Ollessani n.vuoden määräaikaisena keittiötöissa, lopetin työt vähän aikaa sitten.Ollessani kyseisessä työpaikassa,verenpaineeni olivat sinä aikana huimasti nousseet ym.ainaisen stressin ja selkäänpuukotuksen vuoksi.Ja nyt vaikka olen työttömänä,en pysty edes nukkumaan tai tekemään mitään muutakaan kun pumppu vetää tuhatta ja sataa.
Mulle sanottiin että jos en heti mene työkkäriin ilmoittautumaan työttömäksi,saan karenssin. Mielelläni käyn ilmoittautumassa mutta kun kukaan ei ymmärrä että terveys ku on monel muullakin tapaa reistaillut,haluaisin hoitaa itseni kuntoon ennen uuteen työpaikkaan menemistä..eli kumpi tärkeempää..terveys vai työ?
kumpi tärkeämpää?
:'(
41252
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
usko että työtoimenkuvasi tuotti stressiä. Mutta työkiire yhdistettynä selkäänpuukotuksiin kylläkin. Käy nyt ihmeessä ilmoittautumassa työvoimatoimistoon.Lisää vielä se rahanpuute stressiä. Ei ne nyt ihan heti sinulle töitä löydä. Varsinkin kun maassa laskusuhdanne päällä. Viime laman aikana olin 3-4 vuotta ilman kunnon töitä ja se vasta stressiä tuotti. Lääkärin lausunto pätee myös työttömille eikä sairasta työtöntä voi pakottaa töihin.
terveys on tärkeämpää
Itse otin loparit aikoinaan kun työyhteisössä eristettiin muista kun en nöyristellyt niitä,no otin loparit ja karenssit paukkui mutta ei kaduttanut lähteä vaikka raskasta oli silloin karenssissa olla monta kk,mutta näin jälkeenpäin ajatellen tekisin saman uudestaan eli tosiaan kannattaa kuunnella omaa sisintään jos oma terveys kiinnostaa. työelämä on perseestä
Hyvinvointivaltio on hyvinvointia vain virkailijoille. Työttömille se on köyhyyttä, pakkotyötä ja leipäjönöja. Virkailijat rikastuu, köyhät köyhyy!