bruce dickinson vs. Blaze Bayley

azz

Olin ensin pakottautunut kuuntelemaan Iron maidenin Piece of mindiä ja sen jälkeen laitoin soittimeen Blazen Silicon Messiahin. Ei voi muuta kuin ihmetellä miten niin monet ihmiset voi ajatella Dickinsonin olevan parempi laulaja kuin Bayleyn. Ylipäätään miten kukaan voi ajatella Dickinsonin olevan loistava laulaja! Kun kuuntelin Guest of fireä käytin kaiken itsehillinnän että sain kuunneltua kappaleen loppuun... AIVAN KAUHEAA VINKUMISTA oli dickinsonin esitys. Uskon ettei Bayleyn ura Iron maidenissa vakuuttanut mutta oma bändi Blaze soittaa aivan loistavaa musiikkia.

22

1297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Judgment

      Ehdottomasti. Iron Maidenin X-Factor on aivan loistava levy, mutta Virtual XI oli mielestäni hieman huonompi tuotos.

      Jonkinverran Baileyn muuta tuotantoa kuulleenna (Wolfsbane, blaze yms...) Niin vakuuttavaa jälkeä on.

      Baileylla on omalaatuinen lauluääni, joka voittaa Dickinsonin mennen tullen.

    • Hevimetaljeesus

      Blaze on hyvä hevilaulaja. En tiedä kuka lauluosuudet sovitti Maidenin X-levyille, mutta Blazen äänelle ne eivät sopineet lainkaan.

      Äänialaltaan Bruce ei ole kummoinen, mutta äänen värikkyys, sävyt ja artikulointi on loistavaa. Di'annon falsetille sävelletyt piisit Bruce joutuu kirkumaan.

      Mielestäni oli Iron Maidenin ja Blazen voitto, että mies ei enää laula Maidenissa.

      • Rane

        Dickinson on kyllä niin paljon parempi, Blaze Baileyta ei voi edes samana päivänä verrata, pilasi 2 Maidenin levyä täysin. Ei ihme, että Maidenin suosio kävi pohjamudissa just sen aikana.


      • Made In Maiden
        Rane kirjoitti:

        Dickinson on kyllä niin paljon parempi, Blaze Baileyta ei voi edes samana päivänä verrata, pilasi 2 Maidenin levyä täysin. Ei ihme, että Maidenin suosio kävi pohjamudissa just sen aikana.

        Kai se suosio nyt meni pohjamutiin, kun Blaze joutui almighty operagod-Dickinsonin saappaita täyttämään, eikä kuulostanut jumalaton edes samalta! "Apuva, ensin Adrian ja nyt tämä! Elämällämme ei ole enää merkitystä! Onneksi on soolotuotannot!"

        En jaksa uskoa, että Blazen aika Maidenissa oli välttämättä niin huono kuin monet väittävät. Musta se oli ainakin hyvä astinlauta tutustua Blazen myöhempään tuotantoon, ja se äijähän ON hyvä laulaja, siitä ei pääse mihinkään. Se, sopiiko hänen tyylinsä sitten Maideniin, on mun mielestä jokaisen oma päätös. Musta Bayley oli ihan OK, ja ne kaksi levyä, mitä se teki, oli tutun paljon parempia kuin Maidenin aiemmat NPFTD ja FOTD.


      • Rane
        Rane kirjoitti:

        Dickinson on kyllä niin paljon parempi, Blaze Baileyta ei voi edes samana päivänä verrata, pilasi 2 Maidenin levyä täysin. Ei ihme, että Maidenin suosio kävi pohjamudissa just sen aikana.

        ... oli nimeltään Wolfsbane,järkytys oli suuri,kun kuulin että se tulee Maidenin laulajaksi.Mut onnex asiat on taas niinku pitääkin.molemmat keikat kävin viimevuonna tsekkaamassa ja täytyy sanoa,ettei ole Rautaneito ruostunut!


    • HOMOPERSE

      DICKINSON ON PASKA SAATANAN.PALVOAJA >:(

    • Rock

      totuus on että blaze näivetti maidenin aikanaan tosi pahaan kuntoon. kuvitelkaa että edes kulttuuritaloa ei saatu kuin puolilleen!!

      • uiyyhkgjhgj

        Nummirockin vihreä päälava oli aivan täynnä vuonna 1996, kun Iron Maiden laulajaan Blaze Bayley veti siellä keikan. Vettä satoi niiiin vitusti, ja keikka oli hyvä. Näin Kauhajoella vuonna 1996.


