Haistelin Lotto testeriä kaupassa ja ihastuin eksoottiseen jälkimakuun ja ajatuskuviin mitä tuoksusta tuli. Ostin pakkauksen kun pahaa aavistamatta uskoin sinisilmin kaiken aina täsmäävän.Myynnissä oleva tuoksu olikin paljon pienempi pakkauskooltaan (tämän huomasi vasta avatessaan ison paketin jonka sisään pieni pullo oli piilotettu) ja AIVAN ERI HAJUNEN!!! Haistelin uutta tuoksuani kotona pitkään iholta,paidasta,annoin ola pari tuntia ja taas haistelin ja vertasin toisessa kädessä olevaan testeriin....aivan eri haisut!
Miten voi olla mahdollista???Voiko tästä saada rahansa takaisin,todellisuushan ei edes pakkuaskooltaan vastaa testeriä?
testeri ei vastaa todellisuutta
3
1013
Vastaukset
- Kaupalla ei ole velvollisuutta
Testeripullot ovat hyvin usein eri kokoisia, kyllähän se pitäisi tietää. Et kai ole noin huolimaton kaikissa ostoksissasi että oletat asioita? Mitä hajuun tulee niin marssi pullon kanssa takaisin kauppaan ja haisuttele myyjän kanssa siellä, että onko haju eri.
- Tuoksumyyjä
..Testerit ovat aina isompia, kuin myyntituotteet. Testerit ovat usein 100ml kun taas suurin myyntituote on 50ml. Pakkauksessa lukee aina millilitrat, kuten lukee testerissäkin. Kurjaa, että sait väärän mielikuvan tuotteet koosta, mutta kauppias ei ole millään tavalla velvollinen korvaamaan ostamaasi tuoksua, koska kyse oli omasta huolimattomuusvirheestäsi.
Eri asia onkin tuoksuuko itse tuoksu erilaiselle, kuin kaupan testeri. Usein testerit ovat valoisassa, lämpimässä paikassa (esim juuti nämä kempparin lasihyllyt, joihin paahtaa lukuisat valot) joka härskiinnyttää tuoksun nopeasti. Tuoksu voi pehmentyä ja laimentua, tai päinvastaisiesti siihen voi tulla kiperiä sivutuoksua ja väri usein myös muuttuu tummemmaksi-> tuoksu on pilalla. Tässä tulee taas myyjän vastuu. Myyjän tulisi vaihtaa testerit riittävän usein, mikäli tuoksun härskiintymistä on syytä epäillä.
Käy kyseisessä kaupassa tuoksusi kanssa ja tuoksutelkaa yhdessä vastaako ostamasi tuoksu kaupan testeriä. Mikäli ei, uskoisin, että voit palauttaa tuoksun.- pimbinella
Itse asiassa keksin suihkuttaa päällekäin Donnaa Loton kanssa. Mikä varmasti on raiskaus Donnalle,mutta se taittaa kirpeän piikin tuosta toisesta. Juu,pakkauskoko oli oma mokani!Sen sijaan järkeenkäypää olisi että Prisman tuoksuhyllyn testerit elää omaa elämäänsä varsinaisten haisujen rinnakkaistodellisuudessa. Kiitoksia näistä parista selventävästä vastauksesta. Käyttöön kuitenkin tuo virheostos jää,mutta jatkan empiiristä tutkimusta muissa kaupoissa Loton suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2132662
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1011879Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2171641Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141515Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2791366Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita471207- 471136
- 1061001
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan53903- 85875