Sinkkuna

Olen yli 40-vuotias mies. Viimeisestä vakituises-
ta suhteestani on noin 5 vuotta. Olen hyvin tyy-
tyväinen itsenäiseen elämääni. Harrastuksia löy-
tyy ja samoin hyviä ystäviä. Sukupuoliviettini
muistuttaessa siihen löytyy kyllä helpottajia, jos olen oikein laiska käytän maksullisia pal-
veluja. En voisi kuvitellakaan vaihtavani nykyisen mukavan elämäni taas parisuhde-elämän koukeroihin.
6775
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No se on kiva tietää, että joku yleensä enää on tyytyväinen omaan elämään!oliko sulla "rankka" ero sitte takana jos seurustelu ei kiinnosta? Vaikka eihän sen tarvi kiinnostaa, mut halun tietää, koska ite oon surkeesti "ihastunu" sellaseen naamaan, joka on todellaki tyytyväinen nykyiseen, sitoutumattomaan elämäänsä, johon kuuluu justiin kaverit, ja riippumattomuus.. Ihmettelen vaan, että minkätakia joku pystyy elämään niin yksin, eikö muka koskaan kaipaa ihmistä joka välittää ja jonka luo voi aina mennä, joku joka rakastaa ja haluu tosissaan tuntee sut läpikotasin..?

Äänestä
  • ei sinänsä rankka vaan suhde. Olen voimakastahtoinen ihminen mutta pidän myös voimakastahtoisista naisista. Sellainen pehmeä
    "kyllä kultaseni"-tyyppinen nainen ei saanut koskaan kiinnostumaan. Kahden vahvatahtoisen ihmisen suhde vaan ei oman kokemukseni mukaan tahtonut millään luontua.

    Äänestä

  • Hyvä kirjoitti:

    ei sinänsä rankka vaan suhde. Olen voimakastahtoinen ihminen mutta pidän myös voimakastahtoisista naisista. Sellainen pehmeä
    "kyllä kultaseni"-tyyppinen nainen ei saanut koskaan kiinnostumaan. Kahden vahvatahtoisen ihmisen suhde vaan ei oman kokemukseni mukaan tahtonut millään luontua.

    Eli onko itsenäinen nainen semmonen joka sytyttää:)?mitä siihen voimakastahtoisuuteen kuuluu? tai niinku että missä tilanteissa se vaikka ilmenee?

    Äänestä

ainoastaan tyhmä on tyytyväinen

Äänestä

mielummin oon tyhmä ja tyytyväinen kuin viisas ja tuskaantunut elämääni. Tämä on nyt vain yksi tapa elää. En kuvittelekaan että sopisi kaikille. Kunhan toin esille.

Äänestä

Ok, jotenkin ymmärrän tilanteesi. Mutta, en oikein jaksa uskoa että lopultakaan haluat "vanheta" yksin...olen kuullut, että elämää on todella paljon neljän ja viiden kympinkin jälkeenkin. Voi olla että olen väärässä, mutta uskon 5-10 vuoden päästä et ole enää samaa mieltä. Joku käsittämätön perusvietti vetää parisuhteeseen, uskon näin...itse olen sinkku ja en halua olla ikuisesti yksin. Harrastuksia/kavereita/haasteita elämässäni riittää, mutta kuitenkin...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyvä kirjoitti:

Olen yli 40-vuotias mies. Viimeisestä vakituises-
ta suhteestani on noin 5 vuotta. Olen hyvin tyy-
tyväinen itsenäiseen elämääni. Harrastuksia löy-
tyy ja samoin hyviä ystäviä. Sukupuoliviettini
muistuttaessa siihen löytyy kyllä helpottajia, jos olen oikein laiska käytän maksullisia pal-
veluja. En voisi kuvitellakaan vaihtavani nykyisen mukavan elämäni taas parisuhde-elämän koukeroihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu