SAKSOFONISTA..

emsku

AUTTAKAA SAKSOFONISTIT!!!

Olen tässä jo muutaman vuoden haaveillut saksofonin soitosta. Olen päässyt kokeilemaan soitinta ja muutenkin soittokokemusta ja "musiikkikorvaa" löytyy mm. viulusta ja pianosta.

Musiikkiliikkeissä kuunneltuani ja kokeiltuani olen mieltynyt tenoriin joka on kuulemma aloittelijalle hieman vaativampi kuin esim. altto.

Soittamisen halu on ajoittain kova ja muutaman tunninkin ajattelin alkuun ottaa mutta suurimmaksi ongelmaksi on muodostunut oikean soittimen löytäminen:perinteisestihän foni on "kultainen" ja kun en voi sietää sitä väriä niin...ehkä pinnallista mutta kuitenkin niin tärkeää olisi että soitin olisi "hopeinen"!

Jostain liikkeistä ja netistä olen jotain onnistunut löytämään mutta hinta tulee usein vastaan, ajattelin alle 2000€ fonia.

Nytpä kyselenkin vinkkejä mistä löytää unelmien soitin, kannattaako ostaa uusi vai käytetty, onko hirrmu vaikea soittaa..ym. mitä vaan tulee mieleen.KIITOS!

11

3838

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jonkun sortin

      Ilmeisesti alttosaksofonia todellakin on jossain määrin helpompi alkaa soittamaan, koska niin suuri osa sillä aloittaa. Itse aloitin tenorilla, johon kuitenkin totuin aika nopeasti. Alttoakin kokeilleena voin sanoa, että tenorissa on huomattavasti enemmän sitä niin sanottua "munaa" =). Ja tottahan toki aloittamista helpottaa jos löytyy jonkinmoista aiempaa kokemusta musiikin saralla.
      Mutta tuo ongelmasi, saksofonin väri, on minulle kokonaan uusi ongelma. En ole tavannut vielä ketään, jolle se olisi ongelma. Ilmeisesti mahdollista kuitenkin sekin ;). Tietenkin mieltymyksiä on ja saakin olla. Itseäni himottaisi saada vanha vehje josta olisivat lakkaukset jo kuluneet pois, tai sitten joku uusvanha peli. Mutta joka tapauksessa, liikkeellä on hyvin paljon hopeisiakin foneja (varmasti myös alle 2000€), joita ei auta kuin etsiä. En voi enempää sanoa kun ei ole torvenvaihto ihan heti ajankohtainen. Kannattaa vaan pitää silmät auki ja kysellä aktiivisesti liikkeistä (ehkä ulkomailtakin).
      Jos fonin saat niin kyllähän sitä aina soittamaan oppii, se tuskin muodostuu ongelmaksi.

    • fonisti

      Tenori vaatii vähän enemmän keuhkoja, mutta se on helpompi saada soimaan, sillä se ei vaadi yhtä tiukkaa ansatsia (huulten ym. tekemää työtä). Tenori on saundiltaan monipuolisin, seksikkäin jne. Tosin jos aiot soittaa poppia tai muuta munattoman saundin musiikkia, niin altto on kai parempi. Jazz, blues, balladit, rock jne. on tenorin heiniä.

      Mutta kaikkiahan sitä tulee lopulta soitettua barista sopraanoon kumminkin, jos vain rahaa on ostaa...

      • fonisti

        Saksofoni on sellainen easy to get going, hard to master. Eli otteet ovat puhaltimista kaikkein helpoimmat, kohtalaisen soundin saa nopeasti jos jaksaa harjoitella säännöllisesti ja joskus vähän kurinalaisesti (skaaloja, etydejä jne. mutta ei liikaa). Erilaisia uusia saundeja ja kikkoja riittää opeteltavaksi loppuelämäksi. Monipuolisin ja hienoin soitin mitä löytyy!

        (Olen soittanut vanhainkodeissa, kirkoissa, baareissa, ulkokeikoilla, kadulla jne., ja joka tilanteeseen löytyy saundi ja fiilis. En tiedä mitään muuta soitinta joka pystyy samaan ja kulkee vielä mukana.)


      • fonisti
        fonisti kirjoitti:

        Saksofoni on sellainen easy to get going, hard to master. Eli otteet ovat puhaltimista kaikkein helpoimmat, kohtalaisen soundin saa nopeasti jos jaksaa harjoitella säännöllisesti ja joskus vähän kurinalaisesti (skaaloja, etydejä jne. mutta ei liikaa). Erilaisia uusia saundeja ja kikkoja riittää opeteltavaksi loppuelämäksi. Monipuolisin ja hienoin soitin mitä löytyy!

        (Olen soittanut vanhainkodeissa, kirkoissa, baareissa, ulkokeikoilla, kadulla jne., ja joka tilanteeseen löytyy saundi ja fiilis. En tiedä mitään muuta soitinta joka pystyy samaan ja kulkee vielä mukana.)

        Kannattaa ehdottomasti hankkia joku fonisti mukaan kun etsit soitinta. Kalleimistakin malleista löytyy surkeita yksilöitä ja kohtuuhintaisissa voi olla helmiä. Varsinkin käytetyn osto on todella tarkkaa hommaa.

        Lisäksi soitin on yksilöllinen, joten paras olisi jos saisit pariksi viikoksi pelin lainaan/vuokraan. Sen jälkeen olisi paljon helpompi ostaa.

        Suukappale on täysin henkilökohtainen. Hinta ei kerro juuri mitään eivätkä toisten ihmisten mieltymykset. Siihen kannattaa todella käyttää aikaa ja etsiä.


    • Annika

      Olen soitellut tässä musiikkiopiston alttofonia muutaman vuoden ja oon nyt ajatellu oman soittimen ostamista. Oon aina himoinnu tenorifonia just sen soundin takia (se on ehdottomasti maailman seksikkäin soitin) Asiasta kukkaruukkuun, ainaki miulle tuli semmonen ongelma eteen, ku kokeilin soittaa tenoria, et fysiikka yksinkertasesti loppu kesken. Miulla on aivan liian pienet kädet tenorin soittamiseen, sillä läppien välit on aivan liian suuret miulle eikä pikkurilli meinaa millään ylettää esim. gis:ään =) Nyt työ sit naureskelette siellä :) Eli miulle jäi tuo tenorin soittaminen ihan haaveeks *niisk* Pitää vissiin pyydystää semmonen mies joka osaa soittaa tenoria ;)

    • emsku

      Kiitti kaikille jotka vastaili.. Etsintä jatkuu!

    • eppu

      Mikäli uskallat tilata postimyynnistä, niin suuresta saksalaisesta nettikaupasta löytyy mm. Keilwerth-merkkistä tenorifonia hopeanvärisenä hintaan 1369 e, mihin kuuluu myös suukappale ja kotelo. Lienee ihan hyvä saksalainen valmistaja tuo Keilwerth, itselläni ei tosin ole kokemusta merkistä.

      http://www.netzmarkt.de/thomann/thoiw3_artikel-146902.html
      (tuossa kuvassa kyseinen soittopeli näkyy tosin olevan kullanvärisenä)

      Itse olen kyllä asioinut Thomannin kanssa useasti, paketit tulevat nopeasti (jos on varastossa, kannattaa varmistaa etukäteen!), postikulut ovat edullisia ja palvelu pelaa suomeksi.

      Kullanvärisiä löytyy tuolta toki edullisemminkin :-)

      • jh k

        Itse ostin uuden alto saksofonin suomesta ja sain halvemmalla mitä saksassa olis maksanu... Kannattais mennä Soitinlaineelle kattelee.. merkkikin oli tuo sama Keilwerth... ja tosi hyvä onkin...


      • Lightstorm
        jh k kirjoitti:

        Itse ostin uuden alto saksofonin suomesta ja sain halvemmalla mitä saksassa olis maksanu... Kannattais mennä Soitinlaineelle kattelee.. merkkikin oli tuo sama Keilwerth... ja tosi hyvä onkin...

        Tere.

        Nuo ST-90 sarjan Keilwerthit valmistetaan tiettävästi taiwanissa eivätkä ole ihan niin hyvää laatua kuin SX (jotka tehdään saksassa) ja muut mallit. Tosin kukaan ei ole sanonut että ne huonojakaan olisi. Halpoja ainakin, joten aloittelijalle luultavasti erittäin hyviä.

        -Lightstorm


    • minä tyttö 12 vee...

      Eli kertokaas ammatti-ihmiset nyt saksofonista minulle!! Paljon maksaa? Mistä saa tunteja? (taustaa klarinetista ja pianosta) Kannattaako alkuun ostaa oma? ym... Haluisin alkaa soittaa saksofonia koska siinä on niin ihana ääni. Mutta Pieksämäen seudulla ei taida löytyä opetusta... Ja maksaahan se soitinkin... Oon kuullu myös että saksofoni ois ihan helppo soitin...? Riittääkö minun keuhkot jo siihen soittimeen? Kiitos jo etukäteen!!

    • Joku tyyppi

      Suosittelen ettet tilaa mistään vaan käyt paikan päällä kattelemassa sillä niiden soitinten laatua ei voi tietää. Ite kävin ostamassa musiikkikullakselta ja siel oli kaks saman merkkistä ja ne oli samaa mallia, oktaaviläppä oli ihan eri kohassa toisessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe