Eli on kaksi perustetta lomauttaa henkilöstöä: 1. Taloudelliset ja tuotannolliset syyt 2. Työn väheneminen tilapäisesti Mitä eroa näissä käytännössä on? Työnantajallehan on pidemmällä aikavälillä taloudelliset syyt tiukemmat, eli ei saa palkata uutta jne. eli mistä seurauksista työnantaja pääsee "luistamaan" kun käyttää perusteena "vain" työn vähenemistä ( mistä kyllä mielestäni seuraa myös taloudellisia vaikutuksia..) vai onko mitään eroa? voiko vähenemis-perusteella potkia porukkaa pakkolomalle ja sit parin kk päästä vaikka palkata uutta porukkaa tilalle???
Vastaukset 1
- Löysässä hirressä
Työn väheneminen tilapäisesti ei käsittääkseni ole irtisanomissyy - mutta valitettavasti voi kyllä lomauttaa. Olikohan töiden tilapäisen vähenemisen raja 90 päivää, varmaa tietoa ei tämä ole. Jos väheneminen on pysyvämpää niin sitten puhutaan tuotannollisista, taloudellisista tai työnantajan toimintojen uudelleenjärjestelyjen johdosta johtuvasta töiden vähenemisestä (huom: töiden uudelleenjärjestelyistä johtuva tosiasiallinen töiden väheneminen pitää työnantajan näyttää toteen). Jos työnantaja on ottanut samankaltaisiin töihin parikuukautta aiemmin työntekijän tai palkkaa yhdeksän kuukauden kuluessa irtisanomisesta uuden henkilön vastaaviin tehtäviin niin liiton juristi (tai oma lakimies) tulee varmasti puuttumaan asiaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 132306
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671118Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.2741102- 79897
- 87833
- 63808
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?24735Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69701- 65681
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?142681Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?135663- 47660
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46604- 53604
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32598Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25563- 40554
- 55548
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.41532Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20518