Kansallispuvut ja hautajaiset

kysyväinen

Itselläni on värikäs kansallispuku jota olen tottunut käyttämään kaikissa "juhlatilaisuuksissa" ristiäisistä hautajaisiin. Nyt olen kuitenkin muuttanut mieheni mukana paikkakunnalle ja sukuun jossa ei käytetä (ei ole) kansallispukuja. Voinko minä kuitenkin käyttää hautajaisissa omaani vaikka muiden vaatteet ovat mustia vai katsotaanko minua vinoon kun tulen paikalle värikkäässä asussa? Haluaisin kuitenkin vieläkin käyttää pukuani jota todella arvostan ja joka on kulttuurina osa minua.

7

2793

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hautajaisiin!!!

      Miksi ihmeessä sitä pitäisi hautajaisissa käyttää, voithan laittaa sen päällesi vaikka Juhannuksena!

    • toiset tavat

      Kansallispuku ei sovi hautajaisiin (romanit ehkä ainoa poikkeus mutta ei se heidän asu oikeastaan ole heidän kansallispuku). Kansallispuku on häihin, syntymäpäiville ja muihin iloisempiin juhliin. Jos et halua mustaa niin harmaa tai tumman sininen/vihreä/ruskea käy. Itse olen ollut kerran kesällä vähän kaukaisemman sukulaisen hautajaisissa tumman sinisessä jakkupuvussa ja muuten yleensä musta hame tai housut ja musta jakku. Jakun alla on yleensä ollut valkoinen paitapusero tai joskus valkoinen tai kermanvärinen pusero. Jotkut käyttävät myös mustaa puseroa mutta minä annan vähäsen valkoisen näkyä.

      • hautajaisiin

        Kansallispuku ei ole mikään suruvaate,etkö omista mitään muuta,jos et,jää pois hautajaisita.


      • pukeudu oikein
        hautajaisiin kirjoitti:

        Kansallispuku ei ole mikään suruvaate,etkö omista mitään muuta,jos et,jää pois hautajaisita.

        Kansallispuku ei ole hautajaisvaate. Ei todellakaan. Romaninaisten asu ei ole kansallispuku. Sitä kutsutaan nimellä "kansanpuku" ja senkin ulkonäkö vaihtelee. Hautajaisiin hekään eivät pukeudu kirkkaan värisiin röijyihin eikä jakkuihin. Kansallispuku on arvokas vaate, mutta on silläkin oma leimansa. Hautajaisasu se ei ole. Lähes mihin tahansa muuhun juhlaan sen voi laittaa, joten eiköhän sinulla sille käyttöä löydy muulloinkin.


    • Dala D

      Suomessa on vallitsevana tapana pukeutua hautajaisissa tummiin vaatteisiin, ja monet ihmiset loukkaantuvat muusta. Romanit kyllä pukeutuvat omiin romanivaatteisiinsa. Jos et ole varma että lähimaiset hyväksyvät kansallispuvun niin älä mene siihen pukeutuneena. Hautajaisissa on kuitenkin tarkoitus kunnioittaa vainajaa ja omaisia. Kansallispuku on hieno puku, jos olisi minun hautajaisistani kyse niin sanoisin että tulkaa ilman muuta kansallispuvussa jos sellainen on. Mutta harvat ajattelevat näin.

    • Anonyymi

      Ehdottomasti voit.Kansallispukuun pukeutunut kunnioittaa tilaisuuden päähenkilöä - elossa tai ei.Itse en käytä mitään muuta hautajaisvatetta ja olen omaan pukuun tehnyt mustat asusteet eli huivi, esiliina ja tykkimyssy puolisoni hautajaisiin.Lähiystävät pukeutuivat omiin pukuihinsa ja olipa kaunis näky arkun ympärillä. Näin käsitykset muuttuu jo 10 vuodessa.

    • Anonyymi

      Kyllä kansallispukua käytetään myös hautajaisissa , jos on hyvin värikäs niin voi laittaa mustan silkkiliinan hartioille.
      Sitten voi myös ajatella muita ihmisiä että miten värikäs kansallispuku vaikuttaa heihin , mutta jos vainaja on hyvin läheinen niin ei tarvitse ajatella toisten mielipiteitä miten pukeudut vaan silloin voit ihan vapaasti käyttää kansallispukuasi, jotkut vaihtavat puvun esiliinan mustaan tai tummansiniseen .

      Näyttää vielä olevan vanhoilliset tavat muutamilla paikkakunnillla, taas toisilla paikkakunnilla ilmoitetaan jo ajoissa että kevyitä vaaleita vaatteita suositellaan .
      Joten joka paikkakunnalla on vissiin omat tapansa,
      Nykyään ei enää useinkaan olla täysi mustissa vaatteissa monella ehkä vaan joku vaate musta .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      227
      17173
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      170
      12209
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      45
      6007
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4872
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      14
      4805
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3967
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3595
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      136
      3017
    9. 260
      1452
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1031
    Aihe