Ostaisitko tontin Venäjältä ?

Olisiko mökkitontti parempi ja halvempi Venäjällä? Rajantuntumasta ei tontteja myydä, eikä ehkä muualtakaan, mutta kaunis on... Karjala. ps.Venäläiset omistaa Suomesta enemmän maata kuin minä tai moni muu ; )
5134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Esimerkiks varmaan ostasin mielellään ison ranta-alueen kaspian- tai mustanmeren rannalta. Vois olla ihan kiva omistaa huvila merinäköalalla. Siellä vois olla potentiaalia pien yrittäjälle

Äänestä

vain suomalaisille

Äänestä

se kiinnostavaa: siellä on isoja vesiä ja metsiä. Paljonko lie karjalaisia? En tunne Äänisen seutua mitenkään, mutta se siintelee mielessäni jotenkin tarunhohtoisena. Rantatontti sieltä ei kuulosta mitenkään pahalta.

Äänestä
  • on siirretty sinne Ukrainasta, Novgorodista jne.

    Äänestä

Koska Venäläisillä on oikeus ostaa maata Suomesta, pitäisi suomalaisilla olla sama oikeus Venäjällä. Mutta noin muuten huoli venäläisten ostovimmasta on aivan yhtä typerä kuin 15 vuotta sitten itku siitä, että saksalaiset valtaavat kaikki Suomen rannat. Molemmat kun tuovat rahaa ja työpaikkoja tänne makoilevien stallareiden yhteiskuntaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mökki ja kalapaikka kirjoitti:

Olisiko mökkitontti parempi ja halvempi Venäjällä? Rajantuntumasta ei tontteja myydä, eikä ehkä muualtakaan, mutta kaunis on... Karjala. ps.Venäläiset omistaa Suomesta enemmän maata kuin minä tai moni muu ; )

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu