Mönkkäri pöllitty --> kuinka vakuutus rahat

Mulla ollu mönkkäri ny muutaman päivän maahantuojan huollossa ja ny tuli ilmotus sieltä, että varkaita käyny ja mönkkäri viety aidatun alueen sisältä. Oli tehty aitaan reikä ja mönkkäri haettu. Kuinkas tässä nyt sitten homma menee? Meneekö mönkkäri maahantuojan vakuutuksen piikkiin ja ettei mun tarvi maksaa omavastuuta? Ja miten nopeesti vois vakuutus yhtiöstä odottaa rahoja, olettaen ettei mönkijää löydetä mistään pian..?
61263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

siltä joka sulle soitti asiasta? Itseltäni vietiin aikanaan auto aitaamattoman korjaamon pihasta. Tästä en edes alkanut tapella, omaan piikkiin meni. Sinun tapauksessa voi tilanne olla toinen. Kysy pääkallonpaikalta.

Äänestä
  • Kuukausi pitää olla hävöksissä että saat korvauksen.

    Äänestä

  • on tommosia että omaisuuden antaa mennä? mitäs jos korjaamo oli jotenki asiassa mukana? tommonenki voi olla mahdollista. auto- talon jälkeen toiseksi arvokkain.

    Äänestä

  • Kaveri oot. Onko sulla autoo tällä hetkellä ? Ja jos niin kummonen ? Satuuk`s sul oleen........? Kyllä huoltoon jätetty "vempain" on huoltoa tekevän liikkeen vastuulla. Oli liike jättänyt huollettavan "vempaimen" sitten kadunvarteen tai kassakaappiin.

    Äänestä

Vakuutusyhtiölläsi on asiakaspalvelunumerot, kysy sieltä, niin saat oikean vastauksen.

Äänestä

Suomesta varastettuja moottoripyöriä löytyi Virosta 23.04.2009 11:33    Helsingin rikospoliisin tutkijat löysivät virolaiskollegoidensa kanssa Tarton lähellä suoritetuissa kotietsinnöissä useita Suomesta anastettuja ajoneuvoja. Kotietsinnöissä löytyneestä varastetusta omaisuudesta Suomeen ollaan palauttamassa ainakin kuusi moottoripyörää sekä kolme mönkijää, joiden yhteisarvo on noin 117 000 euroa. Viron poliisi on ottanut tapaukseen liittyen kiinni useita henkilöitä, joista osa on vangittu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jööses kirjoitti:

Mulla ollu mönkkäri ny muutaman päivän maahantuojan huollossa ja ny tuli ilmotus sieltä, että varkaita käyny ja mönkkäri viety aidatun alueen sisältä. Oli tehty aitaan reikä ja mönkkäri haettu. Kuinkas tässä nyt sitten homma menee? Meneekö mönkkäri maahantuojan vakuutuksen piikkiin ja ettei mun tarvi maksaa omavastuuta? Ja miten nopeesti vois vakuutus yhtiöstä odottaa rahoja, olettaen ettei mönkijää löydetä mistään pian..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu