Haen mumma toivomuksesta sanoja eräälle vanhalle laululle. Hän on kolunnut kirjastot ja arkistot ja minä täältä netistä. Ja tämä on viimeinen keino löytää laululle sanat. Mumma muistaa siitä jotain, mutta hän haluaisi koko laulun sanat, että saisi kiikkustuolissa lauleskella. Laulu menee jotenkin näin: "Siemenet sirotin keväiseen multaan. Hain voikukan juuria korvike kultaan..... Tähkäpäitä poimimassa käytiin elokuussa....."
Haen vanhaa kansanlauluun sanoja
4
804
Vastaukset
- voi myös yrittää hakea
- Mumman apuri
Ei löytynyt kirjaston kautta eikä täältä kansan musiikki sanoistakaan. Olen kääntänyt kaikkia mahdollisia laulusanastoja, mutta turhaan. Katselin jo vanhat virretkin läpi. Etsintä on edelleen käynnissä, jos joku sattumoisin löytää. Itse alan jo luopua toivosta. Mutta ei nämä sanat mumman mieleen ihan tyhjästä ole tullut ja jo näissäkin sanoissa on sanomaa. Jatketaan etsimistä.
- löytää tietoa
ikäryhmä osastolta. 70 ja 80 , Kuulostaa aivan toisen maailmansodan aikaiselta laululta. Lieköhän niitä sen ajan lauluja mihinkään tilastoitu. Ja voisihan löytyä yleisradion arkistosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741014
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104868- 62863
- 45834
- 48771
- 49684
- 31639
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34577- 50570
- 38526