Tilapäissuhde

Sattui silmiini vallan uusi termi tässä suhdeviidakossa Almastyn kirjoituksesta. Jos sen nyt oikein ymmärrän, niin tilapäissuhde on suhde, joka siis jo alun alkaenkin on sovittu vain määräaikaiseksi, niinkö?

Ja kun saisi vielä jonkun loogisen selityksenkin tälle toiminnalle, niin hyvä olisi.
11536
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kato on kaks kaverusta, vaikka naiset. Neiti A ja Neiti B. Neiti A seurustellee Herra X:n kanssa. Neiti B on sinkku joka ei aio sitoutua mutta arvostaa toki miesseuraa.

No, Neiti A:lle tulee työkomennus unelmien duuniin Los Angelesiin, kesto kolme vuotta. Koska Herra X jää ilman neiti A:n huomiota tehdäänkin tilapäissuhde Herra X:n ja Neiti B:n välille, sijaisuus kestää nimenomaan tuon kolme vuotta ja Herra X:n palvelut ovat Neiti A:n käytössä loma-aikoina ja kun hän on maisemissa.

Tällä tavalla Herra X ei karkaa minnekkään Naisellisen Kontrollin ulottumattomiin vaan hänet pidetään sievästi tyytyväisenä oikeissa piireissä. Jos kaikki on tyytyväisiä järjestelyyn niin no problem.

...

Menikö kohilleen? :D

Äänestä
  • Ei mennyt oikein. Ei tuo ollut se vastaus, jota odotin.:D

    Äänestä

Sillä mitään erikoista tarkoittanut vaan tarkoitin sillä sitä samaa jota sanotaan irtosuhteeksi,yhdenillan jutuksi tai sitten vaikka tuoksi Kukkomiehen määrittelemäksi järjestelyksi tulkinta on vapaa.

Äänestä
  • Mä kaipasin jotain mystisempää selitystä asialle. Ajattelin, et se on jotain, jonka vaan harvat ja valitut tietää :D

    Äänestä

ainakin toinen on niin suhteesta ennalta päättänyt.
Tälläiseessä olen ja haluan veks olen se päättänyt os.puoli.

Äänestä
  • näyttää olevan työpaikoilla ja ihmissuhteissa sama, eli määräaikainen pätkätyö.

    Huvittavalta kuulostaa, mutta sama ajatus, kuin työpaikoilla, eli tarvittaessa käytettävissä.:)

    Äänestä

  • työehtosopimus kirjoitti:

    näyttää olevan työpaikoilla ja ihmissuhteissa sama, eli määräaikainen pätkätyö.

    Huvittavalta kuulostaa, mutta sama ajatus, kuin työpaikoilla, eli tarvittaessa käytettävissä.:)

    taisi olla just jotain sensuuntaista, jota hainkin.:-)

    Äänestä

Muslimithan voivat solmia määräaikaisia avioliittoja, vaikkapa yhdeksi yöksi, etteivät syntiä tekisi. ;-)

Toinen esimerkki on lomaromanssi, jonka ei ole tarkoituskaan jatkua arjessa. Tai sitten suhteen päättää joku muu yhtä välttämätön syy. Minullakin oli suhteenpoikanen juuri ennen ulkomaille muuttoani, vaikka molemmat tiesimme sen kohta loppuvan omaan mahdottomuuteensa.

Äänestä

mun parisuhteet on suht usein ollut määräaikaisia...ainakin omasta puolestani. mielestäni tutustuminen kannattaa unohtaa siinä vaiheessa ku rutinoituminen alkaa.
ollaan sovittu, jos ei muuta keksitä seukkaallaan nyt hetki. ja homma on toiminut. ei mitään rutiini shittiä, mustasukkaisuutta tai muuta lässytystä.
mielenkiinto naiseen yksikössä on suht lyhyt aikaista...monikossa se on jo huomattavasti mielenkiintoisempaa.

Äänestä
  • jotenkin aika vilimäistä :-)
    Ei siinä saattaa se arki vastaantullessaan yhtä jos toistakin kammoksuttaa..

    Äänestä

vuosia sitten naisen, jonka tiesin olevan lähdössä jenkkeihin töihin.

Siinä molemmat tiesi, että suhde tulee olemaan erittäin lyhyt. Mitään me ei sovittu, mutta molemmat tiesi, missä mennään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


vänksy kirjoitti:

Sattui silmiini vallan uusi termi tässä suhdeviidakossa Almastyn kirjoituksesta. Jos sen nyt oikein ymmärrän, niin tilapäissuhde on suhde, joka siis jo alun alkaenkin on sovittu vain määräaikaiseksi, niinkö?

Ja kun saisi vielä jonkun loogisen selityksenkin tälle toiminnalle, niin hyvä olisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu