Olen parikymppinen työtön toimistopalvelun merkonomi..
Olen harkinnut palkkatuki/työllistämistuki työtä, sillä kotonakaan en jaksa enää olla.
Olen melko pieneltä paikkakunnalata, eikä täällä toimistotyötä paljoakaan ole tarjolla.. Mietinkin että ottaakohan ihan Kela noilla kyseisillä tuilla harjoittelijoita? Onko kukaan ollut??..
Tyhmää kyllä toisaalta, kun eikös Kela juuri tue näitä harjoittelijan palkkoja.. niin Kela joutuu sen palkan sitten jokatapauksessa maksamaan.
Olen harkinnut palkkatuki/työllistämistuki työtä, sillä kotonakaan en jaksa enää olla.
Olen melko pieneltä paikkakunnalata, eikä täällä toimistotyötä paljoakaan ole tarjolla.. Mietinkin että ottaakohan ihan Kela noilla kyseisillä tuilla harjoittelijoita? Onko kukaan ollut??..
Tyhmää kyllä toisaalta, kun eikös Kela juuri tue näitä harjoittelijan palkkoja.. niin Kela joutuu sen palkan sitten jokatapauksessa maksamaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joudut niihin palkkatukitöihin hakemaan parinkymmenen muun kanssa paikkaa kohden.
Ei kuule sinne niin vain "mennä", eivätkä merkonomin paperit paina siinä touhussa mitään.
Lisäksi useimmilla paikkakunnilla on kielto päällä valtion palkkatukipaikkojen suhteen.
Paljon todennäköisempää on, että löydät itsesi paikallisesta kierrätyskeskuksesta tai siivousfirmasta alle tonnilla kuussa painamassa pitkää päivää.
Ihan olen vapaaehtoisesti harkinnut joo niitä työllistymis töitä, jos sitä hait takaa..?
Minun mielestäni se alle tonnillakin jossakin on parempi, kuin työttömyystuilla (200e) kotona mitääntekemättömänä.. ja varsinkin, kun olen todennut ettei työtä taida olla paljon tarjolla, ainakaan täälläpäin. Niin ja ainahan siitä saa työkokemusta jos ei muuta.
Ja siinä määrin ne merkonomin paperit itselläni painaa, että ajattelin palkka-/työllistymistuki työtä omalla alallani, jotta saisin työkokemusta jota minulla ei ole, ja käsittääkseni näihin tuki töihin nimen omaan pääsee melko helposti vain "menemään". En tiedä sitten olenko aivan hakoteillä.
Niin, "vapaaehtoisestihan" niihin aina mennään. Mikä tahansa muu asenne ja karenssia alkaa napsahtelemaan.
Tuo on pelkkä myytti, että työttömät olisivat kotona mitääntekemättömänä.
Mitä et noista palkkatukitöistä ole käsittänyt, on se, että sinun halusi eivät niissä paina yhtään mitään.
Sinä menet juuri niihin hommiin, mitä sattuu olemaan avoimena ja mihin työkkärin täti sinut päättää "aktivoida". Luonnollisesti sittenkin on edessä normaali hakuprosessi.
Merkonomin papereilla pääsisit ehkä johonkin aulavahtimestarin apulaiseksi, jos nyt "omalle alalle" satut saamaan osoituksen.
Tavallaan on hellyttävää, että vielä löytyy väkeä, jotka ovat laillasi täysin kuutamolla työvoimapolitiikan ja aktivoinnin arkipäivästä.
En tiedä mistä päin suomea olet, muttei meilläpäin tuollaista ole, tai sitten olen pahasti poissa kärryiltä, mutta kysyin itse asiasta viime työkkärikäynnilläni, ja tätykkä sanoi silloin minulle, että mieti paikka mihin tahtoisit, ja käy kysäisemässä kyseisestä paikasta, mikäli he ottavat, ota yhteyttä tännepäin..
Ymmärsin että asia olisi melko simppeli, kun vain löytäisin haluamani paikan. Työkkärissä sanottiin myös että voisin tehdä sopimuksen aluksi vaikka 2 kuukautta, ja sitten kysyä haluaisivatko työllistää minut ihan normaalisti.
En tiedä miten hyvin tiedät asioista, myönnän että minä en tiedä, tämä työttömyys on osaltani aika uutta.. mutta ihmetyttää miten vaan voisin olla ymmärtänyt asiat noin päin persettä..
pienemmillä paikkakunnilla on työttömyystoimistoissa inhimillisempi meininki eli todella yritetään auttaa työnhakijaa.
Isommat paikat taas ovat semmoisia, että byrokraateille riittää, kun itsellä palkka juoksee ja ikälisät karttuu...
Nyt herää kysymys provoiletko, vai oletko törmännyt siihen ainoaan täysipäiseen työvoimahallinnon virkailijaan.
Kelalla taitaa olla oma määräaikaisten reservinsä, mitä se pyörittelee tarpeen mukaan.