moi! minun on pestävä melko pitkät hiuskeni joka päivä. jos jätän joku päivä pesemättä, on hiukseni kamalan rasvaiset heti. mikä avuksi? en voi silti lopettaa hiusten pesemistäni joka päivä.
nopeasti rasvoittuva tukka
hermomeneee
4278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eli joillakin ihmisillä päänahan talirauhasten toiminta on vilkasta, mikä aiheuttaa nopean talin erittymisen päänahkaan mikä taasen aiheuttaa hiusten nopean rasvoittumisen. Talia erittyy myös enemmän jos hiuksia näplitään jatkuvasti. Kampaamoista löytyy shampoita mitkä tasapainottavat talineritystä ja hillitsevät sitä.
Miks kysyt neuvoja, jos et kumminkaan aijo noudattaa niitä?
joka päivä. rasvottuu vaan helpommin ja päänahka ei tykkää
Rasvoittumiseen ei välttämättä löydy apua. Miksi et vain voi pestä joka päivä hiuksiasi? Saat sillä puhtaat hiukset ilman tuskaa. Olen kuullut puhetta että hiuspuuterista on apua joillekin, mutta joillakin se vaan klimppiintyy päähän ja sitä on lähes mahdotonta päästä pois ilman syväpuhdistavia aineita (silloinkin hankalaa). Joten sitä en voi suositella... Paras vaan pestä joka päivä.