Voisitteko kertoa täysin ummikolle, että onko valokynä hyvä, kun haluaa peittää tummuneita silmäalusia?? Entäs meikkivoiteet??
Valokynä?
Ummikko
6954
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Käytän Lumenen valokynää meikkivoiteen päälle. Meikkivoide siis tasaisesti koko kasvoille ja valokynää vain erityiskohteisiin. Toimii hyvin. Silmänaluksen tummuutta häivyttää myös tummuuden lisääminen ripsiin, luomiin ja kulmakarvoihin.
1. Mutta entäs jos käyttää meikkivoidetta vain tummiin silmänaluskohtiin; onko se ok?
2. Tai vaihtoehtoisesti: jos käyttää ainoastaan valokynää tummiin kohtiin eikä meikkivoidetta?
3.Ja voiko näitä kahta (valokynää ja meikkivoidetta) siis käyttää yksistään, vai pitääkö aina käyttää kumpaakin samanaikaisesti?
Saat käyttää niitä ihan niin kuin mielesi tekee. Meikkivoide ja valokynä eivät ole riippuvaisia toisistaan. Jossain vaiheessa itse olen meikannut ainoastaan valokynällä ja ripsivärillä. Mutta nyt kun talvi tuli ja naama alkaa ulkona punoittamaan ja muuteski kylmällä finnejä tulee, niin käytän myös meikkivoidetta. Olen muuten sen valokynässä huomannut, että jos käyttää myöskin puuteria, niin puuteria ei kannata pistää valokynän päälle. Koska valokynähän se heijastaa valoa ja niin se "peittää" tummat kohdat. Mutta jos laitat puteria päälle niin se ei heijasta vaan on mattapintainen. Joten ensin puuteri sitten valokynä :)
Sitten vielä jos on sen verran tummat silmänalukset ettei meikkivoide valokynä auta, nii mä ainaki pistän vähän punaa poskille nii se vie jotenki huomiota silmänaluksista :) Tosin se saattaa olla et toimii vaa mulla, mutta kokeilkaa jos on tarvis :) Tosin kantsis olla varovainen punan kanssa etei ketään sekoita sua joulupukkiin :D
Lumenen sivuilla. Siellä on paljon meikkiohjeita ja meikkiesittelyjä. Saat ainakin oikeaa tietoa.
Siis ihan ok, mut hinta on liian korkea, saman tuloksen saa meikki voiteella..
Valokynä siis toimii iäkkäämmällä iholla ryppyjen ja juonteiden häivyttäjänä (laitetaan juonteen/rypuyn pohajlle varoen ettei voidetta pääse tulemaan yli. Taputellaan ja häivytetään).
Tummiin silmänalusiin ei useimmiten auta, ellei sitten tummuus ole todella vaaleaa. Kuitenkin suosittelisin tummien silmänalusien peittämiseen peitevoidetta ja säännöllisenä käyttönä Lumenen hydra drops- silmänympärysgeeliä joka tummuuksia vaalentaa huomattavasti.