Kertokaas ihan tuikitavallisia kotoisia konsteja pitää kasvot kauniina ja silmän aluset vähemmän tummina... Olen yli kolmekymppinen nainen enkä oo oikeastaan koskaan meikannut saatika ihoani sen ihmeemmin millään "tököteillä" putsaillut tms, ainoa mitä naamalleni teen on karkealla pesusienellä pesu aina kun käyn suihkussa. Ja päälle jotain "mitä sattuu" apteekin voidetta. Iho on omasta mielestäni ihan ok, joskus muutama näppy mutta ei harmiksi asti. Eli en silleen kaipaa neuvoja mihinkään sen kummempaan vaan oikeastaan vaan tuikitavallisia kotikonsteja pitää kasvot virkeänä, ja ehkä vähän vaihtelua tuohon ainaiseen pesusienellä hinkkaamiseen :) Ja jos tummiin silmänalusiin on joku kotikikka niin niitä olis kiva kuulla. Joskus tuo parivuotias tyttönen valvottaa äiteetään ja tuntuu että ne yöt näkyy heti mustina silmäpusseina :P
Kotivinkkejä
Kasvohoitoon
82386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
No turha sanoa jos pinttyny tapa, mutta sienellähän niitä kasvoja ei sais hinkata... En tiä pesetkö, mutta saippuaa ei saa koskaan laittaa naamaan koska alentaa ihon ph-tasapainoa ja tulee sitte niitä näppyjä ja kuivuneita kohtia... Kotia oikeat tuotteet ja kasvovettä kannattaa käyttää. Kuorinta-aine sienen tilalle ja puhdistaahan ne kasvot vio puhdistusemulsiolla ja käsillä. Naamio mukaan myös... C-Vitamiini tekee nannaa... (lumene) Kotonaha voi ite tehä naamion vaikkapa kauraryyneistä tai avokadosta tai kanamunasta tai ranskankermasta. Kosmetologilla kun käy välissä mikrohionnassa ni kyllä kasvot loistaa... Ja vaikka mitää ei tekiskää ja haluaa näyttää super viimestelyltä ni Joe Joe Joe... Blasco nimittäin... no joo mun neuvoja kun tenkkapoo täällä käväsin.
laittamalla kurkunviipaleet silmäluomien päälle yöksi,saa silmäpussit pois :)
Milläs ne saa siinä pysymään? :) Heti kyllä testaan kunhan kurkun kilohinta tippuu tai tulee suomalaista avomaankurkkua myyntiin :P Kits =)
Jeesusteipillä ne pysyy paikallaan.
Vittu kuka tunkis suolakurkkuu silmiin, hyi hitto
- kylmät kurkun viipaleet silmille. Jos saa pidettyä koko yön, ok. Mut riittää kun ottaa vartin päikkärit/rentoutuu hyvän musiikin seurassa kurkut silmillä. Toinen tapa on myös laittaa teepussit silmille. Jätä tee pussi kylmään veteen paisumaan jääkappiin hetkeksi. Sitten pussit vaan silmille, noin vartti ja siinä!
- Jos käyttää rasvoja/voiteita, kannattaa niitä säilyttä jääkaapissa, jolloin niiden vaikutus maximoituu. Esim. kylmää jääkapissa säilytettyä jogurttia, ym. voi myös laittaa silmänalusiin ja antaa hetki vaikuttaa.
- kuorinnan saa tehtyy melkein mistä vaan. Itse teen sokerikuorinnan melko usein: sokeria ja turkkilaista jogurttia. Sokeri on kuitenkin niin kovaa, ettei sitä kannata lähteä voimalla hinkkaamaan, van kepein liikkein pyöritellä pitkin kehoa/kasvoja. Sokerikuorinta on nannaa varsinkin huulille! Hetkessä kauniit, terveet punaiset huulet!
- toisinaan kun on aikaa, voitelen koko kehon oliiviöljyllä. Annan hetken vaikuttaa ja sitten suihkuun (öljyn päälle voi tehdä myös sokerikuorinnan ennen suihkuun menoa). En pese öljyä pois saippualla, vaan huuhdon ylimäärisen pois lämpimällä vedellä. Iho hehkuu loppu päivän!
-öljy ja/tai kananmuna kannattaa kerran kuussa hieroa hiuksiin- tuo kiiltoa ja heleyttä.
.... tässä nyt nää, mitä mie itse käytän :)
Itse saan allergisia oireita jos laitan kurkut silmille. Ystäväni (alan ammattilainen) suositteli minulle Eyeslices silmälappuja. Olen pitänyt näistä, käyttökään ei tule kalliiksi koska lappuja voi käyttää ainakin kymmenen kertaa. http://www.eyeslices.fi
a.Kasvojen pesu emulsiolla tai vaahtoavalla kasvopesulla,mutta lactacyd käy myöskin,lopuksi huuhtele viileällä vedellä.
b.kasvovesi,koska se neutralisoi ihon voidetta varten,
c.kosteutus hth voiteella
ja suositeltavaa käyttää myös silmienympärysvoidetta,ikäsikin on jo sitä luokkaa...
Tuo kuorinta tosiaan tekee sen,että vanha iho lähtee pois ja se tekee ihosi hehkuvammaksi,
Hyvä myös joskus käyttää naamioita,savinaamioita ja kalvonaamioita löytyy esim.Anttilasta Freeman-nimellä.
Sulla on hyvä geeniperimä,mutta kannattaisi jo alkaa hoitaa ihoa,niin ei tulisi niitä ryppyjäkään kovin helposti!!