"Sydänkohtaukset ajoittuvat lähes kaikki tilanteeseen joissa on syöty pitkäkestoisesti hiilihydraatteja yli tarpeen. Näin kävi minullekin, olin jo matkalla sydänkohtaukseen. Verenpaine oli korkealla (180/120) ja samoin triglyseridit (11.78). Siirtymällä vähähiilihydraattiseen ruokavalioon molemmat arvot normalisoituivat."
Sinä siis olet tietoinen tutkimuksesta jossa runsas hiilihydraattien käyttö liitetään kohonneeseen riskiin saada sydänkohtaus? Sinulle kävi mitä? Meinasit saada sydänkohtauksen? Saitko? Et "muistanut" mainita painosi pudonneen 20kg vhh:lle siirryttyäsi.
Miksi tällainen vääristely ja valehtelu? Pitkässä juoksussa tämä ei edistä lainkaan tämän ruokavalion edullisuuden esille tuomista. Hamillista, että tällaista esiintyy kun pitäisi keskustella asiallisesti.
http://www.anttiheikkila.com/index.php?id=5
Lisää outoa Mattilalta
Juhani_49
10489
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
kengän numero, voi voi. Miksi pitäisi mainita kaikki itsestäänselvyydet? tietysti ylipainoinen laihtuu siirryttyään VHH:lle ja noudatettuaan sitä oikein.
Toivottavasti olet kerännyt talteen kaikki Mattilan kirjoitukset ja etsit niistä ristiriitoja seuraavan neljä vuotta.
hienoa kun käytät vakinikkiä, ei tule turhaan avattua viestejäsi.
Jo kommentointi, vaikkakin alkukantainenkin sellainen, on jo jotain :-)
vastataksesi Juhanin kirjoituksiin sinun on avattava hänen viestit... v..tu mikä spede hah haha
Kai ihmisen pitää jollain todistaa väitteensä, varsinkin kun ne ovat noinkin merkittäviä. Viittaus Heikkilän kirjaan ei oikein vielä todista mitään, päinvastoin.
Onko Mattila menestyksekkäästi kussut aamumuroihisi vai oletko palstan vakitrollin reinkarnaatio? Eikös sulla ollut joskus ihan asiaakin vhh:sta kirjoitettavaksi? Nykyään tuntuu joka aloitus olevan jonkun yksittäisen nimimerkin kimpussa pörräämistä. Aika epäaikuismaista käytöstä, jos tarkoituksesi on jotain asiaakin edistää.
On aivan paikallaan olla "yksittäisen nimimerkin" kimpussa jos tämä kyseinen nimimerkki jatkuvasti levittää palstalla disinformaatioita, haukkuu kaikki viralliset ja VHH:sta poikkeavat epäviralliset tahot ja ne jotka ovat eri mieltä hänen kanssaan puhumattakaan että perustelee kaikki subjektiivisesti valituilla argumenteilla joita ei tue mikään muu kuin hänen oma näkemyksensä. Aloitus oli aivan asiallinen ja perusteltu, molemmat tekijöitä joita ei tältä "yksittäiseltä nimimerkiltä" ole odotettavissa. Jos oma tarkoituksesi on edistää jotain niin ala itse käyttäytyä kuin aikunen. Aloita se vaikka perustelemalla mikä aloituksessa oli mielestäsi pielessä äläkä pelkästään intä tyytymättömyytesi takia kuin joku keskenkasvunen räkänokka.
Onnittelut uudesta roolihahmostasi. Huomenna on venäjällä pääsiäinen ja juhlimme sitä tänään syömällä yöllä hyvin, enkä halua nyt keskustella enempää. Muuten, ensi viikolla tapaan ystäväni Antti Heikkilän. Haluatko jotenkin kiittää häntä kun laitat jokaisen viestisi perään linkin Antin kotisivuille. Kauanko olet noudattanut VHH:ta Antin ohjeiden mukaan? Minulla on takana tätä "Pellingin dieettiä" jo neljä vuotta ja neljä kuukautta. Eikö olekin upea ruokavalio?
ethän, sillä sehän olisi ikävää jos keskustelisit joskus jostain asiallisesti. Ethän vaan juonut pääsiäiskekkereilläsi alhokolia, sillä silloin olet riippuvainen alkoholista, eikä VHH:si ole kestävällä pohjalla.