Mietipä kaksi kertaa että kumpi on sinulle itsellesi tärkempää:
a) perheen turvallisuus
vaiko
b) 1-2 litraa pienempi keskikulutus, tekee säästöä 100-300 euroa vuodessa ajomäärästä riippuen
viittaan tähän testiin jossa kinnerit jälleen kerran todettiin turvattomiksi. Testissä kinneri töimäili keskikokoiseen matalaan autoon. Maasturi on korkeammalla, raskaampi ja järeää tekoa, ollen siten keskikokoista autoa vielä 5-6 kertaa turvallisempi..
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/04/21068
a) perheen turvallisuus
vaiko
b) 1-2 litraa pienempi keskikulutus, tekee säästöä 100-300 euroa vuodessa ajomäärästä riippuen
viittaan tähän testiin jossa kinnerit jälleen kerran todettiin turvattomiksi. Testissä kinneri töimäili keskikokoiseen matalaan autoon. Maasturi on korkeammalla, raskaampi ja järeää tekoa, ollen siten keskikokoista autoa vielä 5-6 kertaa turvallisempi..
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/04/21068
Vastaukset 15
Vanhimmat
Raskaamman auton turvallisuus perustuu puhtaasti ylivoimaan. Jos törmää raskaalla autolla kevyempään, on vahvemmilla, samoin kuin nopeampaa ajava on vahvemmilla hitaampaan törmätessä.
Jos kaksi raskasta autoa törmää keskenään, niin jälki on ihan yhtä pahaa, kuin että jos kaksi kevyttä autoa törmää keskenään.
Kokonaisuutena olisi turvallisinta että kaikki ajaisi saman painoisilla autoilla, sillä kokonaisuutena loukkaantumis-/kuolemisriski kasvaa, kun kolarin osapuolet ovat erikokoisia.
Tietysti jos ajattelee vain omaa persettä, niin olisi parasta ajalla jollakin panssarivaunulla ja toivoa että muut ajaa polkupyörillä.
Ja nyt kun perheenisä tuli tälläaista ajatusmaailma tänne viljelemään niin käy vielä kuten jenkeissä, kohta kaikki ajaa 2 tonnisella lotjalla ja turvallisuus on entistäkin huonompi.
Korkeampi painopiste kaataa auton helpommin ja kumminkin vähemmän turvallinen kori lujuudeltaan tekee sen että kun 2 maasturia törmää, voi jälki olla helposti pahempaa kuin 2 henkilöauton törmäyksesä.
Ei kannata lähteä siihen oman perseen nuolemiseen.
ajaa riittävän lujaa, ei ole mitään hätää, vaikka hitaasti ajavaan linja-autoon törmäisi.
http://materiaalit.internetix.fi/fi/opintojaksot/5luonnontieteet/fysiikka/fysiikka1/mekaniikan_peruslait
Jos mopoauto ja linaja-auto ajaa kumpikin samaa vauhtia nokkakolarin, niin linja-autolle ei käy luultavasti juuri muuta kuin maalivaurioita mutta mopoauto ruttaantuu pahasti, kuski todennäköisesti jopa loukkaantuu.
Mutta jos linja-auto ajaa edelleen 10km/h, mutta mopoauto ajaakin 200km/h, niin kumpikin auto kokee todella pahoja vaurioita. Mopoauton kuljetta tietysti kuolee, samoin bussin kuljettaja ja 5 matkustajaa.
Mittikääpä hieman asiaa.
Linja-autosta särkyy lamppu ja mopoauto on noin 30 cm pituinen törmäyksen jälkeen.
Voit tehdä seuraavan testin:
1) lyö vasaralla peukaloosi ihan hiljaa - sattuiko?
2) lyö vasaralla peukaloosi aivan saatanan kovaa - satuiko?
Eli vaikuttaako nopeus?
Voisit ottaa huomioon myös massan.
Jos kärpänen lentää päin betoniseinää, ovat seinän vauriot kutakuinkin samat lentonopedesta riippumatta.
Tee toinen testi: 1) Heitä ilmakiväärin luoti betoniseinään - tuliko jälkeä? 2) Ammu ilmakiväärillä betoniseinään - tuliko jälkeä? Päätelmä: Nopeus vaikuttaa, MOT. Mars mars takaisin koulun penkille ja fyssan tunnille.
mutta miten käy luodin tai kärpäsen tai mopoauton, kun nopeus törmäyshetkellä kasvaa? En ole väittänytkään, etteikö nopeus vaikuttaisi, mutta on älytöntä väittää, että mopoautolla riittävän kovaa törmäten tuhotaan linja-auto.
menee tuusan nuuskaks kun vetäsee mopo autolla 2000 km/h keulaa, mutta mistä löytyy se mopo-auto joka sen kulkee ja kestää
Teoria ja käytäntö ei ole aina sama asia... Eli liikevoima on massan ja nopeuden tulo. Eli äärimmäisen pieni massa (= suurempi kuin nolla) kertaa ääretön nopeus on ääretön liikevoima. Ja tosin päin: äärimmäisen pieni nopeus (= suurempi kuin nolla) kertaa ääretön massa on ääretön liikevoima. Meneekö jakeluun?
mutta ei käytäntöön. Pikkuautokuski on kuin kamikaze liikenteessä, saa tuhoa aikaiseksi, mutta kärsii itse eniten.
http://www.youtube.com/watch?v=i4Tmk-uufGw
http://www.youtube.com/watch?v=MfbU1iQJwCg
tuommoisen viiden tonnin painoisen iso sprinterin, niin ei tarvitse pelätä turvallisuutta hakevia perheen isiä katu"maastureissa".Vaan voi huolettomasti jättää väistämättä.Sillä kun on kunnon rautaa , polkeetuu nuo pikkaiset "maasturit" alle kuin rusina.Tätähän sinä
hait? Mietippä kumpi sinulle on tärkeämpi 10l satasella vai maasturin sama?