Taas yks valvottu yö.. Mies otti eilen olutta ja ku mentiin nukkuun kaikki oli hyvin, jopa meinattiin harrastaa seksiä KUNNES se rupes syyttään mua TAAS ihan turhasta.. Suhde on uus (n.4kk oltu yhessä), aina nykyään ku mies ottaa alkoholia, tapellaan.. Eilen mulla palo totaalisesti pinna ku se rupes miettiin et oonko liian nuori sille (meillä on ikäeroa 8 vuotta kuitenkin ollaan täysi-ikäísiä). Mä sit sanoin et "tehään niin et hankit itelle sit vanhemman akan jos siltä tuntuu". Nousin sängystä ylös ja olin lähössä mut se ei päästäny mihinkään.
Syyksi sanoo et Rakastaa mua kuitenkin niin paljon et menettämisen pelko on suuri. '
Mietin tossa viime yönä pikku tunneilla et onko meillä tulevaisuutta??
Muuten meillä menee kyllä hyvin ja näin mut kännissä se alkaa...
Onko kellään samanalaisia kokemuksia??
--kiitos vastanneille!
Syyksi sanoo et Rakastaa mua kuitenkin niin paljon et menettämisen pelko on suuri. '
Mietin tossa viime yönä pikku tunneilla et onko meillä tulevaisuutta??
Muuten meillä menee kyllä hyvin ja näin mut kännissä se alkaa...
Onko kellään samanalaisia kokemuksia??
--kiitos vastanneille!
Vastaukset 13
Vanhimmat
kovin hyvältä näytä jatkoa ajatellen, toisille alkoholi ei vain sovi ollenkaan, valitettavasti juuri he eivät sitä itse tajua. Todennäköisesti tilanne alkoholin suhteen vain pahenee jatkossa, joten kannattaisi mietteiä suhteen lopettamista, jos puhumalla et saa alkoholiongelmaa kuriin.
Onnea kuitenkin yritykselle.
Miehellä ei ole paha alkoholiongelma jos tekstistäni niin kävi ilmi.. Juopottelu on onneksi kurissa ja harvempaa vielä, enkä usko et se siitä paheneekaan. Hän juo ehkä 4 kertaa kuukaudessa tai pari kertaa enemmän.
En tarkoittanut, että miehesi olisi alkoholisti, hän taitaa vain kuulua siihen ryhmään, johon alkoholi vaikuttaa muuttamalla persoonaa ikävään suuntaan, eli tulee ärtyisäksi ja riidan haluiseksi, tälläinen ominaisuus tahtoo olla ikävä kyllä, aika muuttumaton ja ainut hyvä mahdollisuus olisi olla juomatta lainkaan. Jatkossa ärtymys saattaa purkautua väkivaltana, mikä minua huolettaa tilanteessasi.
Sitä oon tässä miettinytkin.. Vältän kyllä nyrkki tappelut mieluusti!
Mies ei onneksi rupea haastamaan riitaa kavereiden kuullen vaan pelkästään silloin kun ollaan kahden. Mutta kurjaa se on silloinkin..
Sen takia se aika huolestuttavaa onkin, koska olet yksin häntä vastaan, eikä kukaan ole sinua auttamassa jos tilanne menee väkivaltaiseksi.
Onko jo läimäilyä tai lievää väkivaltaa esiintynyt?
Ei vielä.. semmosta pientä tukistamista oli eilen ku tykkään sängyssä (siis seksin aikana) semmosesta mut se tuli nyt ihan näin ilman sänkyleikkejä..
En mä vois kyllä uskoo et se rupeis kovin väkivaltaseksi ku se on semmosessa ammatissa et suojelee toisia, mutta joutuu kuitenkin käyttään voimia töissä.
Se muuttaakin tilannetta, ehkä hieman paremmaksi, koska ärtyisyys saattaa ainakin osin johtua juuri ammatista. Minulla on yksi hyvä poliisi tuttu, jonka olen tuntenut jo paljon ennen hänen poliisiksi ryhtymistään ja olen huomannut miten, ammatti on vaikuttanut hänen persoonaansa. Eli hän työssään joutuu tekemisiin kärjistyneesti ns. laitapuolen kulkijoiden kanssa ja hän ei pääse siitä irti vapaa-aikanaankaan, vaan näkee "asiakkaita" joka puolella, se korostaa helposti ärtyneisyyttä alkoholin vaikutuksen alaisena, sekä toisaalta aiheuttaa tarpeen päästä töistä eroon hetkeksi ja alkoholilla se jotenkin onnistuu.
Huolestuttavaa se silti kuitenkin on, sillä joudut olemaan silloin aina varpaillaan.
Toivottavasti tilanne ei tästä pahene, mut kyllä tämä on selvittämisen arvonen asia koska mä en jaksa tapella aina ku se juo.. ei voi ikinä yhessäkään lähtä mihinkään jos molemmat ois humalassa niin tilanne riistäytyis käsistä.
Vaikutat järkevältä ja ajattelevalta tyypiltä ja uskon sinun pystyvän selvittämään tilanteen hallitusti ja viisaasti miehesi kanssa kahdestaan, mutta jos tunnet tarvitsevasi henkistä tukea niin empatiani ovat sinun puolellasi, joten meilin kautta voisin olla
juttukaverina tarvittaessa.
Kiva.Mun maili on [email protected]... edustatko kumpaa sukupuolta?
Juttukaveri tuleekin tarpeeseen ku kaikki kaverini ovat kokemattomia seurustelu asioissa jne..
Kokeilin osoitettasi avaamallani iltapäivällä avaamallani osoitteella suomi24:ään ei taida toimia ainakaan vielä.
Olen mies, aika kokenutkin, uskoisin sopivani aika hyvin juttukaveriksi miesnäkökulman takia.
Mikäli edelleen kiinnostaa palataan huomenna asiaan?
En oo päässy koneelle ku on ollu pari vapaata.. mailaile ku kone toimii... elikkä [email protected]
tämä on.Itse lähdin suhteesta pois,kun mies ei lopettanut alkoholin käyttöä.Juominen kun alkoi,niin siitä ei meinannut tulla loppua,sitä voi kerrallakin kestää viikko ja yli.Katsoin,että se on hänelle ongelma.Puhuminenkaan ei auttanut,lupauksia vaan että lopettaa,turha toivo.Jos sanoi asiasta,että hae apua,sai vastauksen että ei ole mitään alkoholiongelmaa.En viitsinyt katsoa sellaista ryyppäämistä,jos menee itselläkin yöt valvoissa ja siivotessa jälkiä.Parempi lähtee sellaisesta suhteesta pois,jos alko-ongelma.