En ymmärrä tuota teidän laihduttamisintoanne! Hyväksykää vain itsenne sellaisina kuin olette!
Onhan se tietenkin mukavaa olla vähän hoikempi.
Itselläni ei ole ollut paino-ongelmia, koska pystyn pitämään syömiseni kurissa.
Olen 171cm. ja painoni on 59kg. Jos painoni ylittää 60kg, alkaa hälytyskellot päässäni soida. Silloin vain vähennän syömistä ja alan käydä lenkillä.
Onhan se tietenkin mukavaa olla vähän hoikempi.
Itselläni ei ole ollut paino-ongelmia, koska pystyn pitämään syömiseni kurissa.
Olen 171cm. ja painoni on 59kg. Jos painoni ylittää 60kg, alkaa hälytyskellot päässäni soida. Silloin vain vähennän syömistä ja alan käydä lenkillä.
Vastaukset 33
Vanhimmat
en ymmärä laihdutusintoanne ja kun paino ylittää 60 kg vähennän syömistä ja käyn lenkillä!! Tämä kirjoitus on mielestäni valittava vuoden parhaaksi.. ja kyllä tiedän..vuotta vasta käyty muutamia päiviä!! mutta ei tuollaista filosofiaa kaikessa neroudessaan tulla, ehkä ikinä enää kuulemaan =)))))))))))
ei ymmärrä laihduttamista,ja itselle tulee kiire laihduttaa,kun paino nousee.Logiikka??? Tosiaan,"neroudessaan" vuoden paras kyhäelmä...
No siinäpä pari varsinaista läskiä, joita vituttaa kun joku onnistuu pitämään itsensä hoikkana.
Jos nyt ajatellaan sitä kuka on tyhmin niin on ilmiselvää, että teillä ei liikaa järkeä ole! Ylipainoa sitäkin enemmän! Bööööö!
Jep! Et ymmärrä toisten laihdutusintoa vaikka itse kilon painon noususta alkaa kellot kilkattaa päässä. Sitten vielä sanot 'hyväksykää itsenne sellaisina kuin olette' ja perään haukut tuntemattomia ihmisiä pullasorsiksi. Häpeä, olet kyllä jokseenkin keskenkasvuinen.
teet tällä keskustelupalstalla?
Jos kerran olet missimitoissa, ja tyytyväinen itseesi, miksi lueskelet laihduttajien viestejä. Okei, en itsekään ole ylipainoinen, mutta aina voi syödä terveellisemminkin. Lisäksi, yritän parhaan kykyni mukaan viesteissäni kannustaa ja tukea ihmisiä jotka yrittävät painoa pudottaa. Antaa vinkkejä siihen, miten itse onnistun painonhallinnassa.
Jos kerran tiedät keinot painon hallintaan - otapa vaikka projektiksi antaa haukkujen sijasta rehellisiä ruokavalio-vinkkejä, kirjoita treeniohjelmistasi, anna muille sitä tietoa ja kokemusta mitä sinulla on!
Arvostella saa, ja suoraankin voi sanoa. Mutta lapselliset itsekehujen siivittämät haukut eivät auta ketään. Tai - ehkä pönkität niillä heikkoa itsetuntoa? Siinä tapauksessa - haukupa toki minutkin, jos se mieltäsi parantaa... =o)
Siinä taas kaksi vähn yksinkertaista, jotka ihmettelevät miksi oon tällä palstalla jos kerran olen ihannepainoinen. Samalla he molemmat tekevät varsin selväksi, etteivät itsekkään oo ylipainoisia. Mitäs vittua te täällä sitten teette?
Vähän kyllä luulen, että te annatte väärää tietoa painostanne tai sitten teillä on asenneongelmia.
ongelmia itsesi kanssa,Trista-parka.Itse 174- senttisenä ja 53-kiloisena en kyllä kaksi lastakin synnyttäneenä pidä itseäni pullasorsana...eikä minua vituta...taidat tarvita psykiatrista hoitoa tai sitten laihdutusta...olethan aika iso tyttö...ja järkeä ei sinun aivosi ole ikinä kohdanneetkaan.Olisiko mielialalääke yhdistettynä dieettiin paikallaan...
Trista näyttä olevan helevetin etevä ja viisas , taitaa olla ihan tohtorisihmisiä . Järkeä kirjoituksissa ei juurikaan ole , räävitöntä suunsoittoa senkin edestä . Ja logiikka on naisen logiikkaa .
Varjele meitä tälläisiltä !
En toki tätä palstaa lueskele laihdutusvinkkejä etsiäkseni. Kun aikoinani kiloja karistelin (niitä raskauden myötä kertyneitä :) tuli tämäkin palsta tutuksi ja vieläkin on mukava käydä kattelemassa mistä 'tutut' ihmiset rupattelevat. Tarvinnekko tuohon se kummempia syitä saati valehteluita.
Oletteko muuten kuulleet sanontaa 'lihavat ovat lepposia'? Minä allekirjoittaisin ennemmin tämän kuin sen, että lihavat olisi v-mäisiä. Ennemminkin monilla hyvän kropan omistavilla ihmisillä on hieman pissa päässy nousemaan normaalirajaa ylemmäksi ja käyttäytyminen on sen mukaista. Yleistäminen on turhaa, sillä kyllä jokainen luitten ja läskien kantaja kantaa ne ihan omalla arvokkuudellaan. Minä tunnen useita mukavia ylipainoisia ihmisiä kuten myös hoikkia. Ei nimi miestä pahenna kuten ei myöskään ulkonäkö. Ennemmin se käyttäytyminen viittaa sinne mitä tuolla pääkopan sisällä liikkuu.
Pitäkäähän mielet iloisina ja hyväksykää asiat ja ihmiset sellaisina kuin ne ovat.
toi on oikea asenne, olet oivaltanut todella tärkeän asian. meinaan painonhallinnan ja itsekurin.
jos jokainen pystyisi pitämään itsestään tuollalailla huolta, ylipainoisten määrä ja jatkuva laihdutuksesta vouhottaminen loppuisi lyhyeen.
itsekin joskus olen laihduttanut, ja paino noussut uudelleen. aina vaan vaikeammalta tuntuu saada painoa tiputettua. mutta syynähän on liika syöminen jos alkaa lihoa, ja syy on oma.
Heips,
Olen itse myös normaalipainoinen, ja minulla on sama asenne siinä, että kun huomaan että ylimääräistä tulee - teen asialle jotain heti, enkä vasta 20 kilon päästä.
Ihmisillä on kuitenkin erilaisia elämäntilanteita. Esimerkiksi lasten hankinta tuo aina ylimääräisiä kiloja. Ensin on rankka raskausaika, ja sitten elämä muuttu kertaheitolla päälaelleen. Yöllä ehtii nukkua parin tunnin pätkissä. Raha on tiukemmalla, aika ei riitä mihinkään. Ja siinä sitten pitäisi sen koko hulabaloon keskellä tuijottaa vaakaakin!!
Ystävättäreni hankki 3 lasta, 5 vuoden sisällä. Eli tämän 5 vuoden ajan hän oli joko raskaana (jolloin ei todellakaan saa katsoa vaakaa), imetti, sekä hoiti vielä muita lapsia - ja kävi suurimman osan ajasta töissä. Kyllä, hänelle kertyi se perinteinen 5 kiloa/lapsi. Nyt kun nuorinkin lapsi on yli 3-vuotias, hänellä alkaa välillä löytyä omaa aikaa.
Pitäisikö hänen sitten hyväksyä itsensä 15 kiloa isompana? Ehkä, mutta mietipä vähän: Peiliin katsoessaan hän näkee vieraan ihmisen, jonkun ällöttävän läskimooseksen. Ja nyt kun hänellä vihdoin on aikaa, hän tekee asialle jotain. "Vouhottaa laihdutusintoaan".
