Vanha suola..?

Janottaako se?

Onko teistä kenellekkään käynyt niin, että jonkin ajan kuluessa erosta, olette huomanneet, ettei ehkä ollutkaan ihan viisas ratkaisu?

Miten olette toimineet tilanteessa? Entäs se ex..? Onko hänet mahdollista "lämmittää uudelleen"?

Mitä asioita olette kaivanneet hänessä?

Mikä teidät ajoi eroon alunperin?
51656
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

nyt tehdä omat ratkaisusi, eikä kerjätä kauttarantain vihjeitä toisten kokemuksista, kun ne nyt ei kuitenkaan ole samaa kuin sinun oma tarinasi.Että lopeta se haihattelu nyt. Joko panostat suhteeseen uudelleen kybällä tai lopetat herkuttelun ajatuksella.

Äänestä

Erosin keväällä lapseni isästä n kahdeksan vuoden suhteen jälkeen. Suhde oli karilla jo pitkään ennen kuin rohkaistuin ja sanoin haluavani erota. No, muutama kuukausi eron jälkeen päätin saada miehen takaisin itselleni. Sainkin hänet, mutta pian huomasin etten häntä oikeasti enää halunnut, eikä suhde voi edelleenkään toimia.
Samoin halusin kovasti takaisin joskus teini-iässä exääni,ja hän minua, jonka kanssa olin seurustellut 2 vuotta.
Samanlaisia tapauksia on ollut ystäväpiirissäni muutamia.
Jos on kerran erottu on harvinaista että suhteen saisi toimimaan enää. Onhan siihen eroon syyt ollut.

Tämä vanhan suolan kaipuu taitaa vain olla ohi menevää ikävää. Sitä kaipaa "jotain" tai on kiinni vanhoissa tavoissa joita kumppanin kanssa on ollut ym. Usein eron jälkeen mielessä on vain ne hyvät hetket. Mieti myös huonoja ja eron syytä. Kannattaako siihen palata?!

Äänestä

Hei! Useinkin käy niin, että se vanha suola janottaa ennenpitkää. Näin kävi minullekin. Kaiken eroon johtaneen läpikäyminen ja uuden, molemmille tavallaan uudenlaisen parisuhteen aloittaminen exän kanssa vaan vahvisti yhteiseloamme. Työtä se vaatii, mutta totisesti kannattaa. Sillä syynsä siihen aikoinaan on ollut, kun kahdesta tuli yksi. Eivät ne syyt useinkaan minnekään häviä, painuvat vain hetkeksi taka-alalle. Onnea!!

Äänestä

Minulla on ollut kaipuuta vanhaan suhteeseen pitkään. Nyt kun erosta on jo 1,5 vuotta alkaa "jano" olla ohi. Toisaalta nyt kun ei enää varsinaisesti kaipaa ex-suhdetta, olen miettinyt, voisiko aloittaa uudestaan uudelta pohjalta. Olenkin sitä mieltä, että heti suhteen päätyttyä ei kannata aloittaa uudestaan, koska se on vain sitä "vanha suola janottaa" -ilmiötä, jota on aina. Sen pohjalta tuskin onnistuu rakentamaan mitään uutta.

Nyt kun enimmät kaipuut ovat ohi, voi vasta järkevästi arvioida, olisiko exän kanssa uudestaan aloittaminen ylipäänsä mahdollista.

Vastausta en tiedä, mutta luulen että asia tulee vielä puheeksi exän kanssa. Yhdessä se ehkä selviää tai sitten ei.

Äänestä
  • Hei!
    Mulle kyl kävi niin kun vihdoin 7v avoliitosta erosin niin kaikki oli jo niin loppu molemminpuolin että ei olla ikinä (erosta 2v) enää lämmitelty ei edes yritetty vaikka olemme tosi hyvissä väleissä edelleen voisin vaikka sanoa et ex on mun paras mieskaveri.
    Varmaan siksi voidaan olla kaverei ja jutella toistemme suhteista yms. koska ei keskenään mitään

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minäpieni kirjoitti:

Janottaako se?

Onko teistä kenellekkään käynyt niin, että jonkin ajan kuluessa erosta, olette huomanneet, ettei ehkä ollutkaan ihan viisas ratkaisu?

Miten olette toimineet tilanteessa? Entäs se ex..? Onko hänet mahdollista "lämmittää uudelleen"?

Mitä asioita olette kaivanneet hänessä?

Mikä teidät ajoi eroon alunperin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu