saa mielen tyydyttyneeksi. Tulipa vain mieleeni katsottuani Jarkko Tontin haastattelua aamu-tv:sta.
Sivistyneen ihmisen puhe
kommentti.
17411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
ykkösellä Sauli Niinistö. Sivistyneen ihmisen kiihkotonta puhetta on ilo kuunnella.
Lauri Ihalainen samaa sarjaa. Näitä ei-kiihkoilijoita saisi olla enemmän esillä.
Sivistyksen kääreeseen pakattu paska ei uppoa minuun, kun taas helvetillisellä möykällä ja tunnevimmalla änkytetty perustotuus iskee kuin miljoona volttia. Sivistys... ... toimii vain jos se pohjaa jollekin toimivalle. Muuten se on vain heikkouden kätkemistä.
että esim. A. Stubbin tavasta puhua ja esiintyä en viehäty.
Eivät kestä tenttauksessa loogisena rakenteena 30 minuutin argumentaatiota kauempaa. Jos annettaisiin 2 tuntia näkisimme pää punaisena huutavan ja homottelevan Stubbin joka ei pysty enää pitämään lankoja käsissään.
Tuota sen sijaan en uskoisi tapahtuvan Timo Soinille.
On maanläheisempi - tuskin hänen maailmankuvansa olisi samalla tasolla uhattuna kuin Stubbin ... mutta kertakaikkiaan en usko että hän ymmärtäisi olennaisia nyansseja vaan juuttuisi lopulta suht pitkään kehäpäätelmään ja olisi vähän hölmistynyt ja kiusaantunut väännellessään käsiään kun tarina alkaa toistua hänen itsensä johdattelemana. Ongelmat pysyisivät kuitenkin ratkaisemattomina ja Soini jääväisi itsensä vaikka pysyisi sinänsä hyväntahtoisena hahmona. Soini ei pysty murtautumaan öäpi kaavasta vaikka hän pystyykin noudattamaan sitä inhimillisyytensä pitäen. Hänellä on hetkensä... kun kyseltiin vaalibudjetista ja kampanjoinnista totesi Soini: "5000 euroa ja kilpailijat haukkuvat päivittäin".... Tähtihetki... ;-)
Soini on ehdottomasti niitä poliitikkoja, joiden puhetta kuunnellessa kannattaa ehdottomasti tietoisesti kiinnittää huomiota ainoastaan siihen, että _mitä_ hän todella sanoo, ts. mikä on puhunnasta havaittavissa ja listattavissa oleva asiainformaatio, eikä upota hänen sinänsä taidokkaasti käyttämiinsä kielikuviin. Soinin olemushan on lupsakka. Vielä pari kaiken kansan ymmärtämää ja maanläheistä vertauskuvaa kehiin, niin johan jotkut juhlivat asiaa, kuin jääkiekon MM-voittoa.
Jotenkin sitä en voi uskoa, että Stubb alentuisi homotteluun ja pää punaisena huutamiseen rankassakaan julkipaineessa. Stubb on maailman mies, jolle tietyntyyppinen korrekti julkiesiintyminen voi olla myös erääntyyppinen itseisarvokin. Kireäksi se kyllä rankassa paineessa vetäisi, luulen. Jotenkin hän on mielestäni hieman takakireän oloinen julkihabitukseltaan, joskin ihailtava on sitä, että miten jaksaa esimerkiksi pitää kunnostaan huolta ja osallistua erilaisiin, varmaan kannaltaan merkityksettömiinkin kissanristiäisiin. Monet Stubbin kanssa tekemisissä olleet kertovat, että hän osaa kommunikoida luontevasti yllättävänkin erityyppisten ihmisten kanssa.
Mitä sitten? Pintakiiltoa, sitä saa maalikaupasta. Raaputetaan ja katsotaan mitä on alla. Siitä tässä on kyse. "En voi nyt enää osallistua tähän keskusteluun, minulla on kiire hoitamaan valtion asioita." Se tulisi kiusallisten argumenttien ilmaannuttua. Stubbin kaltaiset niljakkeet hoitavat asiat niin ettei heidän tarvi koskaan kohdata vaikeita asioita, he tietävät että pinta on heikko ja siksi sitä ei saa oikeasti kokeilla. Muuten tulee reikä.
Henkilökohtaisesti en tunne, mutta se tietysti on sanottava, ettei Stubbin julkipersoonassa ja puhetyylissä kieltämättä korostuneen paljoa ole intellektuaalisena miellettävissä olevaa tarttumapintaa, mielestäni. Tavallaan häntä voinee ajatella myös erääntyyppisenä "pakettina", joka varmasti on paitsi ollut oikeassa paikassa oikeaan aikaan ja tuntenut kannaltaan oikeanlaisia ihmisiä, myös käynyt poliittiset koulunsa ja oppinut tehtävässään selviytymisen kannnalta keskeisen tapakoodiston. Ei kuitenkaan tule unohtaa sitäkään, että Stubbkin kuitenkin on suorittanut mm. ylimmän akateemisen oppiarvon. Täydellisesti ilman pitkäjänteisyyttä ei kenestäkään sellaiseen olisi. Silti: Jos verrattaisiin vaikkapa Heidi Hautalan, O. Soininvaaran tai E. Tuomiojan argumentoinnin sisältöä Stubbin puheissaan julkituoman perustelun määrään, jäävät Stubbin kaltaiset poliitikot musta auttamatta rannalle. En nostanut em. kolmea nimeä esille ( Hautala, Soininvaara, Tuomioja) siksi, että idolisoisin heitä erityisesti tai että suinkaan olisin kaikesta samaa mieltä juuri heidän kanssaan, mutta tulivat vain mieleen sikäli, kun mietin loogiseen argumentointiin keskittyviä poliitikkoja. Siinä missä Hautalan helmasyntinä on mielestäni ollut eräänlainen persoonailmaisullinen harmaus muun, kuin perusteluun keskittyvän argumentoinnin osalta ja siinä, missä Soininvaaran ja Tuomiojan vahvat ja älyllisetkin kannanotot ovat usein hukkuneet mumisemisen sekaan, ovat ns. kaikenmoiset politiikan Stubb-standardit (*vitsi*) sitten politiikan kentillä monasti korjanneet potin korviin asti venyvällä sosiaalisella hymyllä.:/
En katsonut aamu-tv:ta. Oliko kyse jostakin uudesta Tontin haastattelusta? Siinä olen samaa mieltä, että Tontilla on hyvin miellyttävä artikulaatio. Jos hän nauraa, hänen naurunsa on aitoa ja jos hän argumentoi, ei hän tee sitä puhumalla päälle tai kohottamalla ääntään säkättävän monotoniseen tai epävireiseen yksinhuuteluun. Myös Tontin mielipiteet ovat hyvin ihmisyyttä kunnioittavia, mielestäni. (Saattaispa muuten olla, että esim. tällä palstalla tykättäisiin enemmän sellaisista toisenlaisista ilmaisijoista, noin yleisesti ajatellen( vitsi). Sama se näkyy joskus olevan, että mitä kilins*ntaa jonkun kirjoittajan tekstin sisältö itesssään on, kun symppis-pisteitä näkyy palstalla saavan erityisesti teatraarisesta mesoamisesta tai uhoamisesta.)
Lisäys edeltävään. Niin, anteeksi. Tiedän, ettet sinä ketjun aloittaja puhunut Tontin artikulaatiosta, mutta se vain tuli minulle mieleen ja siksi mainitsin sen.
Aah. Juuri tämän takia oletkin niin ristiriitaisissa tunnelmissa minua kohtaan. Kun edustaa noita molempia puolia et voi olla viehättymättä ja toisaalta myös ärsyyntymättä. Tahtoisin lukea tuotoksiasi yhtä paljon kuin kellistää sinut sängylle.
En minä voi olla "ristiriitaisissa tunnelmissa" sinua kohtaan, kun en tiedä edes, että kuka tai mikä olet. Mitä "tuotoksiini" tulee, niin keskimäärin edustanevat mielestäni verraten hyvää itsehillintää. Toki, jos joku ( sinuun viittaamatta) raiskaa persoonaani keskustelupalstalla törkeillä valheilla tai yrittää sotkea minua johonkin kuvottavan typerään mielikuvitukselliseen itseylistykseensä, en joissakin tapauksissa ole voinut sellaiselle käyttää muun tyyppistä ilmaisua, kuin mitä kyseisenkaltaiset ihmiset näkyvät ymmärtävän. Minullakin on rajani. Eräästä tällä palstalla käyvästä naiskeskustelijasta (nimeltä mainitsematta) mulle tulee aina pakollakin mieleen eräässä keskusteluohjelmassa esiintynyt, sangen äänekkäästi ja suurieleisesti esiintynyt naiskeskustelija.:) En vain voi sille mitään. Monenlaisia ihmisiä.
Kaikelle ei ole järkevää selitystä, älyseni :)
Ei, ei, mutta aika useissa asioissa järkevä selitys olisi syytä antaa.:)