Iltalehden sivuilla oli juttua autojen ruostumisesta, kannattaa käydä vilkaisemassa. Siinä oli juttua mm. -99 Mersusta joka on ruosteessa.
Autojen ruostumisesta
Pekka
283651
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Totta viserrät. Mersun edellisessä E-mallissa, eli Väyrysessä oli tyyppivika, jossa ovet ruostuivat. Joku tiiviste oli laitettu tehtaalla väärin. Itse käytin Veholla omaa E320 -96 Mersua, jonka ovet olivat täysin ruosteessa. Vaikka vuonna 96 Mersussa ei ollut kuin kuuden(?) vuoden ruostumattomuustakuu, niin Mercedes on luvannut korjauttaa kaikki Väyrysmallia olevat mersut takuuna iästä riippumatta. Minulle vaihdettiin kaikki ovet autoon. Todella loistavaa ja vastuuntuntoista palvelua Mersun tehtaalta. Ei ole halpaa vaihtaa jokaiseen Väyryseen uudet ovet.
Näköjään maailman arvostetuimmalle autollekin sattuu moisia virheitä, mutta onneksi ne korjataan.
''300 000 lasissa ja ainoa vika tuo ruoste ovissa''
kaikissa Mercedes-Benzeissä on peräti 30 vuoden puhkiruostumattomuustakuu. Ainoana maailmassa noin pitkä takuu.
Kun mersussa on tuo 30 vuoden puhkiruostumattomuustakuu ja jotain mersun yksilöä ei saadakaan myytyä käytettynä sitten aikanaan esim. Suomeen tai Venäjälle ja auto joudutaankin viemään sulattoon 15 vuoden ikäisenä Saksassa, mitä tapahtuu takuulle?
Malmiklöntti viedään esim. Ranskaan ja siitä taotaan Rellu.Koskeeko jäljellä oleva 15 vuoden takuu sittten Relluakin?
>kaikissa Mercedes-Benzeissä on peräti
>30 vuoden puhkiruostumattomuustakuu.
Luepa ne takuuehdot :)
Edellyttää sitä, että sen 30 vuotta käytät autoasi merkkikorjaamossa ja alkavat vauriot korjataan - sinun laskuusi.
Tämä on vain finikorin hyökkäys mollausyritys saksalaisia laatuautoja vastaan.Siirykää te muutkin saksalaisten laatuautojen omistajat käyttämästa finikoria ja valitkaa toisin.Ei finikoria.
Asia on nostettu pöydälle keskusteluissa, hyvä niin.
On itsensä pettämistä väittää härkäpäisesti, ettei se ja se autmerkki ruostu.
Suojaus on ehdottoman tärkeää.
Ohessa linkki, saksalaisella vastaavalla foorumilla keskustellaan autojen ruostumisesta aivan , kuten täälläkin.
Samanlainen mersu kuin Finikorin sivuilla on täälläkin tapetilla ( kuvia ei ole).
Lisäksi puhutaan A-mallista, Hondasta, VW:stä.
Mielipiteitä ja kokemuksia on puolesta ja vastaan.
http://www.motor-talk.de/t157797/f72/s/thread.html
Johan löysit henkeäsalpaavan ihmeellisen linkin!!
Voi P..Eikös se Saksakin ole EU-maa, tottakai siellä on samat ongelmat niiden 98-00 mallisten autojen kanssa, samat direktiivithän siellä jyllää!
Tuollaisille(niinkuin tälläisille Suoli24)voi kyllä kuka tahansa kirjoittaa mitä tahansa..
..ruostuu.
Keskustella ei saisi, kummallista.
Vahinko, etteivät kaikki ymmärrä saksaa, mielenkiintoisia juttuja eri automerkeistä Saksassa.
http://www.motor-talk.de/t209462/f154/s/thread.html
onkohan tuossakin kysymys jostakin Helsingin suolavellissä satojatuhansia kilometrejä pyörineestä taksista?
Iloisesti kukkii autot joo, puhkitakuu tulee näköjään todella tarpeeseen.
http://www.finikor.fi/Kuva-galleria.pbs
(kuvat ei toimi jos pop-up ikkunat on estettyinä)
Etenkin tuo Mersu oli kyllä aikamoinen yllätys, sillä olen pitänyt sitä laadukkaana autona. Oli noissa muissakin merkeissä aika pahoja kuvia, ei uskoisi miten ruosteessa auto voi olla viisi vuotta vanhana. Ei auton suojaaminen näyttäisi olevan kovinkaan huono idea.
Rautakangenkin saa poikki huonolla käsittelyllä.Koko ruostumisjuttu hauska sensaatio ja herkuttelun kohde etenkin kun maalitauluna joku Mersu,Audi tai Bemari.Jos muutamassa kymmenessä helvetin huonosti hoidetussa, tuhottomasti ajetussa yksilössä on jotain pintaruostetta, ei se niistä sen laaduttomampia kyllä tee.
Näihin juttuihin poimitaan kaikenmaailman "yksittäistapaukset".
Ruostesuojaamoille on kaikkein raflaavinta käyttää shokkimainonnassaan mersua.
(Siitä huolimatta autot kyllä kannattaisi suojauttaa)
Ainahan autot ovat ruostuneet, mutta esim. mersu on kuitenkin aina kuulunut vähäruosteisempiin.
Tässäkin online artikkelissa mainitaan tietysti vain mersu, vaikka muutkin nykyautot ruostuvat että ropina käy.
(Varsinaisessa lehdessä on kylläkin tästä asiasta tietoa)
..huonolla hoidolla.Peltiähän se on Mersukin.Ja kyseessä taatusti joku 300 tuhatta ajettu yksilö(t), joilla ei tehty muuta kuin ajettu.
Ruostesuojapajoilla työt sen verran vähissä, että ne kyllä osaavat tuon kauhukuvien maalauksen.Rahasta on kysymys tässäkin kohtaa.
Meinaan niitä jotka ovat meinaannet että miksi suojata autoa kun vaihtaa sen 3-4 vuoden välein kumminkin uuteen,seuraavat omistajathan siitä ruosteesta kärsii.
Kärsii joo,jos sen ruosteisen Suomi-auton saa jollekkin myytyä,kas kun sitä ei enää ole pakko ostaa,nykyään voi hakea muualta parempia.
Ruostepommista saatava vaihtohyvitys on olematon joten niistä ei kohta pääse eroon kuin polttamalla.
Juu, ne on näitä nimenomaisia yksilöitä, joita pesetetty vain huoltoasemien pesuautomaateilla, ei pesty, kuivattu eikä varsinkaan vahattu käsin kunnollisella suojaavalla vahalla eikä hoidettu muutoinkaan, se estäisi monen auton ovien ja takaluukun yms.paikkojen ruostumisen.
Aika ajoin tehty alustan huuhtelu(sen voi ottaa vaikka siellä huoltoaseman koneella) myös halpa keino estää moiset kiusat.
Outoa on monien suomalaisten autonhoitotyyli siihen nähden kuinka arvokkaita laitteita ne ovat, ja etenkin siihen nähden millaiseen rasitukseen autot näillä leveysasteilla joutuvat.
Kyseessä nimenomaan monelta merkiltä 98/99 malliset autot.Tuolloinhan Eu-direktiivit muuttuivat suoja-aineiden koostumuksen osalta, ja homma oli hakusessa yhdellä jos toisella fabriikilla, ja uusien aineiden koostumuksessa ei näemmä heti onnistuttu.
Juuri saman ongelman johdosta esim.Renault kutsuu nyt maksuttomaan lisäsuojaukseen ko.vuosimallin autoja, Volvo kutsui 40-sarjalaisia aiemmin jne.
Se on tuo saatanan suola, lisää suolaa ja auton omistajilta tosiaan huonompaa auton hotoa niin ruostuvat loputkin.
Koko saatanan suolauksen voisi lopettaa tällä kellonlyömällä, ne tumpelot mitkä ei osaa ajaa liukkaalla voivat siirtyä talvev ajaksi julkisiin liikennevälineisiin ja vaaditaan raskaalle kalustolle kunnolliset kumit alle!
Pysyisivät pohjavedetkin paljon paremmassa kunnossa!
Minulla on 300000 ajettu audi 80 vuodelta 1987. Autossa ei ole ruostetta koska se on täyssinkitty ja koko korirakenteen suunnittelu yksityiskohtineen ja kuumavahakäsittelyineen ehkäisee ruostumista.
Autolla on ikää siis jo 16 vuotta.
Laatu maksoi aikoinaan ja maksaa vieläkin.
Moni muu valmistaja on valovuosien päässä Audien laadusta.
Pitää muistaa myös sinkkikerroksen paksuus. Moni valmistaja kehuskelee nyt vasta näinä aikoina käyttöönsä ottamaa galvanointia mainitsematta sitä, että kerroksen paksuus ratkaisee.
Kyllä siellä oli kuvia Audistakin.
"Laatu maksoi aikoinaan ja maksaa vieläkin.
Moni muu valmistaja on valovuosien päässä Audien laadusta." jos olet hiukan perillä autoista huomaat että audin laatu on pelkkä kupla. tämän päivän audit ovat nimittäin aivan hirveitä vikapesäkkeitä.Ja audi 80 oli ilmestyessään aika onneton verratuna luokan parhaisiin.En edes tajua miten porukka maksaa tuollaisista vanhoista hirveitä summia vaikka kestävyys ei ole edes kovin kummoinen.
Kaverilla 99-malli Audi, ajettu 230tuhatta, kukki kuin mummon kukkamaa, ovien reunat, pyöräkotelon reunat jne..
Koko sinkitysjuttu on yksi kupla!(vrt.VW)
Näihin juttuihin poimitaan kaikenmaailman "yksittäistapaukset".
Ruostesuojaamoille on kaikkein raflaavinta käyttää shokkimainonnassaan mersua.
(Siitä huolimatta autot kyllä kannattaisi suojauttaa)
No niin,ruostuu se saksan rautakin,häh häh hää.Mulla on ruskee lata ja kaikki ruskee on maalia, ei mikään mersu joka ruostuu ja saa maksaa ittensä kipiäksi.Huoleton pelivehje,kiva ja nätti ku tatjaana.
Vuosia sitten tuttavani osti 6 vuotta käytetyn pikkufiiatin. Sillä oli ajettu maaseutuolosuhteissa 60 000 km ja säilytetty pimeässä riihessä ( hirsihuone ) silloinkun sillä ei ajettu.
Auto oli, kuin uusi, maalipinta kirkas, verhoilut, kuin tehtaan jäljiltä, eikä autosta löytynyt etsimälläkään ruostetta, vaikka sitä ei oltu koskaan massattu.
Kaveri otti auton käyttöön, eikä hänellä ollut sille tallia, vuoden kuluttua sen helmat ja lokasuojat alkoivat sipulin tavoin ruostua ja kuoriutua.
Opimmeko tästä, että auton paras ruostesuojaus on hyvin tuulettuva kuiva kylmä talli.
Ehdottomasti totta!
Moni on hautonut autonsa pilalle tallissa missä joku surkea pieni lämpöpatteri pitää talvella jotain lämpöä juuri sopivasti pikkaisen päällä, ja ilmanvaihto olematon ja mukava pieni kosteus koko ajan päällä, oikea korroosiopeikon unelmailmanala.
Autotallissa voi toki olla lämmitys, mutta mieluimmin lämpöpuhallin tai lattialämmitys, tai ainakin ehdottomasti kunnollinen ilmanvaihto, se on kaiken a ja o, ettei ole auto koko ajan "huonossa saunassa".