Feikki-Tiffany=???

hopeakoru!!!!

Ostin uuden tavallisen hopeakaulaketjun, kotona huomasin että 925 lapussa luki toisella puolella Tiffany&Co. Maksoin ketjusta tavallisen hopeakaulaketjun verran, luulin ostavani tavallisen hopeakorun. Koru onkin Tiffany-replica/feikki/kopio/jäljennös? Kyseessä oli yritys, jolta ostin korun. Miten minun nyt olisi syytä toimia? Olenko tehnyt rikoksen kun ostin replican, pitääkö otta yhteyttä poliisiin vai kuluttajan suojaan vai Tiffanyyn vai minne? Onko laitonta Suomessa myydä kopio-Tiffanya? Koru myytiin minulle tavallisena koruna, maksoin alle 10e siittä. Kiitti jos joku nyt vastaa mulle.

3

1979

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siistähh?

      Sait halvalla hyvän hopeakorun, jossa on leimat ja kaikki. Mistä päättelet että koru on joku feikki? Oliko kyseessä kultasepänliike? Vai joku stockman? Miksi sinun pitäisi poliisille ilmoittaa? Pointti siis; sulla on siisti koru jossa viellä lukeekin, että tiffany&co, mitä iniset? Itse ainakin laittaisin korun kaulaan ja olisin tyytyväinen. Etkö tajua, että "nimet" ja "merkit" on jonkun ihmisen keksintö, jolla hän rikastuu? On typerää suosia monikansallisia riistofirmoja josta hyötyy vain pieni osa ihmisiä!

      • fakes

        Paljon on liikkeellä väärennöksiä jotka jalometallileimoista huolimatta eivät ole jalometallisia,joten rahat menivät hukkaan.


    • järki nyt hoi

      Mikä aloittajaa nyt oikein vaivaa??

      Huvittavaa, että ap on ihan hysteerisen kuuloinen .
      Minäkin näin, kun jalankulkija ohitti kävelytien kävellen päin punaisia!!
      Menenkö nyt ilmoittamaan asiasta poliisille???
      En todellakaan.

      Sullahan kävi säkä. Ja jos sattuu olemaan hyvännäköinen feikki koru, niin mitä siitä?
      Minulle pääasia on että koru on nätti. Ihan sama onko se jotain merkkiä tai brändiä tai feikki tai muuta vastaavaa.

      Poliiseille ilmoituksen tekeminen tuosta asiasta on ihan naurettavaa touhua, kun asia koskee kaulakorua, jossa on leima mutta jota epäilet feikiksi.
      Poliiseilla on muutenkin paljon työtä oikeiden rikosten parissa, kuten väkivalta rikokset ja miljoonien arvoiset talousrikokset ja huumerikokset.

      Ps. Ulkomaanmatkalta palatessani lentokentällä minulta vietiin jalastani crocs-kengät, koska ne olivat "feikit". Olin ostanut ne muiden ostosten mukana, koska tarvitsin mukavat kävelykengät, kun tuli matkaillessa käveltyä joka päivä pitkiä matkoja.
      Ei voi muuta kuin nauraa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      105
      8227
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      110
      5743
    3. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      55
      5211
    4. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      289
      5196
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      78
      3831
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3031
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2747
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2548
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2522
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2491
    Aihe