Ja onhan niitä muitakin tilanteita:
Olin itse aikaisemmin työssä, jossa olin liikkeellä 8-16 tuntia päivässä. Kävelin, juoksin yms. En ollut työpäivän aikana hetkeäkään paikallaan. Ja sitten vaihdoin työtä. Siirryin toimistotyöhön jossa nousin tuolilta vain hakemaan kahvia. En ollut tottunut katsomaan syömisiäni. Ja kyllä, minullekin tuli ihan huomaamatta 5 kiloa ylimääräistä.
Niinpä, olen kuitenkin siinä etuoikeutetussa asemassa, että vanhempani pitivät liikuntaa itsestäänselvyytenä, joten olen urheillut koko ikäni. Loppujen lopuksi minun on tosi helppo pitää painoni kurissa!
Anna vähän armoa ihmisille, joilla on erilainen elämäntilanne kuin sinulla. Vaikutat tavallaan samalta kuin minä 10 vuotta sitten. 20-vuotiaana on kaikissa asioissa niiiiin paljon viisaampi kuin muut - varsinkin vanhat ihmiset....
Mutta ihan tosi - painon hallinta 30-vuotiaana on ihan eri maailma kuin painon hallinta 20-vuotiaana. Ja minulla ei edes ole muksuja!!!
ensinnäkin raskauden aikana sitä vasta pitääkin vaakaa tuijottaa, mm neuvola käynneillä joka kerta seurataan. liiallinen painon nousu raskauden aikana voi olla merkki jostain häiriötilasta ja sitähän seurannalla pyritään ennaltaehkäisemään.
imettäminen myös laihduttaa, mutta imetysaikana ei saa laihduttaa.
tunnen monia naisia, jotka ovat terv. ruokatavoilla ja liikunnalla palauttaneet linjansa hyvin nopsaa raskautta edeltävään tilaan, ja myös säilyttäneet ne. ja toistuvasti näin uudenkin raskauden myötä.
kaikki on itsestä kiinni, ja omasta mielenkiinnosta hallita painoaan...
Niin,
Enpä sanonutkaan, että jokainen jää pullukaksi lasten hankkimisen jälkeen. Mutta jokaisella ei pienten lasten hoidon takia ole yksinkertaisesti aikaa ja energiaa hoitaa terveyttään.
Esimerkiksi tämä ystävättäreni. Siis kyllä, olin todella huolissani hänen terveydestään, ja onnellinen siitä että nyt asiat ovat paremmin.
Mutta kun hän kertoi aikataulunsa:
04.00 herätys: ruuat ja lasten vaatetus valmiiksi lapsille lastenhoitajaa varten
05.30 töihin lähtö, 1,5 tunnin työmatka.
07.00-19.00 keskivertopäivät kyseisellä henkilöllä 12 tuntia. Joskus 10, joskus 16 tuntia.
20.30 vihdoin kotona. Ruokien valmistus koko perheelle seuraavaa päivää varten. Kaikki ruuat oli tehtävä alusta lähtien itse, koska kaikilla lapsilla on lapsuusiän keliakia ja laktoosi-intoleranssi.
Nukkumaan... joskus.
Niin - ystävättäreni kiskoi tuolla rytmillä vuosikaudet. Vaativa ura ja vaativa perhe. Juu, sain hänet aina välillä lounas-aikaan jumppatunnille, mutta kun se aiheutti yleensä sen, että illalla hän istui töissä sitten pitempään.
Ja vaikka kuinka olen itse myös koulukuntaa: "kaikki syyt jotka estävät liikkumasta ovat tekosyitä" - hänen tapauksessaan opin huomattavan määrän ymmärrystä asian suhteen.
no, tuolainen kuvaamasi aikataulu ei ole kenellekään ihmiselle järkevä, joku kohtuus työpäivän pituudessakin oltava. olisko syytä miettiä elämän organisointia uusiksi? ja kai se aviomieskin jotain siellä kotona tekee, ei kai kukaan yh tuollasta päivää pyöritä- ei kai saa mistään edes noin pitkää hoitopaikkaa lapsille.
Vähän luulen, että tuollainen on tyhjää viisastelua. Selittelisit vähemmän ja laihduttaisit enemmän. Niin yksinkertaista se on, ettei tarvitsi koko elämäänsä kuluttaa selittelemään dieteistä ja miksi on lihava.
