Hei!
Olen nyt seurustellut saman henkilön kanssa yli 4 vuotta ja olen tuon ajan käyttänyt Meliane pillereitä. Olen pitänyt yhden vuoden väliä ja viime syksynä aloitin taas.
Menkkojen aikaan vuoto on kuitenkin koko ajan vähentynyt ja nyt kuukausi sitten menkat jäivät kokonaan väliin. Tein raskaustestin joka oli negatiivinen. Jatkoin pillereiden syömistä ja nyt menkat ovat todella niukat.
Luulen, että menkkojen poisjäänti voi johtua pillereistä, joten pitäisikö mun lopettaa pillerit? Olemme muutenkin käyttäneet yleensä tuplaehkäisyä, joten pillereihin on kulunut vain turhaa rahaa. Riittääkö kuitenkaan pelkkä kondomi? Pillerit kuitenkin ovat auttaneet kipuihin ja muutenkin on pysynyt menkoista ajan tasalla. Mutta koskaan aikaisemmin mulla ei oo menkat jääny väliin, eli ne on ollu tosi säännölliset ennen tätä.
Haluaisin asiallisia vastauksia ja ohjeita, mitä mun pitäis nyt tehdä.
Pillereiden lopetus ja kortsu tilalle?
jezzi
4314
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
olette käyttäneet tuplaehkäisyä? Naisen keho ei ole kone, se ei toimi aina samalla tavalla ja suurella osalla vuoto niukkenee, onneksi. Jos pillereistä on ollut apua ja ne vielä ehkäisevätkin niin eikö voi ajatella että kondomeihin mennyt raha on mainitsemaasi turhaa rahaa? Nekään eivät ole ilmaisia. Ja teillä on kuitenkin vakisuhde
jos menkat ei tuu enää normaalisti. sit saa koko ajan pelätä et jos on raskaana. oon vaan tottunu et menkat tulee säännöllisesti, koska ne on tullut säännöllisesti 8 vuotta. Jos menkat alkaa nyt useemmin jäädä pois ni täytyy varmaa mennä lääkärii vaihtaa pilleri merkkii..
suurimmalla osalla jää vuoto kokonaan pois.
olisi raskaana, kai olet kuullut valemenkoista? Itselläni tuli molemmissa raskauksissa 3 ensim. kuukauden ajan