Verenpainelääkitys ja erektio?

Minulle lääkäri määräsi nyt pitkäaikaiseen verenpaineeseen betasalpaajaa ja vieläpä kahta laatua, joista toinen salpaaja laskee sykettä ja toinen kuulema laajentaa verisuonistoa. Sitä ennen oli jotain kaliumin estäjiä, joilla ei haittavaikutusta potenssiin ollut, tosin lääkkeen tehoaminen ei myöskään maksimaalinen. Nyt on huoli hirmuinen, sillä ikää ei vasta ole kuin 43v. Onko kellään kokemusta näistä tai vastaavista betasalpaajista? Lääkkeet ovat Exforge 5mg/160mg ja Emcorncor comp 5mg/12,5mg ja 10mg/25mg
21310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tiedät vastauksen jo loogisestikin ajatellen. Erektiossa pitäisi olla ns. tunkua verestä, mutta lääkkeiden vaikutus on päinvastainen. Sen valitettavasti huomaa rakastellessa. Oma miesystäväni ei usko, että huomaan muutosta, mutta pakko on ollut joskus hänenkin tunnustaa, ettei kaksinkerroin sisäänvienti onnistu. Seksistä on mennyt maku ja toivoisinkin saavani entiset ajat takaisin. Harmittaa etenkin hänen puolestaan, mutta "vituttaa", kun ei ota vakavasti elämäntapamuutoksia. Sitt ihmettelee, miks en ole yhtä innokas kuin aiemmin. Verenpainelääkitykseenhän usein mennään, jos ei elämäntapamuutokset auta. Lääkitys voidaan myös purkaa, mutta se vaatii mieheltä kanttia tehdä täyskäännös. Kokeile vaikka sinä sitä, mikäli haluat itsestäsi ja kyvyistäsi pitää huolta..ja naisestasi. Eli ruokavalio ja liikuntatottumukset uusiksi, ehket tarvitse lääkkeitä enää. Uuteen elämäntapaan voi hurahtaa, kunhan huomaa sen positiiviset vaikutukset. Valitettavasti ihmiset ovat usein niin lääkehakuisia, että kaikkea hoidetaan taas uusilla ja uusilla lääkkeillä. Itse olen päässyt viisykymppiseksi ilman yhtäkään.

Äänestä
  • ennen kuin syyllistää toista, että korkea verenpaine on usein perinnöllinen sairaus, eikä siihen auta elämäntapamuutokset. Kannattaa käyttää jotain potenssilääkettä, jos ei ota kunnolla eteen. Näin minä ainakin teen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yes Man, yes-asenteella kirjoitti:

Minulle lääkäri määräsi nyt pitkäaikaiseen verenpaineeseen betasalpaajaa ja vieläpä kahta laatua, joista toinen salpaaja laskee sykettä ja toinen kuulema laajentaa verisuonistoa. Sitä ennen oli jotain kaliumin estäjiä, joilla ei haittavaikutusta potenssiin ollut, tosin lääkkeen tehoaminen ei myöskään maksimaalinen. Nyt on huoli hirmuinen, sillä ikää ei vasta ole kuin 43v. Onko kellään kokemusta näistä tai vastaavista betasalpaajista? Lääkkeet ovat Exforge 5mg/160mg ja Emcorncor comp 5mg/12,5mg ja 10mg/25mg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu