jäsenmaksu rahoilla kustannetaa sosialistien vaalöityötä leveästi hymyillen. Työmiestä silitetään päästä ja sanotaan että yhteisen asian vuoksi kaivahan vähän kuvettasi lisää.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1676617
ERO LIITOSTA niin tiedät, mihin jäsenmaksusi menee.
http://ytk.fi/ ja maksat vain työttömyytesi varalle, et minkään vasurin vaalikarkeloita.
Tästä se nähdään
liittojen ihanuus
7552
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos oikein pihi haluaa olla, eikä työehtosopimukset muutenkaan kiinnosta, niin liittyy pelkästään liiton työttömyyskassaan ilman liiton jäsenyyttä.
sinä voit tunkee vittuus ne ehtosopimuset
rahansa laittaa........ sijoituksiin ja osinkoihin. Nehän on työnantajapuolen heput ja yrittäjät jotka kassan perustivat. Hiffasivat kuinka helppoa on huijata työläisiä ja samalla heikentää oikeuksia. Perustivat kassan ilman muita etuuksia. Jep....mutta kansahan on tunnetusti tyhmä(eduskunta vaaleissa sen hyvin näkee) ja niinkuin oli arvattukin, meni lankaan. Nyt siellä on parisataatuhatta pösilöä itkemässä oikeuksiensa perään...onnea heille, sitä he tarvitsevat.
just sinne minne haluaa, koska se ei ole yhdistys ,toisin kuin SAK-ammattiyhdistys.SAK on kymmeniä vuosia tukenut salaa jäseniltään poliittista puoluetta vailla moraalia,korruptoitunut sakki.
Itseasiassa työttömyyskassoja valvotaan huomattavsti tiukemmin kuin esim. ammattiliittoja. Yhdistys voi sääntöjensä puitteissa tehdä lähes mitä vain, mutta työttömyyskassa voi vain kerätä jäsenmaksuja kulujensa kattamiseksi ja tilittää työttömyysturva-etuuksia jäsenilleen.
Tämä on AY-liikkeen paras päivä, parasta mitä sille ikiknä on ja voi tapahtua, koska kun väärinkäytökset, epärehellisyys tulee julki niin siitä seuraa vain hyvää, hyviä asioita. Te luulette, että AY-liike on tullut tiensä päähän, mutta siellä vallitseva laiskuus, välinpitämättömyys, ahneus SE ON TULLUT TIENSÄ PÄÄHÄN!!!! Tästä lähtien ne jotka liikkeeseen uskovat, ovat vilpittömiä, aitoja vahvistavat liikettä, tekevät sen voimalliseksi, joka todella puolustaa jäsentensä etuja rehellisesti ilman poliittista hapatusta ja se on meidän kaikkien etu!
jäsenmaksunne ammattiliittoihin sillä demaripuolueelle kyllä raha kelpaa, se on pohjaton säkki. Onneksi itsellä on sen verran järkeä päässä etten rahoita kyseistä populaa.