Minulla on luonnostaan perinnöllisenä normaali järki so.normaali paino. Usein ylipainoiset ovat kovia selittelemään ja siinä samalla he syövät.
Mielestäni viestisi ovat asiattomia. Jos sinulla on kerran normaali järki (kuten itse sanoit), miksi ei lainkaan käytöstapoja? Viesteissäsi myöskään ole mitään logiikkaa: "En ymmärrä tuota teidän laihduttamisintoanne! Hyväksykää vain itsenne sellaisina kuin olette!" ja toinen viesti: "Selittelisit vähemmän ja laihduttaisit enemmän.". Kummalla kannalla oikeasti olet? =) Toivon todellakin, että viestisi oli tarkoitettu pelkäksi provoksi.
olet sinäkin suustasi,mene nyt vaikka lenkille...
niin katoaa kaloreita.Itse et taida hyväksyä itseäsi ollenkaan.Oletko pahastikin kateellinen?
Olen samaa mieltä kuin pari muutakin;et sinä nyt ihan laiha tyttökään ole...painoa on reippaasti
pituuteen nähden...sinäkin olet kova selittelemään...jospa lähtisit nyt lenkille...
Hmmm...Kiva keskustelu ; )
Se on kyllä totta että noi "Tristan" kirjotukset
on vähän "sekavia"...Hhahahhhahah...Mutta ei se mitään.
Paino ainakin on hyvä,,Ja varmaan itsekurikin!
PLUSSAA SIITÄ, mutta niin kuin joku jo aiemmin sanoi! Käytöstapoja ei taida olla.
JA musta tuntuu, että ET hyväksy itseäsi tollaisena!
Taidat puhua puppua; ei Sinulla ilmeisesti ole järkeä juuri lainkaan, mutta ylipainoa senkin edestä. Kuvittelet pienessä mielessäsi, että kun kehut täällä tuntemattomana itseäsi normaalipainoiseksi, yllättäen muututkin sellaiseksi. Mutta älä sure, monilla muillakin ylipainoisilla on unelmia ja haaveita, he vain eivät ole sortuneet luulemaan, että ne kaikki jo olisivat toteutuneet. Ainoa, mitä siis kaipaat, on tuki laihdutukseen ja painonhallintaan. Ressukka! Mutta kyllä se siitä paremmaksi muuttuu, pidät vain itsesi kurissa. Ja vielä kun lopetat tuon kauhean seliittelysi, laihtumisisi voi älkaa. Ongelmastaan voi parantua vain, kun ensin tunnistaa sen. Onnea Sinulle!
Sä oot oikeessa, oot viisas. Oletko ajatellut julkaista elämän viisauttasi koskevan teoksen lähipäivinä, olisin kiinnostunut. Oikeestaan voisit täs samantien vaik kertoo oman nimes, osoittees ja laittaa kuvan. Sit tietäisin ketä palvoa ja lähettää ihailukirjeitä. Kuvan tulostaisin ja laittaisin huoneeni seinälle ja kumartelisin sitä päivät pitkät. myös verta voisin luovuttaa sulle uhriks siis SAMAL VIEL LAIHTUIS. Ai että on kiva nähdä asiallisia tekstejä.
Eiköhän tämäkin aihe ole loppuunkaluttu! (syökää vielä luutkin) Yhteenvetona vaan sanoisin, että paino on ongelma erityisesti lihaville, jotka ovat ilkeitä, josta taas johtuu heidän paino-ongelmansa. Kun ihmistä vituttaa, hän syö paljon herkkuja! Kiltti ihminen antaa köyhille, mutta lihavampi ahmii!
vaan,tyhmä,sillä sinulla ei ole muuta kuin suuri suu ja iso takamus.Laihduta ja pois palstalta luontoon;siitä se painokin tippuu ja saat itsehillintää lisää ja kiloja pois.Ja niin nähtiin;sinä olet ilkeä lihava,ahmija.Anna ruuastasi laihalle,mutta sinähän oletkin ilkiö...
