En ole minkään "oppisuunnan" laihduttaja, kunhan lueskelen näitäkin sivuja uteliaisuuttani. Voisitteko kertoa minulle miksi juuri tällä palstalla on niin paljon vihamielisyyttä ja törkeitä viestejä? Ja voisitteko kertoa sen ilman niitä törkeyksiä?
Jos joku tietty laihdutusmetodi ei jotakuta kiinnosta, niin miksi sitä pitää kommentoida näin ilkeästi? Onko se joltakulta pois jos joku toinen syö vähän eri tavalla? Miksi tämä aihe herättää tällaisia intohimoja?
En oikein osaa kuvitella että itse menisin vaikkapa ristipistopalstalle (onko sellaista?) herjaamaan ristipistoharrastajia siksi että itse mieluummin kudon vaikkapa sukkia...
Mikä suututtaa?
Vierailija vain
581098
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
onnistua paitsi tämä VHH-palstan trolli joka tunnetaan nimellä Läskiperse. Häneltä ei onnistu mikään :DD. Eikö lääkitys pure?
Trolleja on aika monella palstalla, ilmeisesti se on joistakin mukavaa. Toisaalta täällä ihmiset suhtautuvat uskonnon lailla ruokavalioonsa niin trollien syötti yleensä nielaistaan siimoineen. Jos karppauksesta on kiinnostunut niin siihen löytyy parempiakin foorumeita.
Olet osunut asian ytimeen. Tuota samaa tällä palstalla on ihmetelty jo vuosikausia. Ja häiriköinti jatkuu joka päivä...
jo vuosia mistä kumpuaa se järjetön vihamielisyys palstan aiheen mukaista ruokavaliota noudattavia kohtaan. Eräällä pitkäaikaisella, vakituisella, palstan aiheeseen kielteisesti suhtautuvalla kirjoittajalla on selvästi pyrkimys saattaa palsta näyttämään siltä, että kaikki VHH:ta noudattavat ja siitä kiinnostuneet poistuisivat muille palstoille. Varsinkin minä, joka kirjoitan omalla nimelläni ja kerron omista kokemuksistani tästä ruokavaliosta ja sen terveysvaikutuksista, saan jatkuvasti suoranaisia kehotuksia lopettaa kirjoittaminen ja poistua palstalta. Ikäänkuin palstan aiheen parhaiten tuntevat eivät olisi oikeutettuja kirjoittamaan täällä ja tilalle tulisivat asiaa tuntemattomat kirjoittajat vääristelemään ja suoranaisesti valehtelemaan ihmisruumiin elintoiminnoista, joita he eivät ymmärrä kun eivät ole perehtyneet edes VHH:n alkeisiin, puhumattakaan omista kokemuksista. Jokaisen on helppo seurata palstalle tulevia VHH:n vastaisia viestejä. Niistä suurin osa on helppo tunnistaa, että ne tulevat samalta henkilöltä, niin usein niissä toistuu samat teemat ja samat maneerit joiden lähteestä ei voi erehtyä.
"Ikäänkuin palstan aiheen parhaiten tuntevat eivät olisi oikeutettuja kirjoittamaan täällä ja tilalle tulisivat asiaa tuntemattomat kirjoittajat vääristelemään ja suoranaisesti valehtelemaan ihmisruumiin elintoiminnoista, joita he eivät ymmärrä kun eivät ole perehtyneet edes VHH:n alkeisiin, puhumattakaan omista kokemuksista." Sinäkö määrittelet, kuka tuntee palstan aiheen parhaiten? Noh, luultavasti ainakin omasta mielestäsi. Kaikista huvittavin on tuo väitä noista ihmiskehon toiminnoista, sinultahan ne huvittavimmat keksityt toiminnot tulee.
mutta itsestään selvää on, että ei sellainen joka ei ole noudattanut VHH-ruokavaliota eikä lukenut alan kirjallisuutta eikä ole tutustunut tutkimustuloksiin jotka ovat ristiriidassa virallisen ravitsemusopin kanssa, voi esiintyä asiantuntijana koska hän joutuu turvautumaan virallisiin oppeihin ja hyväksymään sen hataran korttirakennelman jonka varaan tuo oppi perustuu. Auktoriteettiuskovaiset Pekka Puskan perilliset ovat tuo viiteryhmä johon sinäkin kuulut. Itse ei tarvitse ajatella mitään. Uskotaan vaan sokeasti mitä ylhäältä meille annetaan ja kaikki muu on harhaoppisuutta.
"Auktoriteettiuskovaiset Pekka Puskan perilliset ovat tuo viiteryhmä johon sinäkin kuulut. Itse ei tarvitse ajatella mitään. Uskotaan vaan sokeasti mitä ylhäältä meille annetaan ja kaikki muu on harhaoppisuutta." Mistä tiedät miten minä syön? En tunne koko Pekka Puskaa tai hänen oppejaan, syön sen verran kuin kulutan tai toisinpäin. Ilmeisesti tuo ei ole sinulta onnistunut, koska olet omien sanojesi mukaan lihottanut itseäsi 30 vuotta, kunnes et enää peiliin mahtunut, siitäkö syytät Pekka Puskaa???
hiilihydraattien korkeista määristä ovat olleet se minua lihottanut ja sairastuttanut seikka joka paljastui vasta kun olin syönyt itseni terveeksi ja laihduttanut VHH:ruokavaliolla. Minä en tiedä miten sinä syöt ja se ei nyt ole olennaista tässä asiassa. Lihavuus on yleisesti tunnustettu ongelma, joka on osasyynä lukuisiin sairauksiin. Jos lihavuuteen voidaan tehokkaasti vaikuttaa hiilihydraatteja vähentämällä niin miksi sitä pitäisi henkeen ja vereen vastustaa muuta kuin maatalouspoliittisista syistä, joutuisivathan viljan viljelijät ahtaalle jos kansa yht´äkkiä vähentäisi radikaalisti viljankulutusta. Näyttää kuitenkin siltä että Pekka Puskan 50-60% hiilihydraatteja on aivan liikaa nyky-yhteiskunnassa, jossa työperäinen liikkuminen ja työn rasittavuus on olennaisesti vähentynyt. Pitäisikin päivittää neljäkymmentä vuotta vanhat ravitsemussuositukset tälle vuosisadalle niin voisimme saada edistystä aikaan. Mutta Puska ei ilmeisesti koskaan tule luopumaan teoriastaan koska se romuttaisi hänen koko elämäntyönsä joka perustuu virheellisesti tulkittuun ja epäonnistuneeseen Pohjois-Karjala-projektiin.
tiennyt ja mitannu, että saat Puskan "oppien" mukaisen määrät hiilareita etkä sitten ole yhtään 30 vuoteen tajunnut katsoa peiliin?? Minun on kyllä erittäin vaikea uskoa tuollaisia väitteitä, etkö ymmärrä kuinka petät ennenkaikkea itseäsi tuollaisilla väittellä, saati uskottelet niitä kaikille muille!
jo useaan kertaan mainittua niin ei minulla ole ollut elämässäni ylipaino- eikä terveysongelmia vasta kuin yli viisikymppisenä paino alkoi nousta ja samoin verenpaine- ja kolesteroli- ja triglyseridiarvot. Eli ei minulla ole ollut tarvetta kolmenkymmenen vuoden aikana muuttaa mitään ruokavaliossani. Olin voinut syödä vapaasti hiilihydraatteja ja peilikin kertoi samaa kuin aina ennenkin. Kun sitten ongelmat alkoivat niin puutuin heti niihin ja tehtiin tarvittavat tutkimukset terveyskeskuksessa. Kun en silloin ravitsemuksesta juurikaan mitään tiennyt niin kokeilin jopa terveyskeskuksen dieettineuvontaa ja kun se ei hiilihydraattisuosituksineen ja rasvan välttämisineen tuonut mitään tulosta niin sitten suositeltiin lääkitystä. Siinä vaiheessa aloin ottaa asioista selvää voiko todella ruokavaliolla vaikuttaa ylipainoon ja terveyteen. Onneksi löysin VHH:n niin ei tarvinnut turvautua lääkkeisiin.