      • Edgeofdarknes

        Muistatko yhtään millaisen setin maiden veti nummirockissa?
        Poikkesiko yhtään Kulttuuritalon 1995 vedosta?


    • Metabolica666

      brucella on kaks asiaa mitä blaze ei saa koskaan:
      tyyliä olemuksessa ja voimaa äänessä...
      bayley vinkuu dickinsoniin verrattuna

    • Mä vaan

      Saako kysyä, että mitähän Maiden levyä olet kuunnellut, jos Dickinson vinkuu siinä?
      Biisi oli siis Guest of Fire.....?
      Ei mulla kyllä sellaista biisiä ole missään Maidenin levyl....
      Vaikka ei olekkaan ku ne kaikki...
      Mut ehkä sulla joku Jupiter Special Edition?
      Blaaaaah.....!!

    • Fortunes

      Quest for fire on kyllä aivan kamala biisi oikeassa olet. Kyllä Bailey on paras maiden laulaja mutta kieltämättä olisi kiva kuulla miltä kuulostaisi fortunes of war dickinson vetoisena.

      • Maiden.Fan.1

        Bayley's on ehdottomasti näistä se Laulaja, Brucen epämusikaalinen mylvintä tulee karmeasti esiin sellaisissa "biiseissä" kuten Quest for Fire tai Rebember Tomorow.


      • Quest.for.Truth

        Piece of Mind on muutenkin epätasainen ja melko heikko levy ja itse pidän Quest ofr Firea enemmän The Prophecyn stanzasta, josta minulle tulee mieleen minun tietokonepeli lapsena vähän.


      • Dimebagg

        Myyös Dave Murrayn kitarointi on yritteliästä, mutta kalpenee kyllä mennen tullen Dimebag Darrellille, joka on maailman paras nykyaikaisin kitaristi ja valkoinen.


    • ZZ_Toppard

      Itse en ole koskaan halunnut laitta IM-solisteja paremmuusjärjestykseen, koska myös Di'Anno että Bayley kumpikin antoivat arvokkaan panoksensa bändille.

    • ihmeensuosittu

      Iron Maiden ei iske, oli mikkitelineenä kuka hyvänsä.

    • niintainäinm

      Mutta mitä ihmettä Jannick Gers tekee Maidenissa. Kolme kitaraa on aivan liikaa ja Gersin osuudeksi onkin jäänyt lähellä lavalla show miehenä pyöriminen kuin soittaminen. Gers sai jäädä Maideniin säälistä.

      • AntaaMennäVaan

        Harriksella oli ollut jo bändin alkuaikoina mielessä kolme kitaristia yhtyeessä, ja Adrianin paluun myötä ilmeisesti sitten meinattiin, että miksipä ei, kun asetelmat olivat otolliset.

        Mitenkä niin kolme kitaristia on liikaa? Jotkut joutuvat käyttämään taustanauhoja, kun ei kahdella kitaristilla kädet riitä soittamaan ylimääräisiä taustoja. Nyt ainakin voi jakaa osuuksia, tai tuplailla riffejä monitahoisemmiksi. Enkä muutenkaan ymmärrä tätä kovin muodikkaaksi käynyttä Janickin mollaamista. Jos on "ylimääräinen", niin entä sitten? Onko se pumppu nyt sitten ihan paska, kun riveissä on yksi "ylimääräinen", vai mikä sen jatkuvan ruikutuksen pointti on? Jos Janickin tehtäväksi sitten jäisikin vain lavalla hyppiminen, niin varmasti sitten täytyisi ruveta nillittämään myös Eddien lavalla hääräämisestä. Se jätkähän ei ole osallistunut bändin musiikilliseen antiin senkään vertaa kuin Gers, kunhan patsastelee levyjen kansissa ja nauttii musiikkia tuottavien "bändikavereidensa" kanssa yhtyeen suosiosta tekemättä mitään muuta konkreettista kuin se lavalla hyppiminen.


    • Janick

      Eddie se vasta turha onkin, Spinal Tappia pahimmillaan.

    • brusettaja

      Bruussi on ainoo oikee

      Fear of the tiger is bestest levy of ironmaiden

    • Maidenrules

      Parhaat maidenbrucet

      1. Trooper
      2. Fear of the dark
      3. Quest for fire
      4. Apparation
      5. Hooks in you

      Parhaat maidenblazet

      1. Angel and the gambler
      2. Fortunes of wars
      3. 2pm
      4. Falling down
      5. Lightning strikes again

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      57
      6769
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2753
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      19
      1882
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      147
      1858
    5. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      1750
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1741
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      29
      1519
    8. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1457
    9. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1206
    10. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      37
      1174
    Aihe