Eli hoitakaa hampaanne kuntoon ennen kuin alkaa: särkemään, märkimään, mätänemään!Tiesittekö,että kesäisin tehdään eniten juurihoitoja.
Ja onko se hampaiden harjaus niin vaikeeta, kun suurikaan osa ihmisitä ei harjaa hampaansa kuin kerran pv:ssä. Mitä parempaa tekemistä keksitte 2min kuin hampaiden harjauksen?
Eli hoitakaa vain ne hampaat, jotka tahdotte säilyttää, koska puhtaaseen hampaaseen ei tule reikää.
Ja onko se hampaiden harjaus niin vaikeeta, kun suurikaan osa ihmisitä ei harjaa hampaansa kuin kerran pv:ssä. Mitä parempaa tekemistä keksitte 2min kuin hampaiden harjauksen?
Eli hoitakaa vain ne hampaat, jotka tahdotte säilyttää, koska puhtaaseen hampaaseen ei tule reikää.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitäs sitten ihmiset joilla on älytön määrä mutans-bakteereita, ei taida hampaiden pesut auttaa... tietty jos koko ajan pesee mut ei sekään hyväksi ole.
Huolellinen ja hyvä hampaiden puhdistaminen: -Harjaukset 2xpv 2min ajan, fluorihammastahnalla, mieluiten sähköhammasharjalla -Hammasvälien puhdistaminen harjauksen yhteydessä -Ksylitolituotteiden käyttö VÄHENTÄÄ STREPTOCOCCUS MUTANSBAKTEEREIDEN MÄÄRÄÄ SUUSSA! Itse olen ns. mutans miljonääri, mutta silti reikiä nolla, koska olen aina hoitanut hyvin hampaani!
Miljonääri olen itsekin, vaan eipä auta mulla puhdistus pitämään hampaita täysin terveinä. Toki siihen on osallisena sekin et syön tosi usein, en vaan voi olla kovin montaa tuntia syömättä. Ja tämän hetkinen lääkityskin luultavasti hoitaa osansa tuosta kun varsinkin öisin suu tuppaa olemaan aika kuiva. Just eilen olin hammaslääkärissä ja paikattiin yhtä hammasta ja yksi revittiin pois kun ei enää voinut korjata. Hyvin hammaslääkäri sanoi et nyt varmaan pärjään pitkälle eikä antanut uutta aikaa, mutta epäilen. Tuskin montaa kuukautta menee kun taas täytyy aikaa varailla. Jos ei muuta niin yöllisellä narskuttelulla saan hampaani hajalle, kuten tuo poistettu hammaskin oli yöllä hajonnut kun niin laho oli muutenkin.
Säännöllisinä eli ei pieniä naposteluita. Syö kunnon ruokaa mielummin, pitää nälän paremmin poissa. Ruuan jälkeen otat ksylitolia suuhun. Aterioiden välillä voit juoda vettä, vie hyvin janon, eikä lisää reikiintymistä. Lääkkeet saattavat kuivattaa suuta, varsinkin öisin ja kun suussa ei ole sylkeä hampaat reikiintyvät herkemmin. Suuta kannattaa kostuttaa usein: vedellä tai esim. oliiviöljyllä. Pidä vesilasi yöpöydällä ja ota kulaus,kun siltä tuntuu.
Yleensä syönkin aamulla(7 maissa) ruisleipää, jugurttia ja mysliä minkä luulisi pitävän nälän loitolla, mutta noin klo 11 on jo ihan hirveä nälkä töissä ja lisää leipää. Harvemmin tulee töissä ihan ruokaa kuitenkaan syötyä, sitte jos vaikka 14-15 maissa pääsen kotiin niin pakko vetästä ruisleipä. Ja ruoka vasta joskus illemmalla yleensä, tosin illalla sit tulee muutenkin enempi naposteltua. Ja juomisesta tuli mieleen niin pelkkä vesi ei varmaan ole kovin hyvä juoma kun töissä on aina tosi kuuma. Ja vettä on kyllä aina yöllä yöpöydällä mut harvemmin herään yöllä sitä hörppimään. Ja se muuten on pullossa, lasissa ei voi pitää kun muuten käy kissa verottamassa. =)
Sillä pärjää... Pelkkä vesi kyllä riittää janojuomaksi, jos syö usein. Eri asia on kesähelteillä, ulkotöissä, mutta jos juo muuta kuin vettä kannattaa ottaa ksylitolia perään (katkaisee happohyökkäyksen).