vaikkakin asenteesi painonhallintaan on oikea ja itse sen tiedostat, niin kaiketi asiallisellakin tasolla ilman voimasanojen käyttöä voi keskustella.
lukekaapa alkuperäinen viesti. jos pituus 171 ja paino 59, niin ihanne lukemissa on- ei todellakaan mitään hätää. ja vielä tuo kirjoittajan asenne, että jos paino alkaa nousta, niin hän heti pyrkii ottamaan pois ylimääräiset. Se on ehdottomasti OIKEIN ja FIKSUON tapa hallita painoa ja ennaltaehkäistä liikakilojen tulo!!! Onnittelut Tristalle, että osaat hallita syömistäsi. Älä välitä kateellisten penetteluista, koska juuri niinkuin sanoit syömisen kurissa pitämisestähän kaikki on kuitenkin kiinni. Eihän sinne ihmisten suihin muut yleensä ruokia tunge kuin ihminen itse. Kyse on omista henkilökohtaisista valinnoista, mistä kukin ravintonsa valitsee ja lautasensa milläkin ruualla täyttää. Itsekuri onkin varmaan kaikkein tärkeimpiä tekijöitä joita painonhallinnassa tarvitaa!
Kerrankin asiallinen kommentti. Enhän tuullut tänne kerskumaan ihannepainollani, vaan antamaan oikeata asennetta lihaville!
trista on täällä vain vittuillakseen ja korostaakseen omaa erinomaisuuttaan , mun puolestani saat painua vittuun .
Sulla on oikeesti oikee asenne painonhallintaan, ja saat siitä pisteet. Mut se että sä vastaat ihmisten huomautuksiin HAUKKUMALLA ja SUUTA SOITTAMALLA? Et taida kyllä olla henkisesti kovinkaan kypsällä tasolla. Mitä jos miettisit vähän mitä kirjottelet, niin vois sustaki saada vähän paremman kuvan. Koska sä teet itestäs vaan naurunalasen tolla tyylillä.
Mut onnee sulle muuten!
Ei täällä saa aikaiseksi sivistynyttä keskustelua. Läskit eivät edes halua laihduttaa. He vain vittuilevat. He antavat ihmisten ymmärtää, että nyt on laihdutus meneillään, mutta todellisuudessa he etsivät hyväksyntää ja syövät sitäkin enemmän.
Syödä kyllä pitääkin, mutta siinäkin on oltava kohtuullinen. Ajatelkaa afrikan lapsia!
Lopetan nyt keskustelut täällä ja siirryn muoti ja tyyli palstalle. Vaatteet ainakin sopivat ja aatteet.
isojen tyttöjen puolelle...
löydy Trista-parka kokovartalohuppuja,jotka peittäisi syyläisen nenäsi ja leveän takamuksesi...kysy Lainapeitteeltä,johan löytyy sullekin sopivaa,etenkin suun kohdalle vaikka ilmastointiteippi(estää huutelun ja syömisen;ei taatusti nouse paino seitsemällekymmenelle).Mutta varaa riittävän iso.
Ajattele Trista sinäkin niitä afrikan lapsia, kun siirryt Muoti ja Tyyli palstalle! Hyi h...millaisia ihmisiä on!
Kannattiko jatkaa tuota jauhamista? Jos et ymmärrä, niin ketä se kiinnostaa.
Jos vielä lisäksi kuulet ääniä, mene toki hoitoon pikaisesti. Toivottavsti et ole ympäristöllesi vaarallinen.
kylläpäs tämä nyt kerää lukijoita.. mutta totuus on että tristan jutut menevät ristiin keskenään ja osa oli mielestäni asiattomia. myös moni muu oli sortunut asiattomuuksiin. on kumma kuinka aikuisen ihmisen voi keskenkasvuinen lapsonen saada noin pois tolaltaan ja kirjoittelemaan niitä asiattomuuksia. ehkä tristalla on huono itsetunto, mutta paraneeko se aikuisten huonolla käytöksellä. kyllä nyt saisi jokainen vähän miettiä tarkemmin, mitä kirjoittelee, vaikka sen nimettömänä tekeekin.