Tämä trolli-ilmiö on näillä vapailla foorumeilla tuttu. Joku häirikkö saattaa piinata muita vuosia, kuten Sonera Plazan Matkalaukussa eräs matkailuorientoitunut maisteri. Kun vertaan tähän teemat ovat aivan samat. Halveksia muita, tölviä rekattuja aktiivikirjoittajia ja tietysti aina eri nimmarilla. Riiviö on välillä Jekyll tai sitten Hyde. Hän tekeytyy tyhmäksi kysyjäksi, kun sitten joku opastaa tyhmää kysyjää, hän ruotii näitä vastauksia ja kyseenalaista ohjeet. Tämä on loputon ympyrä, ikään kun käärme joka syö häntänsä tai mielisairaalan potilas joka tekee jatkuvasti pakkoliikettä.
"Riiviö on välillä Jekyll tai sitten Hyde. Hän tekeytyy tyhmäksi kysyjäksi, kun sitten joku opastaa tyhmää kysyjää, hän ruotii näitä vastauksia ja kyseenalaista ohjeet." Välillä häirikkö on potilas, välillä lääkäri, välillä tiukka VHH:lainen välillä Pekka Puskan opetuslapsi. Roolejaan hän vaihtaa tarpeen mukaan mutta samaa mieltä hän ei ole kuin itsensä kanssa. Yksikään VHH:lainen ei häneltä saa kiitosta tai puoltavaa kannanottoa, aina hän kaivaa vaikka pilkun josta yrittää saada kiistan aikaan.
Siinä oli sitten sinun päiväsi huippuhetki. Hienoa että palstalla on edes yksi joka kirjoittaa mielestäsi loistavasti, minä kun luulin jutun luettuani että se on ihan tavallista VHH-propagandapaskaa kuin muutkin jurrin jutut. Asiaahan jutusta tosin ei löydy karvan vertaa, mutta eihän se ole ennenkään ollut sinun kriteereissäsi minkään arvoista.
propagandapaskaa täällä onkin jo pilvin pimein. RHH:laiset kirjoittavat vaikka kullinrasvasta ja tumputtamisesta jos haluavat paskaa levittää palstalla. Esimerkeissä löytyy ja yksikään VHH:n vastustaja ei paheksu tällaisia ylilyöntejä.
95%:sesti asian voi laittaa erään VHH:laisen piikkiin. Sellaisen VHH:laisen, joka ei siedä kuin omia mielipiteitään. Hän ei hyväksi munkäänlaisia tosiasioita -siis tutkittuja faktoja- jotka ovat vähääkään VHH:ta vastaan, ne hän kuittaa aina mielipiteiksi (siis tosiasiat ovatkin mielipiteitä) julistaen omaa Totuuttaan joka on enemmän totta kuin tieteellisesti tutkitut faktat. Sen varjolla kyseinen henkilö kertoo elintoiminnoista joita ei ole, vaittää sairauksien johtuvan asioista joko vastoin parempaa lääketietellsitä näyttöä tai asioista joita lääketiede ei tunne, julistaa Suomen- ja Euroopanlaajuisista salaliitoista jotka ovat kohdistettu pelkästään VHH-ruokavaliota vastaan ja enimmäkseen henkilö perustelee väitteensä kokemuksella asioista joista hänellä ei kokemusta ole tai joita ei edes voi kokea vaan ne ovat opittuja/luettuja jostain. Ja kaiken päälle hän vaatii jatkuvasti noudattamaan itse keksimiään saantöjä mutta joita hänellä itsellään ei ole aikomustakaan noudattaa. Osan jutuistaan kyseinen henkilö kirjoittaa omalla rekatulla nimimerkillään ja välillä hän häiriköi ilman rekattua nimimerkkiä. Niistä suurin osa on helppo tunnistaa, että ne tulevat tältä henkilöltä, niin usein niissä toistuu samat teemat ja samat maneerit joiden lähteestä ei voi erehtyä. Kyseisen, selkeästi ei-kovin-älykkään henkilön ollessa pidempään poissa palsta on aina varsin rauhallinen ja silloin täällä voi jopa vaihtaa mielipiteitä ihan aidosti. Mutta hupipalstaksi tämä on ihan omiaan, en minä ainakaan lähtisi muuttamaan täällä mitään. Ihmetyttää myös ainainen marmatus palstan tasosta tms. ja silti on pakko tunkea tänne. On niitä olemassa VHH-palstoja joissa puhutaan ihan asiaakin eikä ne ole vain yhden pulskan ukon propagandakanavia kuten tämä. Jos täällä ei viihdy ei täällä ole pakko käydä.
