienosti liikkeelle, mutta runsaan tunnin ajon ja hetken hidastelun jälkeen, alkoivat kierrokset pudota. Pysähdyksen jälkeen kone ottaa normaalisti kierroksia, mutta hyytyy nopeahkosti. Seuraavana päivänä ei ollut ongelmia. Kolmantena päivänä pelasi jälleen hienosti, mutta pysähdyksen jälkeen kierrokset jäivät jo alle 3000:n - eikä vene pysy enää plaanissa.
Käyttäytyminen viittaisi tankissa olevaan moskaan, mutta karkeasuodatin näytti täysin puhtaalta. Tosin sen tarkistuksen jälkeen kone otti jälleen kierroksia normaalisti.
Osaako joku antaa vinkkiä asiassa?
AQAD41A kierrokset ajoittain hukassa
10
1220
Vastaukset 10
Tarkasta että sinulla ei ole ilmavuotoja, tai likaa, polttoainepuolella..
Pahempi vaihtoehto on pumpun rikkoutuminen- arvailija.
Mites toi nafta? Onko kesälaatuista? Kevät on ollut vähän viilea ja yöpakkasta pitänyt. Jospa parafiini tökkii sutimissa kun ei ole vielä kunnolla ehtinyt talven jäljiltä naftaan liukenemaan.
- _Volvo___
Todennäköisesti kesälaatua - ja talven yli tankissa seissyttä. Merikin on nollaasteista, mutta kai normaali nafta sen kestää.
Vika vaikuttaa juuri sellaiselta - välillä ihan kuin olisi suodatin tukossa, tökkii, sit seuraavana päivänä mennään taas täysillä, ihan kuin roskat olis liuenneet suodattimesta. Voiko tuohon parafiiniin vaikuttaa jollakin tavalla? Onko tuollainen ihan normaalia? - Nimetön
_Volvo___ kirjoitti:
Todennäköisesti kesälaatua - ja talven yli tankissa seissyttä. Merikin on nollaasteista, mutta kai normaali nafta sen kestää.
Vika vaikuttaa juuri sellaiselta - välillä ihan kuin olisi suodatin tukossa, tökkii, sit seuraavana päivänä mennään taas täysillä, ihan kuin roskat olis liuenneet suodattimesta. Voiko tuohon parafiiniin vaikuttaa jollakin tavalla? Onko tuollainen ihan normaalia?huohotus tukossa?
- _Volvo__
Parafiini kiteytyy kesälaatuiseen löpöön talvipakkasilla varmasti. Googlettamalla löytyi kesälaatuisen löpön samepisteen olevan -15-0C välillä. Kiteytyneen parafiinin liukeneminen voi edellyttää 10C samepisteen yläpuolella olevaa lämpötilaa.
Löpö pitäsi siis saada hetkeksi lämmitetyksi 5- 10C lämpötilaan ennen kuin kiteet liukenevat? Millä ihmeellä tuon tekee nollaasteisessa merivedessä?, tankki on luonnollisesti pohjaa vasten!
- koskaan
"Vesipakkasneste, Vesilöpö, vesitrimmiöljy, vesivetolaiteöljy, vesimoottoriöljy ja
vesihydrauliohjausöljy hajottaa talvella kaikki jopa Volvon komponentit.
Älkää käyttäkö niitä vaikka näiden asiantuntijoiden mukaan 500 h:n välein jo jotakin vaihdettava. "- ei voi
tyhjentää polttoainesäiliötä syksyllä ja tehdä muutakin huoltoa? Voihan uuden dieselin sekaan ostaa löpöä ja sanoa että ei viimekaudella veneillyt, jos on rahasta kiinni..
- noin iso moottori
ei voi kirjoitti:
tyhjentää polttoainesäiliötä syksyllä ja tehdä muutakin huoltoa? Voihan uuden dieselin sekaan ostaa löpöä ja sanoa että ei viimekaudella veneillyt, jos on rahasta kiinni..
on tankkikin luultavasti 200-300 litraa. Ei sellaista mieluusti rupea ihan huvin vuoksi joka syksy tyhjentämään.
- _Volvo__
noin iso moottori kirjoitti:
on tankkikin luultavasti 200-300 litraa. Ei sellaista mieluusti rupea ihan huvin vuoksi joka syksy tyhjentämään.
Voit kertoa tuon arvion kakkosella - ja silti osuu haarukan yläpäähän. Olen aina täyttänyt tankin syksyllä, ehkä tankin ajo tyhjäksi olisi parempi ratkaisu.
Aikaisempina keväinä ei ole ollut ongelmia, mutta nyt taisin pistää veneen veteen hieman aikaisempia vuosia aikaisemmin. Polttoaineissakin taitaa olla aikamoisia eroja.
- ippaQ
Oletko koittanut pyörittää ahtimen pyörää? Ei olisi eka kerta kun turbo ottaa nokkiinsa talvisäilytyksestä - jos takeltelee hiukankin niin ahdinkotelo irti ja pesemään rasvaista nokea kotelosta ja ahtimen siivistä (tulihan ne öljyt vaihdettua?), Rost-offia tai vast. kamaa reilusti samalla siipeä pyörittäen. Sitten ei muuta kuin selälle ja hanat kaakkoon! Kyllä se siitä notkistuu! Onhan ilmanputsari vaihdettu? Saahan kone varmasti RIITTÄVÄSTI ilmaa suoraan ulkoa?
(kuulostaa kai itsestäänselvyyksiltä mutta omakohtaisia kokemuksia on)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1581503Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551073Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.183722- 43701
Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah209653Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen63635- 40556
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on66516Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi36482- 30474
- 31471
Tulisitpa käymään joskus vielä
Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd23469Yt:t kunnassa päättyi
Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul53447- 38440
Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi
Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.26440- 69431
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal159429- 6403
- 19394
Valtiomies puhuu?
"Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. –77394