miten on, onko asunnossasi palovaroitin ja toinen kyssä, onko siinä oikein patteritkin?
Ite vastaan, että kyllä vaan on ja kaikissa kerroksissa kaikissa huoneissa. Herätyksen asiaan sain yhden läheltä piti-tilanteen jälkeen.
Tää asia tuli mieleeni, kun iltalehdestä lueskelin tällaisen jutun:
"Vain joka neljännessä kuolonuhreihin johtaneessa tulipalossa palovaroittimen tiedetään varmasti toimineen, kertoo Pelastusopiston tuore tutkimus"
Palovaroitin??
scale
12477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
on, tuo asiahan tulee ilmi aina palotarkastuksen yhteydessä. On ja toimii, 2 varoitinta talossa
on palotarkastus? Onks se jotain paloturvallisuusalan slangia, vai? :)
on, se on niinku keskellä koko asuntoa. Pattereista tai siis niiden toiminnasta ei oo viimeaikaista tietoa, mut hyvä kun muistutit.
alkavalta 40M2 kohden palovaroitin. 80m2 asunnosstani niitä löytyy siis 2kpl palovaroittimia.
jokaisessa toimivat patteritkin
Yhteen kytketty 5 kpl...yks oleskelutiloissa ja sit kaikissa makkareissa. Joku yhdistelmä häkä/palovaroitinki oli, mut se ei sovellu asuntoon jossa on puulämmitteinen takka ja kiuas. Ku se huuti hallelujaa heti ku vaan aukas takanluukkua... En oikeestaan pidä laitetta kovinkaa luotettavana sillä itellä ei oo ollu ku turhia hälytyksiä niiden takia. Ollaan saatu sähkökiukaallaki aikaan koko asunnon hälyttimet rallattamaan.
vuokrakämpästä löytyy valmiina palovaroitin joka huoneesta ja vielä nuo tötteröt mistä ilmeisesti suihkuu vettä tai jotain palon sattuessa... Hyvä niin, ainakin ihan turvallinen olo täällä kun on rakentaessa otettu paloturvallisuus huomioon noinkin tarkasti.
...löytyy. Niitä on 6kpl ja kaikki toiminnassa. Edellisessä vanhassa, puulämmitteisessä talossa sai kanssa sellaisen pienen muistutuksen.. ja sinne sitten tuli hankittua häkä- ja palovaroittimia reilusti. Nykyisessä ei ole puulämmitystä, joten häkävaroittimet putosivat pelistä pois. :)
Pitäisi varmaan laittaa se takaisin kattoon kiinni, alkoi piippaamaan kun tein ruokaa.
vittu sulle kuuluu!
paahtaa leipää ilman etteikö palovaroitin alkais siitä huutamaan, tai joskus se huutaa pelkästä kynttilän polttamisesta. Kerran se huusi, kun tulin saunasta ja höyryt tuli mukana oven raosta ja iholtani. :D
Uudessa on 3 kappaletta verkkovirralla toimivia ketjutettavia palovaroittimia 1 häkävaroitin