katsominen ja itsekritiikki omia (kopioituja) kirjoituksia vastaan ei olisi pahaksi, mutta tuskin tulee koskaan onnistumaan.
omia trollailujas
Tämäkö on syy? *Hän ei hyväksi munkäänlaisia tosiasioita -siis tutkittuja faktoja- jotka ovat vähääkään VHH:ta vastaan, ne hän kuittaa aina mielipiteiksi (siis tosiasiat ovatkin mielipiteitä) julistaen omaa Totuuttaan joka on enemmän totta kuin tieteellisesti tutkitut faktat.* Kaikkien VHH positiivisten kirjoitusten poistopyyntöihin ja rekattujen kirjoittajien motiivien kyseenalaistamiseen. Niin Mattila ja monet muut kokevat ihan itse VHH ruokavalion hyödylliseksi omalle terveydelleen. Miksi heidän pitäisi ripittäytyä nimettömälle VHH vastustajalla ja sanoa olevansa väärässä?
Se olet sitten sinä joka sanoit että kysymyksessä on Mattila. Mielestäsi hän oli tunnistettavissa noista ei-kovin-mairittelevista ominaisuuksista. Sehän kertoo jo jotain. Hänen Totuutensa pätee vain hänen kohdallaan, ja sille löytyy ihan varmasti yksilölliset syyt. Ihmisen lihomistaipumuksen syitä ei todellakaan tunneta täysin eikä asiaa todellakaan edistetä peilaamalla omaa yksilöllistä tilannettaan jokaiseen muuhun. Aina on ollut lihavia. Ei ole mitään syytä sanoa olevansa väärässä, riittää kun ei julista omaa tilannettaan kaikenkattavana, tieteen saavutukset romuttavana Totuutena vaan käsittelee sen yksilöllisenä ja vain joillekin soveltuvana.
"Niin Mattila ja monet muut kokevat ihan itse VHH ruokavalion hyödylliseksi omalle terveydelleen. Miksi heidän pitäisi ripittäytyä nimettömälle VHH vastustajalla ja sanoa olevansa väärässä? " Mutta silloin kun esim. "heitellään ilmaan" väitteitä margariinista (ei vieläkään mitään todistetta sv-tautien lisääntymiseen margariinin vaikutuksesta), syytetään ihmisiä sokeririippuvaisiksi tai sanotaan ettei VHH ole kestävällä pohjalla jos tekee mieli vaikka 100% ruisleipää, sivuutetaan "vaikeat" kysymykset täydellisellä hiljaisuudella, sanotaan, ettei hyväkarppaus ole vhh:ta, mainostetaan "kaverin" kirjoja, poistetaan omia kirjoituksia heti kun huomataan, että tulikin sanottua vähän väärin, toisten vhh:laisten julkinen mollaaminen (kuten tapaus CS).... Näitä esimerkkejä voisi jatkaa loputtomiin. Kunhan VHH-fanaatikot (muutama sellainen tällä palstalla, ei kaikki) oppisivat ensin katsomaan siihen omaan peiliin (jos mahtuvat tai sitten kannattaa mennä kauemmas), niin palstakin voisi puhdistautua. Voisi myös muistaa, ettei omat kokemukset sovi kaikille, eli niitä ei kannata totuutena julistaa.
**Mutta hupipalstaksi tämä on ihan omiaan, en minä ainakaan lähtisi muuttamaan täällä mitään. Ihmetyttää myös ainainen marmatus palstan tasosta tms. ja silti on pakko tunkea tänne. On niitä olemassa VHH-palstoja joissa puhutaan ihan asiaakin eikä ne ole vain yhden pulskan ukon propagandakanavia kuten tämä. Jos täällä ei viihdy ei täällä ole pakko käydä. ** Pitkästä aikaa sulta tuli tämä loistopätkä! Luin viestiäsi ensimmäiset kaksi riviä, jonka jälkeen olin varma, että tuo "hupipalsta"-pätkä on lopussa. En joutunut pettymään! Kiitos! P.S. Kannattaisi varmaan yrittää naamioida viestisi paremmin, peikko.
ongelma ja siitä on kirjoittanut ruotsalainen riippuvuushoidon pioneeri, Bitten Jonsson, joka kirjassaan "Sokeripommi" neuvoo miten tunnistaa ongelman ja sen oireet sekä miten saada ne kuriin. Kirja soveltuu käsikirjaksi niin sokeririippuvuudesta kärsiville, heidän läheisilleen kuin hoitoalan henkilökunnalle. http://www.bookplus.fi/product.php?isbn=9789513132101 Hyväkarppaus ei ole VHH:ta silloin kun palstan "hyväkarppaaja" kertoo syövänsä aamiaisella puuroa ja leipää. Kun sitten yksityiskohtaisemmin tarkastellaan "hyväkarpin" aamiaista niin 75% on hiilihydraatteja ja todennäköisesti sama meno jatkuu muilla aterioilla. Sama ristiriita toistuu jälleen kerran. Kun täällä esitetään asioita jotka ovat myönteisiä VHH:lle niin sitten kysytään tiedon lähdettä. Kun siihen vastaa, että tieto perustuu Antti Heikkilän kirjaan niin sen jälkeen alkaa syyttely kaverin kirjojen mainostamisesta. Toisten VHH:laisten mollaaminen on ikävä asia ja tuntuukin omituiselta että tohtoritason henkilö Christer Sundqvist syyllistyi blogissaan minun, tavallisen maallikon ja VHH:laisen julkiseen mollaukseen. En tiedä kokeeko hän jotenkin minut uhkaksi toiminnalleen vai mikä mahtoi olla syynä. Omat kokemukset sopivat itselle ja sitä varten on tämä palsta että jokainen voi kertoa omista kokemuksistaan mutta on naurettavaa väittää että kertoessaan omista kokemuksistaan VHH:lainen pitäisi niitä ainoana oikeana totuutena. Olen jatkuvasti korostanut, että VHH on ruokavalio jossa jokainen voi kokeilujen kautta löytää itselleen sopivan muodon. Yhtä ainoata oikeata totuutta ei ole enkä koskaan julista omaani ainoana oikean totuutena vaikka olet sitä jo vuosia yrittänyt väittää.
itsesi, vaikka ei sinua nimeltä siinä mainittukaan, aika huvittavaa.
"Hyväkarppaus ei ole VHH:ta silloin kun palstan "hyväkarppaaja" kertoo syövänsä aamiaisella puuroa ja leipää. Kun sitten yksityiskohtaisemmin tarkastellaan "hyväkarpin" aamiaista niin 75% on hiilihydraatteja ja todennäköisesti sama meno jatkuu muilla aterioilla." ...eikös kaikkien siis pidäkään löytää se oma VHH? Onko mieleesi tullut, että tuossa aamupalassa saattaa olla päivän ainoat viljatuotteet? Itselläni ainakin näin on ja ihan varmasti olen hyväkarppaaja!
seuraavat ateriat että nähdään kuinka niukoilla hiilareilla päivä jatkuu ja mikä on päivän kokonaissaldo.
ihan oikeasti myönnät olevasi itse sokeririippuvainen? Parantumisesi alkaa tosissaan vasta sitten kun myönnät sen.
päässyt eroon sokeri- ja hiilihydraattiriippuvuudesta ja kaikki kiitos kuuluu VHH-ruokavaliolle ja Antti Heikkilän ohjeille joita sain hänen kirjoistaan ja myös henkilökohtaisesti kun hän tarkasteli laboratoriotuloksiani VHH-ruokavalion aikana. Enää ei puuro, leipä, riisi, pasta, sokeriset hedelmät edes maistu ja siksi kolme VHH-ateriaa riittää päivässä enkä kaipaa välipaloja. Sinulla ilmeisesti tilanne on edelleenkin päällä jos et voi elää ilman puuroa, leipää ja välipaloja.
Sokeririippuvainen on aina sokeririippuvainen aivan kuten alkoholisti on aina alkoholisti. Jos riippuvuus hallitsee koko elämää eli koko elämä rakennetaan riippuvuuden torjuntaan kuten sinä olet tehnyt VHH:llasi, se nimenomaan todistaa riippuvuuden. Et voi elää normaalia elämää. Minä sen sijaan syön ihan mitä vaan ja toisin kuin sinä en ole ylipainoinen. Enkä riippuvainen mistään ruoka-aineesta, minun ei tarvitse noudattaa mitään rajoituksia. Yritä vaan myöntää sairautesi, käynti psykiatrilla voi auttaa. Elämnäsi muuttuu helpommaksi, ainakin katkeruuden terveitä kohtaan pitäisi vähentyä.
Jos käytät, niin tuon sokeririippuvaisuusteoriasi mukaan sinä olet riippuvainen alkoholista. Ei ihmistä tee sokeririippuvaiseksi se, että haluaa vaikkapa aamuisin syödä ruisleipää pari palaa.
laita omista ruokailuistani, en ole mitenkään velkaa sinulle, että todistelen asioita näin. Voisitko mitenkään olla suvaitsevampi, löysää vähän vannettasi pääsi ympärillä.
luuseri joka ei kestä muiden onnistumista itse niin monta kertaa epäonnistuttuaan. Oma epäonnistumisensa paistaa läpi hänen lähes kaikista viesteistään. En tiedä pitäisikö sääliä vai ignoorata täysin.
Hänen palstavalintansa on mennyt täydellisesti nappiin.
Onko mielestäsi VHH ruokavaliolla painonsa pudottaneet luusereita tai onko VHH ruokavaliolla II tyypin diabeteksen voittaneet luusereita?
Jos pelkkä palstalla kirjoittaminen edustaa luuseriutta niin kyllä on. Asiaa ei muuta se että ensin itse keksii ominaisuuksia henkilöön jonka kirjoitukseen kommentoi kuten tuossa edellä tapahtui. Todelliset voittajat eivät tällä palstalla vakavissaan kirjoittele, siis vakavissaan. Heidän ei tarvitse todistella mitään. Tänään näyttää tulevan vilkas päivä palstalla, eli paljon hupia tiedossa. Toivottavasti pääpelle esiintyy tänään ahkerasti, se palstan luuserikuningas.
varmasti ahkerasti ja vastustaa VHH:ta niinkuin on jo tehnyt vuosia. Kenelle sitten tuollainen 24/7 päivystys ja kaikkien VHH-myönteisten kirjoitusten halveksunta on hupia. Kyllä pääpelletrolli sekavine kirjoituksineen on täällä aina tunnistettavissa. Valehtelu, vääristely ja paskapropagandan levittäminen on hänen tavaramerkkejään.
itsesi, siitä se paraneminen alkaa!
Tämä on verraton viihdepalsta! Jos haluat älykästä ja fiksua tekstiä lukea, lue täällä vaikka mrx-08:n tekstejä. Muu menee usein sen viihteen puolelle ja kovaa.
MRX-08:n tekstit ovat todellakin hienoja esimerkkejä siitä kuinka keskustellaan ja kuinka suvaitsevaisuutta voisi tällä palstalla levittää. Hänen kirjoituksensa perustuvat omiin kokemuksiin ja hän ei kerro niitä totuuksina vaan "vain" omina kokemuksina. Hän ei haasta riitaa vaan tajuaa pysyä niistä ulkopuolisina. Siksi luenkin monista viestiketjuista vain hänen viestinsä, en ainakaan esim. Mattilan.
Ainoa mikä mrx-08:n viesteistä tekee teidän mielestänne hyviä on se, että hän on hädintuskin karppi sanan varsinaisessa merkityksessä. Eli kehuu syövänsä leipää päivittäin jne. Myös kasviöljyjen jatkuva ylistäminen varmasti hivelee teitä, koska se myötäilee teidän virallisterveellisiä mielipiteitänne. Ihmisethän tunnetusti pitävät samankaltaisesti ajattelevista ihmisistä.
jos olo on hyvä ja laihtuu? Mitä se sulle kuuluu? Sinä juuri olet niin auktoriteettiuskovainen ja ahdasmielinen kuin olla vaan voi. Etkö haluaisi nauttia elämästä edes välillä? Yritä olla suvaitsevainen, yritä edes niin huomaat että maailmassa on muitakin kuin sinä.
Kyllä hänen tekstejään heti joku kirmaa haukkumaan, jos väärä häntä kehuu. Ainakin jos minä jotain kehun, hän saa kamalan herhiläisryhmän heti ympärilleen. Kehun nyt kuitenkin. Hyviä tekstejä. Mielenkiintoisia oivalluksia. Lääketieteen yhden "Raamatun" Merck manualin päätoimittaja Tri Berkow sanoi minulle, että häntä ei kiinnosta kritiikki vaan se, että keksii uutta. Se on mielenkiintoista. Tämä oli minulle tietty aha-elämys. MRX minusta keksii ja hakee uutta. Jokainen osaa valittaa ja vinoilla. Ei kiinnostavaa. Jotenkin se luovuus sammuu tiukassa VHH:ssa vai luulenko vain? Alkaa nimittely ja haukkuminen ja ihan infantiili meno. Ottakaa mallia MRX:stä.
Haha, painu nyt vittuun siitä rähjäämästä. Minua ei kiinnosta loppupeleissä paskan vertaa, miten mrx syö. Se tapa vain sattuu olemaan peruskarpin ruokavaliosta aika kaukana. Kerroinpahan vain miksi trollit pitävät hänestä enemmän kuin vaikkapa mattilasta. Siksi, koska mrx ei ole niin ehdoton verrattuna virallisterveelliseen. Ymmärrätkö?
Aika rauhallinen meno tänään: vain kaksi kirosanaa ja toivomus häipymisestä. Siis ihan totta: missä on tiukan VHH:n päreet? Mikä houkuttaa kokeilemaan tiukkaa VHH:ta? Ihmisen luovuus ja tietty pärekestävyys ovat olennaisia asioita selviämisessä. Miten olisi ihan kiva juttelu. Toinen syö kanamunia ja toinen vaikka omenaa ja jutellaan. Mitä mieltä olet ohraryyneistä? Hyvin matala GI? Hyvän makuinen. Voisiko käyttää selvästi nykyistä enemmän esim. riisin tilalla?
No hui, kukaan RHH:lla olevahan ei kiroile eikä kirjoittele täällä esim. kullinrasvan käytöstä, eihän? Jos kiroilu on ruokavalion syytä, niin katsoisin ensimmäiseksi teihin sokeripossuihin päin... tekin nimittäin kiroilette minun kokemukseni mukaan.
suositukset ole kuin suosituksia, jos et sitä tajua niin olet tyhmempi kuin luulinkaan. Osaatko yhtään ajatella omilla "aivoillasi"? Vai teetkö kaiken niin kuin Heikkilän kirjoista luet? Jos siis edes osaat lukea. Onpa auktoriteettiuskovaista porukkaa tämä vhh-porukka. Onko mielestäsi siis hyvä, että on aivan ehdoton verrattuna virallisterveelliseen? Aikamoista uskontoa, huh huh, enpä halua tuollaiseen lahkoon kuulua.
nyt mennä ostaa se hame ja muuttaa ruotsiin, johan sulla on nimikin valmiina.
Muuta itse, herra kiroilun vastustaja. "Ruotsalaiset ovat kaikki homoja" -ajattelutavalle muutenkin jättimäinen peukalo ylös. Ehkä hivenen junttia, vai kenties RHH-ruokavaliosta johtuvaa?
Kuulu sinä vain RHH/Sokerilahkoon, samahan se minulle on. Olet apina vain pikkuisen väärällä palstalla. Johtuisikohan se pitkäaikaisen RHH:n aiheuttamista häiriöistä ennestäänkin olemattomassa aivotoiminnassasi, ettet löydä oikealle palstalle? VHH:sta ja kaltaisistasi evoluution täyskäännöksistä voi todeta vain että "ei helmiä sioille". Tervemenoa sinne mistä tulitkin, nimimerkin vaihtelija.
on tuo virallisterveellisten auktoriteettiuskovaisten fanaatikkojen edustama pekkapuskamainen sokeus enkä tuollaiseen lahkoon haluaisi kuulua. Ajattelen omilla aivoillani ja pidän itseni terveenä syömällä vähähiilihydraattisesti ja ravinteikkasti.
rasvalahko vai sokerilahko?
