hiilareista ja tukea vailla

Ensinnäkin, oman käsitykseni mukaan ne "hiilarit (nopeat) on pahasta" mutta eilen kävin nutriletin sivuilta (linkki suomi24:sen sivuilta) jossa sanottiin näin" proteiini muuttuu rasvaksi ja varastoituu elimistöön" samassa taidettiin suositella hiilareita. Siis mihin nyt uskoa?! Kummat ovat pahasta?

Toiseksi etsisin virtuaalista laihdutuskaveria, itse yrittäisin päästä n. 10-15 kilosta eroon.
Laittakaa sähköpostia tulemaan jos omaat suunnilleen samat tavoitteet niin yritetään yhdessä =)

[email protected]
3472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ennenkaikkea kukkarolle, mutta näköjään siellä myös jaetaan huonoa informaatiota.

Kun laihdutat, proteiinit ovat se tärkein asia, jota pitäisi muistaa syödä joka aterialla. Ne auttavat säästämään lihasta samalla kun kehosi polttaa rasvaa.

Äänestä

Mä oon syönyt päivittäin proteiinia noin. 2g/painokilo, eli kun painan 80kg syön proteiineja päivittäni noin 160g-200g. Minulla ei ole läskiä tullut juuri paljon mitään, mutta lihasmassaa on tullut ihan kiitettävästi. Taustalla 3v. saliharjoittelua. Joten ei siitä proteiinista läskiä tuu. Ylimääräinen proteiini poistuu osittain virtsankin mukana (en ihan varma ole)

Äänestä
  • Jos proteiinia kuluttaa paljon, esim. sinä lihasten rakentamiseen, sitä ei liikene muuttumaan läskiksi. Jos taas sohvaperuna ahtaa itseensä ylettömästi proteiinia, se muuttuu läskiksi siinä kuin kaikki muutkin ylimääräiset energiaravintoaineet (rasva, hiilihydraatit, alkoholi). Eli kyllä nekin voivat lihottaa. Yleensä virtsaan erittyvää proteiinia pidetään sairauden merkkinä, sisuskalut ei siis jaksa enää toimia kunnolla, ja kovin proteiinipitoinen dieetti rasittaakin ainakin munuaisia.

    Ei ole mitään yksittäistä ravintoainetta, joka olisi niin kaiken pahan alku ja juuri, että juuri se olisi poistettava ruokavaliosta, paitsi ehkä puhdas sokeri ja alkoholi ovat tarpeettomia. Niukasti tai ei lainkaan sokeria ja raffinoituja viljatuotteita, kontrolloidusti kaikkea muuta, sillä pärjää ja pystyy myös elämään normaalia sosiaalista elämää ruokailuineen muiden kanssa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lucy83 kirjoitti:

Ensinnäkin, oman käsitykseni mukaan ne "hiilarit (nopeat) on pahasta" mutta eilen kävin nutriletin sivuilta (linkki suomi24:sen sivuilta) jossa sanottiin näin" proteiini muuttuu rasvaksi ja varastoituu elimistöön" samassa taidettiin suositella hiilareita. Siis mihin nyt uskoa?! Kummat ovat pahasta?

Toiseksi etsisin virtuaalista laihdutuskaveria, itse yrittäisin päästä n. 10-15 kilosta eroon.
Laittakaa sähköpostia tulemaan jos omaat suunnilleen samat tavoitteet niin yritetään yhdessä =)

[email protected]

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu