Kertokaapa mikä nykydieseleistä olis kestävin. Itsellä on kokemusta vain TDI koneista ja niitä en ihan hevillä kellekään suosittelisi, paitsi jos omistaa useamman auton ja TDI joutaa seistä korjaamolla vähän väliä.
Pitäisikö siis katsella Ford konsernin TDCI koneita, Volvon DCI (Volvon omat dieselit), Rellun DCI, Mersun CDI konetta vai pysyä tässä TDI:ssä kaikista ahtopainevioista huolimatta? Vai onko joku dieseli jota en vielä maininnut?
btw, eikös Volvon oma diesel perustu VW:n TDI koneeseen ja lainakoneet ovat nykyään Rellua ja jatkossa Fordia.. mikäli olen oikein lehtiä lukenut/ymmärtänyt :)
Pitäisikö siis katsella Ford konsernin TDCI koneita, Volvon DCI (Volvon omat dieselit), Rellun DCI, Mersun CDI konetta vai pysyä tässä TDI:ssä kaikista ahtopainevioista huolimatta? Vai onko joku dieseli jota en vielä maininnut?
btw, eikös Volvon oma diesel perustu VW:n TDI koneeseen ja lainakoneet ovat nykyään Rellua ja jatkossa Fordia.. mikäli olen oikein lehtiä lukenut/ymmärtänyt :)
Vastaukset 45
Vanhimmat
Diesellistastasi jäivät puuttumaan ainakin Fiat-konsernin nakuttimet. Vehkeiden kestävyyteen en ota kantaa kun en ole moista ikinä omistanut, muistutinpahan vain että tuommoisiakin on olemassa. Essonpaarin miesten syvät rivit ovat luonnollisesti sitä mieltä että paskojahan nuo (ihan varmuuden vuoksi), mutta Fiatilla taitaa kuitenkin olla dieselperinteitä enemmän kuin monella Suomessa paremmin tunnetulla valmistajalla. Meriiteiksi voi lukea ainakin ensimmäisen henkilöautosuoraruiskudieselin (Fiat Croma) ja ensimmäisen yhteispaineruiskutusdieselin (Alfa Romeo 156 JTD), vaikkakin Mersu on yrittänyt omia kunnian jälkimmäisestä itselleen.
Diesel-Volvoille ja -Mersuille sopivaa italialaista kilpailijaa ei kylläkään löydy Suomen tuontimallistosta, mutta pienemmissä kokoluokissa Fiatiakin kannattanee harkita.
..kuten myös Japanilaismerkit jäi mainitsematta. Itselläni on vain sen verran heikkoja kokemuksia Japseista ja Italiaanoista, ettei tullut mieleen vaihtoehtoja miettiessä.
Nykyjapsit ovat kuulemma kestäviä, miten lie dieseleiden kanssa. Luin jostain että Yariksen dieselin käyttöikä olisi 300 tkm, mikä ei vakuuta. Alfa Romeo dieselinä voisi tulla kyseeseen.. kynnys on samaa luokkaa kuin Seatin tai Skodan kanssa.
Mutta kertokaapa todellakin kokemuksia, onko yksikään sen parempi kuin muut ja onko tämä vain nykytrendi ettei mitään autoa enää tehdä kunnolla?
Hintahaitari itselläni on todella laaja, sillä isolle autolle ei oikeastaan ole tarvetta, eli hintahaitari alkaa jostain 5-ovisesta pikkuautosta Audi A4 tai Jaguar X-type:n n. 40 keuron hintaluokkaan (sitten alkaa jo hirvittään autossa kiinni oleva summa). Autoon tulee saada Webasto, ilmastointi, kauko-ohjattava keskuslukitus, jämäkkä alusta, hyvät etuistuimet.. yms. paljon ajavan varusteet ja tämä rajoittaa hieman pienimpiä autoja.
Siviilirohkeuden lisäksi uuden diesel-Alfan hankkimiseen tarvitaan myös omatoimisuutta, valitettavasti. Maahantuoja on nimittäin katsonut parhaaksi olla tuomatta niitä Suomeen. Harmi sinänsä, Keski-Euroopassa esmes 156:sta on tarjolla 115-, 140- ja 175-hepoiset nakuttimet.
Alfa-foorumia seuranneena olen bongannut muutamia suomalaisia käyttökokemuksia JTD-Alfoista ja tyytyväisiä tuntuivat käyttäjät olleen. Tämä on tietysti toisen käden tietoa, mutta jos kiinnostusta löytyy, merkki- ja mallifoorumeita tutkimalla löytynee tarkempaakin.
unohtui psa: dieselit varmasti kestävimmästä päästä.
Stilosta löytyvät kaikki haluamasi ominaisuudet; vakionop.säätimen joutuu ostamaan erikseen, sekään ei maksa kuin n. 250 eur. Etuistuimia on lehdistön koeajoissa moitittu. Oma koeajo selvitänee senkin asian. Koneessa on voimaa ja vääntöa riittämiin.
Älkää nyt hyvät ihmiset langetko näiden Alfa-friikkien horinoihin!
Vai vielä kestäviä..
Kädet paskaan lyö jokainen latinon ostaja, mutta noille saatanan pelleille sen myöntäminen täysin mahdotonta!
Montako italiaanon dieseliä olet nähnyt esim.taksissa, tai missään muualla millä ajetaan paljon, ja aika vähissä sieltä ovat ranskanpullatkin, jotka taas muuttuvatkin näillä keleillä pakastepatongeiksi!
..Niin varmaan...
Yllättävän kauan kesti, ennen kuin joku nakkasi tämäntapaisen purkauksen eetteriin. Siitä kreditsit lukijakunnalle.
Itse itseäni lainaten: "Vehkeiden kestävyyteen en ota kantaa kun en ole moista ikinä omistanut, muistutinpahan vain että tuommoisiakin on olemassa." Mikä kohta tästä jäi epäselväksi?
Onkos se nyt ihme ettei italialaisia dieseleitä näy takseina, niitä kun ei suuremmissa kokoluokissa tuoda edes maahan. Ja harva taksisuhari pitää Fiat Stiloa Väyrysen vaihtoehtona.
Mitäs luulet, miksi edes vaivautuisin heittämään katteetonta läppää "oman" merkkini ominaisuuksista? Minä en kyseisiä autoja valmista enkä myy, ja huollan ja korjaankin vain kotitarpeiksi. Autoni arvo tuskin liikkuu mihinkään päin vaikka sitä täällä kuinka hehkuttaisin, ja minulle on jotakuinkin yks hailee mitä muut ihmiset siitä ajattelevat. Minähän sillä autolla ajan.
Mikä mahtaa olla sinun motiivisi tuon varmastikin laajoihin omakohtaisiin kokemuksiin perustuvan mielipiteesi markkinointiin?
tulivat kylläkin suorasuihkutteisten dieseleiden jälkeen ja nyt uudestaan takaisin.
Sille et mahda mitään. PSA on maailman suurin henkilöauto -dieseleiden valmistaja ja kokemus yms. sen mukaista.
Näistä Hdi -vehkeistä ei oikein vielä tiedä mutta edelliset esikammiokoneet ovat ikuisia jos eivät hajoa huoltamattomuuteen tms.
Mm. MB ja Ford ovat innolla käyttäneet PSA:n asiantuntemusta omissa moottoreissaan.
Kaveri osti uudenkarhean HDi 406:sen. Heti tehtiin 20000markan remontti! Tarkkaan en muista mitä siitä meni, mutta turboon se ainakin liittyi.
Onnekseen meni takuuseen .
Itellä on Toyota Avensis D4D vm.00. Kilometrejä tulee vuodessa n.100000km, eli nyt on mittarissa 350000km.hyvin on pelanut.Ei ole tarvinnut kuin huollot tehdä.
Pääsetkö normaaliajossa alle 6 litraa/100 km?
Ota huomioon että tojon dieseleissä on lisälämmittimet,mikä puuttuu esim volkkarin tdi koneista!!! tämä tietenkin lisää jonkin verran kulutusta,mutta tuo mukavuutta!
Menee noin 5,8 litraa/100km.
5,9 l/100km. Mittarissa 230000km. Ja autona anjovis 4D4 -00. Pihimiehen kannattaa myös vertailla merkkiliikkeen huoltojen hintoja...volkkarin esikammio koneiden huoltohinta 2-3 kertainen toyotaan nähden.
Kun takaluukussa lukee TDi niin silloin moottori on VW:n perua. Kun perässä lukee esim D5 niin silloin moottori on Volvon oma. VW:llä (Audi, VW, Seat ja Skoda) kun on patentti kirjaimille TDi! siitä syystä markkinoilla on dCi, CDi jne
Fordin uudet TDci koneet (1.6 ja 2.0 C-Maxissa ja kohta myös uudessa Focuksessa) taas ovat muunnelmia Pösön kehittämistä pohjista....
Voisitko valaista tätä?
Monet puhuvat ( Essollakin), etä TDI:t ovat kyllä pieniruokaisia, mutta ero tulee takaisin, eikä riitäkään ,korkeina huoltokuluina.
Remmin vaihto mm. sikahintainen.
Minulla on ollut aikeissa ostaa TDI, mutta kun niin varoittelevat niistä.
Joku vetää taas herneet tästä, mutta laitetaanpa silti. Eli tämä ensimmäinen (ehkä viimeinenkin) TDI:ni on saavuttanut nyt 130 tkm ja ikää on vajaa 3 vuotta. Autoon on vaihdettu mm. seuraavat osat:
Alle 10 tkm
- Ulkolämpömittarin anturi vaihdettu eka talvena ja sippas uudestaan toisena talvena, jolloin jätettiin vaihtamatta kun "Essonbaarissa" puhuvat ettei kestä kuitenkaan kuin seuraavaan talveen.
- Radion antennijohdon liitin vaihdettu huonon kuuluvuuden vuoksi (rutinat poistuivat, mutta heikkoa on kuuluvuus)
- Kytkinsylinteri vaihdettu (vaihteet eivät menneet suosiolla päälle)
30 tkm kohdalla
- Aurauksen säätö, eturenkaat pilalla 30 tkm kohdalla
- Rattiakselin suojakumi vaihdettu (oli kuulemma rikki)
- Rattilukko vaihdettu (ei toiminut)
- Ilmamassamittari vaihdettu (pientä ongelmaa tehojen kanssa)
- Kytkinsylinteri jälleen vaihdettu (ne vaihteet..)
45 tkm kohdalla
- Rattilukko jälleen vaihdettu (ja rupes toimimaan)
- Vasemman sivupeilin mekanismi vaihdettu (10 km ajon jälkeen näytti aina maata)
- Pissapojan suuttimet vaihdettu (tukossa)
- Lisäjousi lukkoihin kun ei ovet pelanneet pakkasten tultua (aseöljy oli oikea lääke tähän, mutta takuuseen saavat tehdä mitä tykkääävät)
50 tkm kohdalla
- Kuskin oven sisäkahva vaihdettu (pinta hilseilee irti ja sama ongelma uudessa kahvassa)
- Pintaruosteen paikkaus etuovista (kukkia siellä ja kukkia täällä)
Takuu loppui sitten tässsä välissä.
70 tkm etujarrupalojen vaihto (näitähän pitää väliin vaihdella)
80 tkm kohdalla raidepään vaihto (jonkin asteinen tyyppivika?) ja tuulilasin vaihto (napsahti pesussa halki)
90 tkm kohdalla
- Talven riemua jälleen.. eli pissapojan suuttimet tukkoon. Uudet suuttimet ja järeämmät letkut, jotteivat jäädy joka hemmetin talvi (ongelma poistui).
- Ahtopaineen säätöventtiilin vaihto tehojen kadottua (vaihtotyö takuuseen, osat omasta pussista)
- Ovien mekanismi jäissä ja tässä vaiheessa löytyi täältäkin vinkkiä että aseöljyllä ongelma poistuu (ei ole enää jäätyilyt)
100 tkm kohdalla
- Turbon putkihässäkästä irtosi yksi putki ja vihellyksen myötä tehot harakoille. Ei sinänsä iso homma korjata, mutta siltikin v*****aa tämmöiset
- Takaluukun heijastinpaneeli halki ja sitäkautta pääsi vettä takaluukun sisään (ei auton sisään asti.. eli tuosta voikin päätellä jo auton merkkiä ja kohta näissä on takaluukut ruosteessa)
- Takapissapojan moottori jumissa ja näin ollen vaihtoon (pitää muistaa käyttää useammin)
120 tkm kohdalla
- Auto jätti käynnistymättä muutaman kerran ja syyksi paljastui akunkenkien hapettuminen.
125 tkm kohdalla
- Vakkarin yksi piuha irtosi ja vakkari teki lakon (yksi esimerkki jälleenmyyjän asennusten laadusta)
- Kuskin penkinlämmitin lakkasi toimimasta (ilmeisesti elementti tai termostaattivika)
135 tkm kohdalla
- Ilmamassamittarin vaihto
Sitten on joitain pikkuvikoja, joista osan pistän surutta jälleenmyyjän asennustason heikkouden piikkiin.
Tuosta voisi päätellä, että oheishelyjen vaihteluista suurin ongelma ei itse moottorista. Nuo turboon liittyvät anturit tuntuvat olevan suuri ongelma merkissä kuin merkissä.
On varmaan Seat? Kaverilla -00 Seat Toledo TDI 110 hv-koneella, uusinta korimallia. Nyt ajanut noin 170 tkm, hajonnut mm. etupään nivelet, vaihdelaatikko, laturi, ilmamassamittari 3kpl, lukkoja, lämppärin moottori ja konen öljyvuotoja. Nyt aika kypsä koko vehkeeseen.
En ole varma, mutta mitenkähän kestäisi VW-merkki SDI-koneella? Meinaan ei ole niin elektroniikkaa täynnä ja lienee VW hiukan laadultaan parempi? Mene ja tiedä...
Hyvinhän tuo moottori näyttää pelittäneen. Ainakin verrattuna japanilaiseen bensa-autooni, johon tuli noilla kilometreillä täysi koneremppa.
Muita vikoja ei kyllä ollut noin paljoa.
Menemättä sen kummemmin tuohon TDI-aiheeseen, kysyn, kun sattui ammattimies langoille:
Miten bensiinimoottori ensimmäisen kerran alkaa oireilemaan, kun sen loppu lähenee, siis kulunut loppuun?
Omalla autollani ( bensakone 1,6) on ajettu reilut 400 000 km, olen alkanut miettimään, josko kohta on lopussa.
Jaaha esson baarissahan ne parhaimmat asentajat majailevat. Itse olen 2vuotta ajanut tdi autolla ja ohjaustehostajan säiliö on ainoa joka on vaihdettu (sekin takuuseen) eikä se liity moottoriin. Autoa joka ei hajoaisi koskaan ei ole tehtykkään mutta patongin paistajien romut kiertäisin kyllä kaukaa.
ps. Eikä ole edes lukot jäässä kun viitsii välillä öljytä.
Heh...mulla on passat vm-96 ajettu 303978km ja tässä vikalista:
Takajarru levyt vaihdettu 227tkm
Turpon letku irti(tehot katos) 285tkm
Eli kyllä taitaa sulla olla maanantai kappale tai mulla harvinainen yksilö
Saabissa diesel on TID. Moottori on GM konsernin tuotteita, ilmeisesti Isuzu tai Opelin tekele.
Ovat kehuneet kestäväksi.
on Saabin diesel.
Kestää.
Aivan hengetön esitys, kestävyydestä ei vielä kukaan tiedä mittään, ainoat kehujat Saabien myyjät.
Kukaan ei tee niin vahvoja dieseleitä kuin Mersu.Tää on fakta, ja siitä poijaat löytyy tietoa.
saabin 2.2konekin on pirteä ja pikkurukainen,jopa 9.5:ssa riittävä,pärjää volvon 70.sen tdi:lle kulussa ja kulutuksessa.Uusin mersu-dieselien ,eikä koko auton kestävyyttä kannata ylistää.
PSA ( Peugeot & Citroen) tekee hyvät dieselit, minulla on n.700 tuhannen kilometrin kokemukset niistä ( kahdesta jota kumpikin edelleen jokapäiväisessä ajossa, toisessa mittarissa 422 tuhatta ja toisessa 290 tuhatta).
PSA tekee myös uudet Fordin dieselit, Ford taas tekee PSA:lle V6 dieselin. Myös Mazdassa aletaan käyttämään PSA:n uusia koneita, ja uuteen Volvoon ja Jaguariin ne tulevat myös.
Peugeot on maailman suurin henkilöautodieseleiden valmistaja.
Autoina nämä minun PSA tuotteet ovat muutoinkin toimineet hyvin.
Minulla on ajossa 98-mallinen diesel-Mondeo. Takana on nyt 312000 km ilman ongelmia. Autossa on kyllä ollut vikoja mutta koneelle ei ole tarvinnut tehdä mitään muuta kuin normaali huolto. Olen kyllä kuullut että näistä on hajoillut jakopumppuja jo aikaisemminkin mutta minulle on kai sitten sattunut hyvä yksilö. Pakkaskäynnistyvyys vain on kehno, jos on alle -20 C niin pitää aina lämmittää.
Appiukko on ajellut Seat SDI:llään jo 120000 km ja kone on siinäkin toiminut hyvin. Laakkosen huollosta on huonoja kokemuksia enemmänkin.
Lankomiehellä oli edellisen mallin Saab 9-3 ooppelin 2,2 dieselillä, Ei pahaa sanaa siitäkään, vaihtoi sen nykyMondeoon (TDCI) 200000 ajettuna viime lokakuussa. Siitä ei vielä ole tietoa kestävyydestä mutta ajossa tuntui kyllä paljon puhdikkaamalta kuin omani.
Pientä vinkkiä pulmaasi voisi löytyä suomalaiselta taksitolpalta. MB, Volvo, Volkkari ja Toyota taisivat olla vuonna 2002 suosituimmat (tuossa järjestyksessä) merkit ammattiautoilijoilla.
Fordit ja Rellut ovat aika harvinaisia takseina...
..järjetyksessä, kestävyydenkin suhteen.
Mutta avensis oli toiseksi suosituin.
muuten 4. tai 5. eniten myyty dieseli suomessa.
Ave taisi olla mallina toiseksi suosituin Mersun jälkeen, mutta myynnissa merkeittäin Toyota muistaakseni jäi neljänneksi.
...ainakin Bemari.
Itse vaihdoin pari viikkoa sitten Bemarin dieseliin. Olen ajanut vasta 500 km, joten kestävyydestä en voi sanoa mitään.
Olen ajanut Passat TDI:llä (vm.2001)vajaassa kolmessa vuodessa 170000 km. Autossa ei ole ollut mitään vikaa, ei kerrassaan mitään. Ainoastaan normaalihuollot. Tämä tuntuu mukavalta kuunnellessa kavereiden suuria ongelmia esim. Volvojen ja Fordien kanssa. Voin lämpoimästi suositella kaikille!
Olen täysin samaa mieltä kanssasi, mulla passat vm-96 ajettu n.302tkm ja tässä vikalista:
Takajarrulevyt 227tkm
Turpon letku irti(tehot katos)285tkm
että huollot maksaa tuhottomasti? Kuullut huhun vessassa vahvistetaanko tupakkapaikalla?
Toyota! Olen ajellut Hiacella 350 tkm ,ja ainoat
rempat on hihnanvaidot ja syöttöpumpun kannen tiivisteen vaihto 2 kk sitten! Se on paras!
Toinen hyvä on Nissan, patrolleilla vedetään 800 tkm tekemättä koneelle mitään ! wv:t vetää viimesiään 300 tkm paikkeilla. Tunnen useamman wv miehen jotka vaihtoi Toyotaan kun wv oli kokoajan korjaamolla!
Mulla transporter vm-92 ajettu 387tkm ja perushuolloilla on mennyt.ON SENTÄÄN IHAN ERI LUOKKAA LAADUSSA JA AJETTAVUUDESSA KU HIACE,VW:LLÄ SENTÄÄN PÄÄSEE TALVELLAKI HYVIN TOISIN KU HIASELLA.KULUTUS 8L/100KM, KAVERIN HIACELLA VM-93 MENEE 12L/100KM(kyseinen hiace on myös ERITTÄIN ruosteinen,omassa vw:ssäni ei ole yhtään ruostetta)
Maanantaikappalehan tuon nykyisen täytyy olla, joten tilasin Seat Toledo Z Line TDI:n. Vaimon Ford on ollut sen verran luotettava, että uskalsin kokeilla onnea vielä kerran ;)
Volvon omat dieselit on kehitetty volvon omasta bensavitosesta.
Osta Fiatin JTD, ominaisuuksia ja pitkän kokemuksen myötä tullutta luetettavuutta riittää.