Karut on oltavat pojilla. Omaa rahaa jää tuhlattavaksi vain 337,50 kuukaudessa. Vain 11,25 euroa päivässä!!!
http://www.kaleva.fi/plus/juttu792687_page0.htm
Varusmiehen päiväraha on muuten:
3,60 e (0-6 kk palvelleilta)
5,75 e (6-9 kk)
8,25 e (9-12 kk)
http://www.mil.fi/perustietoa/julkaisut/varusmieheksi2003/lomamatkatjapaivarahat.dsp
Vain 337,50 e/kk
Varusmies.
50794
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
hoitaa lasta kotona. Kodinhoidontuki on 330 euroa kuussa. Et älä valita. sillä pitäius elättää äiti ja lapset. Lisäksi tää tuki on ruokaan ja elämiseen. Teillähän on ilmainen ylläpito. Tuhlaamiseen ei jää mitään. Tunnen myös naisvarusmiehiä. Miks ne ei valita?
kommentoi vasta sitten
ne saa enemmän kuin mä ja vauva rahaa. Ja mulle sen pitää riittää ruokaan, vaatteisiin ja laskuihin. Näin suomi palkitsee naiset jotka tekevät lapsia tähän maahan.
on otettava avosylin vastaan että he ylipäätään suostuvat tulemaan pelastamaan maamme. Kuka muuten tulevaisuudessa siivoaisi ruoantähteet vanhainkodin hellalta?
tuskimpa vaan. Mut ei tänne suomalaisilla ole rahaa tehdä lapsia enää joten pakkohan se on jostain lisää ihmisiä saada. Ulkomaalainen saa enemmän rahaa joten hän voikin lapsia tänne tehdä.
Missäs on lapsesi isä? Jos sinä olet kotihoidontuella kotona hoitamassa yhteistä jälkikasvua, niin eikös sinun miehesi ole töissä tienaamassa teille toimeentuloa?
ongelma. Vaimo elättäköön itse itse itsensä. Todella moni nykymies on tätä mieltä. Oikeasti.
Sitä suuremmalla syyllä kannattaa ensin panostaa siihen parinvalintaan ja vasta sitten jälkikasvun hankintaan.
muuttaa täysin suuntaansa. Suu sanoo kyllä, mutta toimitaankin ihan toisinpäin..... ei teistä ota selvää erkkikään... http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=4500000000000299&posting=22000000043265519
mikä oli muuten kirjoituksen punainen lanka? Jaa se, että pakolaiset törsää varusmiesten fyffet?
ymmärtänet että kirjoituksen viesti on tiivistetty sen ensimmäiseen lauseeseen.
lastesi http://www.iltalehti.fi/uutiset/200904219450546_uu.shtml http://yle.fi/uutiset/alueelliset_uutiset/pirkanmaa/2009/03/tampereen_kouluruoan_saastot_uusiksi_637460.html
Koska sentti pakolaisille on automaattisesti pois lapsille menevistä rahoista? Kritisoi nyt samalla puolustusmenoja, musiikkitaloja, kansanedustajien eläkkeitä ja matkoja.
Niitä on aika moni muukin kuppaamassa. Älkääkä käsittäkö väärin, mun mielestä maahantulopolitiikkaa pitää kiristää huomattavasti. Toivotan tervetulleeksi kaikki jotka sopeutuvat tähän yhteiskuntaan ja haluavat tehdä töitä. Turvapaikkaturistit ja sellaiset, jotka nassuttavat hinkuvansa hesaan hotelliin loisimaan, tai alkavat esittää vaatimuksia, että mun pitää muuttaa elämäntapaani heidän kulttuurinsa mukaiseksi, olen valmis passittamaan takasin sinne, mistä lähtivätkin.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/47747-thors-lisaa-rahaa-turvapaikkalupien-kasittelemiseen http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/03/843131
vain valittamaan asiasta keskustelupalstalla, et mitään muuta.
että valitellaan täällä yhdessä.
Että niin.
että niin sinnekkin. Mä teen itse asiassa 10 kertaa enemmän. Vituttaako?
Elämä monessa kunnassa alkaa näyttää pian pahalta: päiväkotiryhmät ja koululuokat pullistelevat, opettajat ja hoitajat istuvat pakkolomalla ja terveysasemilla jonot kasvavat. Leikkaukset osuvat aina tärkeimpiin peruspalveluihin, sillä kunnilla on kovin vähän vaihtoehtoja taloutensa järjestelemisessä. http://www.taloussanomat.fi/uutiset/2009/03/24/nyt-ei-saasty-mikaan/20097757/12 Poliitikko: Espoon säästöaikeet ajaisivat vanhukset käytävähoitoon http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Poliitikko Espoon säästöaikeet ajaisivat vanhukset käytävähoitoon/1135245148289 Onneksi sentään maahanmuutosta tulee Suomelle selvät säästöt: http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Maahanmuuttajista Suomelle selvät säästöt/1135225469147
niin teet. Niin mitä esimerkiksi?
10 kertaa enemmän kuin sä.
kuin valitat keskustelupalstalla MOT
Älä viitti esittää. Meillä on vaan se ero, että mä myönnän sen rehellisesti. Tai voithan sä pistää oman CV:n aiheesta ja lyödä meidät ällikällä.
kannattajakorttia ja tästä se työ vasta alkaa.
minkä puolueen perustamiseksi?
En ole täällä markkinoimassa puoluetta.
markkinointi, jos kerran olet tekemässä jotakin. Vai onko niin, että kunhan nyt vaan sanot ja todellisuudessa et ole tehnyt mitään.
puhun työajalla niinku sinäkin. Luuletko että tällainen keskustelu kuuluu markkinointisuunnitelmaan?
saan 420 ja vuokra on 300 e.
Mitä ihmettä toi tarkoittaa että toiset saa 3,60 ja toiset 8,25 ? Kaikki rahaa tarvii on sitten 6 tai 12 kk taikka sivarina! Ihan sairasta touhua armeijassa!
päivärahaa.
Vaikka naiset saisi biologisten syden takia enemmän rahaa on se väärin. http://www.tasa-arvo.fi/Resource.phx/tasa-arvo/index.htx
Maksetaanko naisille enemmän pelkän sukupuolen perusteella???
kuukautissiteiden hankintaa varten :) "Alusvaatetukseen ja henkilökohtaiseen hygieniaan kuuluvien tarvikkeiden hankkimista ja ylläpitoa varten maksetaan varusrahaa 0,40 / päivä samoin perustein kuin päivä rahaa." http://www.mil.fi/varusmies/naiset.dsp
ylipäänsä maksetaan jollekin jotain, jonkun velvollisuuden suorittamisesta. Varusmiehet sikäli hyvässä asemassa. Ja eipä varusmiesaikana mistään puutetta joudu kärsimään (saa makuusijan, lämmintä ruokaa päivittäin plus välipalat, hygieniapuoli huolehdittu ja terv.huolto pelaa mm.), paitsi naisen puutetta ja sehän ei ketään luonnollisestikaan tapa :). Vai mitä pojat?
turvapaikanhakijat??
mukaan keskusteluun? Turvapaikanhakijat eivät edes kuulu tähän keskusteluun millään tavoin ... ainakaan minun mielestä.
etkä tiedä lainkaan mistä ketjussa on kysymys.
ollenkaan. Oletin niiden olevan samasta aiheesta muun tekstin kanssa. Joo, turvapaikanhakijat ilmeisesti joutuvat itse ruokansa tällä rahalla hankkimaan? Toisaalta taas miettii sitä, että useimmiten turvapaikkaa hakevat ovat juuri niitä kansalaisia, jotka ovat olleet omassa maassaan kenties myös niitä paremmin toimeentulevia. Luulisin, että ne, ketkä todella turvapaikkaa tarvitsisivat, eivät sitä saa, koska heillä ei ole varaa lähteä poiskaan. Että tämän valossa tänne tulleita kohtaan en oikein osaa sääliäkään ...
Miten kukaan voi tulla noin vähällä toimeen? Itse pärjäisin häthätää viikon tuolla summalla.
linkin uutista. Ei ollut tässä kyse varusmiesten rahoista, vaikka aloituksen tekijän nimimerkkinä onkin varusmies.
kyllä.
jos luulet varusmiesten saavan käteen 337,50 kuukaudessa.
Kuten sanoin, luin aloituksen ja vastasin siihen. Siinä AP väittää:
ei varusmiehelle.
täytyy olla miehenlogiikkaa aloituksesta ei tosiaankaan käy ilmi - muuta kuin varusmies nikki valittaa köyhyyttään ja kertoo että käteen jää "pojille" 337 ekeä (ja varusmiehet on poikia pääosin).
armeijaikäisiä poikia
Jos nyt olettaa, et suurin osa varmaan heistä, jotka armeijassa on, asuvat vielä kotonaan.. Ei siis ole asumiskulujakaan sinänsä.. Kyllä noilla rahoilla nyt juhlimaan pääsee lomillaan.:)