heräsin aamulla aikaisin miettimään eilistä neuvottelua työnantajan kanssa, joka koski alkavaa YT-neuvottelua ja sitä myötä lomautuksia ja irtisanomisia.
Neuvottelua käytiin muuten hyvässä ja rakentavassa hengessä, tarkoituksena saada minimiin irtisanottavien määrää, mutta se työnantajapuolen käytös vieläkin puistattaa.
Sitä haukkumisen ja suoranaisen solvaamisen määrää ei kukaan voisi uskoa, mitä luottamusmies tuossa tilanteessa niskaansa saa.
Firmalla on suht hyvät tilauskannat eikä muutenkaan vakavavampaa syytä laajoihin irtisanomisiin olisi mennä ,mutta ilmeisesti tuolla haukkumis- ja alistamismenttaliteetilla yritetään nyt päästä eroon niistä työntekijöistä joiden naama ei miellytä.
Luottamusmies joutuu todellakin ennenaikaiseen kiirastuleen, kun toisaalla painostaa työnantaja ja toisaalla työntekijä joita LM edustaa.
Onkohan muutkin firmat nyt käyttäneet tätä maailmanlaajuista lamaa vain hyödyksi irtisanoessaan "pärstäkertoimen" takia..?
luottamusmiehen
paha päivä
7747
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ja näin pitää olla. jos työnteko ei miellytä,niin työnantaja antaa sinulle mahdollisuuden tehdä työ muualla. tällä lamalla on se positiivinen ilmiö,että työnantaja pystyy lakaisemaan kaikki tekokipeät pois. tässä tilanteessa jää ne,jotka eivät hae sairaslomaa joka aivastuksen takia,eivätkä ole liitosta vouhottamassa ensimmäisinä. (tosin jäljelle jäävät taitavat olla YTK:n jäseniä)
eri mieltä.. Voi juma, nää meidän duunis olevat loimaalaiset on ainaki luusereita pahimmasta päästä.. Ei ne tosiaan vouhota liitosta muutakun sillon kun on menos palkkaneuvottelut tai tehdään uutta TES:iä, sillon ne vouhottaa ja odottaa kuola valuen mitä ne taas saa ilmatteeksi..
epäreilu. mutta se nyt vaan on niin,että ei ole tuo politiikka/demarit koskaan kiinnostanut. se,että liitto ei voi/osaa sopia korotuksia/pekkasia,ym.ym,ainoastaan omille jäsenilleen,ei ole loimaalaisten vika. ostatko sinä bensaa 1,3/litra,jos naapuri asema myy sitä 0,8/litra. keskistä siteeraten:sieltä ostetaan,mistä halvimmalla saadaan.
esimerkki sulla.. Olisi pitänyt olla : naapurin tankista haetaan sitä 1,3 euron bensaa ilmaseksi...
Tiedän sinun tunteesi täysin ja toivon sinun jaksavan tässä taantumuksen puristuksessa. On pöyristyttävää kuulla, kuinka työnantajat ja minkälaista kieltä he puhuvat, luottamushenkilöille ja työsuojeluvaltuutetuille. Se hallitse ja hajoita ja ennenkaikkea alista mentaliteetti on ja pysyy näköjään monien osaamattomien johtajien luonteessa. Ja todellakin se vastakkainasettelu heidän puoleltaan korostuu joka käänteissä, välillä ei olla tietävinään yhtään mitään tess:stä ja välillä tiedetään pilkulleen, miten se nyt heille sitten sopii. Jos työntekijät tietäisivät miten heistä takanapäin puhutaan, olisi varmasti liitoissa vieläkin enemmän jäseniä ja kuinka paljon LM ja TSV saavat hammasta purren koettaa panna hanttiin toisenpuolen direktiivista käyttöönotto valtaansa vastaan, niin ei voi kuin todeta JOHTOPORTAAN HALVEKSUNTA työntekijöitä kohtaan, onneksi olen muutaman työnantajan kuullut/nähnytkin asiallisesti kohtelevan "omaa perhettään", ettei kokonaan usko ole mennyt asioiden hoitamiseen. Nostan hattua luottiksille heidän aika ajoin raskaassakin työssään, koettakaan jaksaa ja luottakaa tess:iin.
kannustuksesta ja jaksan taas pitää toisten puolia parhaan kykyni mukaan...
samanlaista käyttäytymistä. Tosin meillä vain alettiin kiristämään luottamusmiestä ja turhautumisen tullessa esiin luottamusmiehellä määrättiin mitä oudoimpia asioita tehtäväksi (raportointia ym.) ja hänet yritetään sulkea pois erilaisista palavereista. Hiljaista painostamista siis. Tämä luottamusmies siis edustaa toimihenkilöitä. Asiaa on ilmeisesti viety eteenpäin jo...en sitten tiedä.