Olen n.vuosisitten eronnut mies, tämän jälkeen muutamia lyhyitä suhteita takana. Ja jotenkin tuntuu siltä että tapaamiltani naisilta joku on varastanut itsetunnon. Luulaan että miehet aina rakastelee vain himoonsa, eikä sen takia että pitää ihmisestä ja haluaa pitää huvänä ja tuottaa mielihyvää. Valitettavsti minä en ainakaan pysty seurustelemaan ihmisen kanssa jolta on viety itsetunto, siis usko siiken että on rakastettava ihmisenä.
ottaapannuun
mies+40
5762
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Johtuisiko tämä kenties siitä, että NIIN MONI mies "rakastelee" vain himoonsa?? Jos naisella on paljon tällaisia kokemuksia miehistä, niin onkos jokin ihme, että suhtautuu seksiin tietyllä varauksella. Hienoa, ettet sinä kuulu näihin pelkästään kyrvällä ajatteleviin miehiin. Kyllä naisen luulisi sen huomaavan kaikista puheista, teoista ja yleensäkin miehen käyttäytymisestä. Tietty jollei ole tyytyväinen itseensä niin on vaikeampi olla tyytyväinen toiseen ja nähdä hänessä niitä hyviä puolia.
Oletko muuten kertonut naisillesi mitä mieltä olet asiasta? Ehkä sen selvittäminen, oman kantasi esilletuominen saisi naisesi tarpeeksi vakuuttuneeksi eikä tarvitsisi enää epäillä ja pohtia kyseistä asiaa. Minulle tuo olisi ainakin tärkeää, kun edellisessä suhteessa mies käytti minua hyväksi ja olin hänelle vain reikä johon hänen täytyi (liian usein) purkaa paineensa. Ei tee hyvää terveydelle tuommoinen. Eikä suhteelle.
Niin ,entiedä mutta minulle ei riitä se että toinen vain " antaa " olematta itse kunnolla mukana kyllä sen vaistoaa. Mikä siinä on että että seksi on niin salatiedettä , ei uskalleta kertoa halutaako vai ei . Minulle saa sanoa ei , silti saa läheisyyttä jos haluaa. Viiimeksi jätin kesken kun huomasin että toinen ei ollut oikein mukana. Kysyin sitten että mikä on , Sanoin että tuntui velvolisuus seksiltä ja lupasin syödä hatullisen hevosen jätöksiä jos näin ei ole. Ja tulihan se sieltä, hän olisi halunnut vain läheisyyttä eikä oikein tehnyt mieli seksiä. En tiedä mutta minua suututaa jos toinen tavalaan suostuu " Velvolisuudesta" itse asiassa en voi sietää sitä. Mikä siinä on, että ei voi puhua asoista suoraan, esim . Omasta lipidosta , se kun on niin että me kaikki ollaan niin erilaisia.
Oikeessa oot. Itse kyllä osaan sanoa ja sanonkin, jos en halua mutta kappas vain kun tämä ei edellisessä suhteessa silti tehonnut! Mies otti minut silti, halusin tahi en. Ja aina jos kieltäydyin niin sitten sai kuulla sitä kuittailua ja katsella toisen mökötystä.=( Kyllä siinä hermot aika kireellä oli (puolin ja toisin) eikä ihme, että se juttu päättyi sitten aikanaan. En tuntenut itseäni enää naiseksi, tuntui että minulta riistettiin oma seksuaalisuus liialla painostuksella ja ahdistelulla. Onneksi osasin lähteä ja jättää hänet. Elämäni paras päätös.=))
En kyllä ymmärrä, miksi naisseuralaisesi eivät ole saaneet sanotuksi mitä haluavat. Ei tuolla lailla tarvi kenenkään alistua. Jollei nappaa just sillon niin ei. Voihan sitä sitten myöhemmin...eri tilanteessa.;)
sua ottaa pannuun aika herkästi moni asia vuosi eron jälkeen. Tekststäsi huokuu vihamielinen suhtautuminen yleensä suhteeseen, kai nyt suhteessa on muutakin kuin seksi ja jos se ei toimi nin ei toimi seksikään. Ehkä naisesi ei ymmärrä että seksisi tarkoittaa tykkäämistä, jos et sitä muuten osaa osoittaa. Meetkö suoraan asiaan ilman muita läheisyyden tunteita ja osoituksia?
..minusta taas tuntuu aivan toisinpäin, miehet eivät kestä suht hyvällä itsetunnolla varustettuja naisia, he kun eivät ole ehkä ihan niin alistettavissa..??