Jos on pakko noista lahkoista puhua, niin itse kuulun ainakin ennemmin rasva-, kuin sokerilahkoon. Mutta käsittääkseni en kuulu mihinkään lahkoon, pidän huolen vain omista syömisistäni ja jos se on jollekin ongelma, niin siinäpä olkoot.
En kyllä vieläkään ymmärrä miten se, että on eri mieltä ihmisen aineenvaihdunnasta - joka aivan varmaan on monimutkainen ja ehkäpä yksilöllinenkin asia - voi johtaa seuraavanlaisiin kommentteihin: "Sun pikku veijaris tuskin edes löytyy lapiollakaan sieltä läskiesi poimuista." Kenen asiaa tuollainen edistää, kenen elämää ja painonhallintaa se helpottaa? (En taida olla tarpeeksi kärryillä keskustelusta edes ymmärtääkseni kumman "puolen" kannattaja tuon kirjoitti...)
ole mitään "puolia" vaan VHH-dieetistä ja -laihdutuksesta kiinnostuneita, ja heidän lisäkseen yksi täysin sekaisin oleva hyyppä.
tuo viesti oli? Ja sitten KUN huomaat, että se ei ollutkaan, niin mietipä millainen oli tuo vhh:laisen aloitus, ei ainakaan asiallinen tai palstan aiheen mukainen.
Tuttavani oli jossain rauhanturvajoukoissa joskus 70-luvulla autonkuljettajana. Joskus mentiin Kairoon. Liikenne oli sellaista, että ei oikein tiennyt kuka tuli ja mistä tuli puhumattakaan että mitä tuli ja miksi. Lienee nykyisin toisenlainen? No, tämä on kuin Kairon liikenne, tämä palsta. Sinne vaan skootterilla sekaan ja vauhdin (ja suoranaisen töykeyden) hurmaa kokemaan!! Eihän mainitsemassasi kommentissa ole enempää järkeä kuin lehmän läjässä, mutta se ei näytä näitä palstalaisia häiritsevän. Kahvikuppi viereen ja sekaan vaan!!
...tuossa tätä ylemmässä ketjussa. Ja kuten sanoin en tiedä enkä ymmärrä kuka sen on kirjoittanut - minulle nuo solvaukset näyttävät aikalailla samanlaisilta kaikki. Kysyinkin juuri sitä miten ruokavalio voi aiheuttaa tuollaista kiukkua - molemmissa osapuolissa. Minusta se on niin että jos noudatan tiettyä ruokavaliota, olen tyytyväinen - ja jos en noudata niin se ruokavalio ei liikuta minua.
Olen pyörinyt netissä siitä asti, kun käytössä oli niinsanotut purkit eikä mistään suoli24-foorumista ollut kukaan kuullutkaan. Jo joskus 90-luvulla keskustelupalstalla kun keskustelupalstalla oli trolleja ja selvästi mielenterveysongelmaisia tapauksia. Suoli24 vetää niitä erityisen paljon puoleensa koska täällä ei ole rekkauspakkoa. Eipä siinä, hauskaa viihdettä tämä on. Osa ihmisistä on omasta mielestään hauskoja, osa taas kaipaisi oikeasti hoitoa. Teksti antaa osviittaa siitä, kumpaan kategoriaan "häirikkö" kuuluu. Kirjoitusvirheet, aggressiivisuus ja jäsentymätön teksti kertovat mielenterveysongelmista, mukahauskat "nussitkos naapurin vesiletkua syötyäsi pullapitkon" ovat taas tavallisten työssäkäyvien ihmisten kirjoittamia juttuja. Sellaisen viestin on voinut kirjoittaa vaikka naapurisi tai lapsesi opettaja.
Olen täysin samaa mieltä kanssasi siitä että nämä palstat imevät tyyppejä jotka oikeasti tarvitsisivat vähintäänkin jonkun lääkityksen. Luultavasti tämä VHH-palstakin avattiin siksi että saataisiin nämä pöpit pois muilta palstoilta häiritsemästä, ja hyvin siinä on onnistuttukin. Agressioitaan nämä VHH:laiset purkavat täällä päivittäin, ja mikäs siinä, on turvallisempaa (ainakin heille itselleen) kuin lähteä kaduille riehumaan tai naapurien tai lasten opettajan suututtaminen. Mutta hupi jatkuu.....