paljonko

olet suostuvainen maksamaan asumisestasi / kk ? Kaikkine mahdollisine kuluineen, vakuutuksia myöden. Tässä yhden hengen taloutta ynnäilen ja uutta asumismuotoa mietin. Minusta tuntuu etten arvosta asumista niin paljon, että suostuisin siitä kauheita maksamaan.
9240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Pankkineuvoja sanoi aikoinaan, kun ostin ensimmäistä omaa asuntoa, että asumismenojen ei pitäisi ylittää 40% nettotuloista. Olen pitänyt sitä hyvänä ohjenuorana viimeiset 13 vuotta. Tosin minä ajattelen, että rahalla saa asumismukavuuden lisäksi myös taloudellista vaurautta hintojennousun ja lainan vähenemisen myötä. Jos en asuisi omassa, niin asuisin varmaan jossain solussa tai pienessä vuokrayksiössä jossain lähiön perukoilla, että siihen menisi mahdollisimman vähän rahaa.

Äänestä
  • olen ajetellut uhrata. 900-1000. Mutta se sisältää lainanhoidon lisäksi sitten kaiken. Myös tiekunnan maksut, kiinteistöverot, jätemaksut, vakuutukset, yms.

    Äänestä

  • luokkaa kirjoitti:

    olen ajetellut uhrata. 900-1000. Mutta se sisältää lainanhoidon lisäksi sitten kaiken. Myös tiekunnan maksut, kiinteistöverot, jätemaksut, vakuutukset, yms.

    No kyllähän sillä jo jotain luulisi saavan nykyisten korkojen ja lamahintojen aikaan. Riippuu tietty monesta asiasta, kuten paikasta, laina-ajasta, omista säästöistä jne...

    Äänestä

asumisen tykkänään. Miksi tuhlaisit rahasi kaiken maailman turhuuksiin..

Äänestä
  • olen tässä katellut uutta muijaa, jolla olis hirveä hinku saada mies oman kattonsa alle :)

    Äänestä

  • ....

    Äänestä

  • muuta, kirjoitti:

    olen tässä katellut uutta muijaa, jolla olis hirveä hinku saada mies oman kattonsa alle :)

    viellä oman osuutes maksamaan.

    Äänestä

  • Kyllä sä kuule joudut kirjoitti:

    viellä oman osuutes maksamaan.

    luonnossa. Onhan sitä urakkaa siinäkin.

    Äänestä

---

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sinä kirjoitti:

olet suostuvainen maksamaan asumisestasi / kk ? Kaikkine mahdollisine kuluineen, vakuutuksia myöden. Tässä yhden hengen taloutta ynnäilen ja uutta asumismuotoa mietin. Minusta tuntuu etten arvosta asumista niin paljon, että suostuisin siitä kauheita maksamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu