Olen 18v tyttö, en saa käyttää e-pillereitä, sillä sain niistä sivuvaikutuksia. Olen käyttänyt nyt poikaystäväni kanssa kumia ehkäisynä, mutta entäs jos se rikkoontuisi? Ja tarvitsisin jälkiehkäisyä?
saako jälkiehkäisyä käyttää jos pillerit ei käy?
help me!
2550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
...eli jälkiehkäisypillereitä ei pidä missään nimessä käyttää ehkäisykeinona. Älkää siis unohtako kumin käyttöä.
Jos kumi rikkoutuu, toki on mahdollista kääntyä apteekin puoleen ja hakea katumusnapit, mutta sitä ei suositella tehtäväksi enempää kuin 3 kertaa vuoden aikana.
Oikein käytettynä on hyvin epätodennäköistä, että kumi hajoaa. Miksette siis jatkaisi sen käyttöä? Keskustele asiasta vaikka lääkärisi kanssa, jos kumin käyttö ei tunnu hyvältä vaihtoehdolta.
Pidä kuitenkin mielessä, että katumuspillerit ovat tarkoitettu hätätapausten varalta. Se ei missään tapauksessa ole ehkäisykeino!!
Suuria eroja ihmisten välillä. Muijan kaveri joutu ottaan niitä, ja aikalailla sivuvaikutuksia, kerran jouduttiin kans hakeen, ja muijalle ei tullu mitää. Ja se meikäläisen kotkalle ei kans sopinu oikeen mitkää pillerit.